Professionalisering Vrijwilligerswerk Door: Iman Labruyère, SLZ In 2019-2020 hebben we gewerkt aan het project 'Professionalisering Vrijwilligerswerk' Maar hoe kwamen we tot dit project en wat zijn de resultaten? Tijd voor een terugblik. Aanleiding Vanuit de Provincie Zeeland kwam een verzoek om aanvragen van gereed schappen en moderne hulpmiddelen voor kleine soortenprojecten te bundelen en via Stichting Landschapsbeheer Zeeland te laten verlopen. SLZ was hier echter onvoldoende voor uitgerust. Een verbre ding van het werkveld vrijwilligerswerk, een andere werkwijze en een éénmalige investering waren nodig om te kunnen professionaliseren. Het project profes sionalisering van vrijwilligerswerk is er op gericht om dit realiseren. Inventaris Het bleek het beste om in te zetten op aanschaf van materialen en gereedschap pen voor vrijwilligers biodiversiteit en professionalisering van de ondersteuning van het vrijwilligerswerk. Een aantal van de benodigde spullen, bleek al in bezit te zijn bij SLZ, maar niet in goede conditie, niet in het juiste type of in te lage aantallen. Om het compleet te krijgen werden nieuwe materialen aan geschaft. Daarbij was de insteek dat het geheel ondersteund zou worden door een nieuw depotbeheersysteem. Gebruik waadpak bij vleermuisbunker. Foto: Sandra Dobbelaar Vleermuisbunkers, Biggekerke. Foto: SLZ Depotbeheersysteem Er werd een softwarepakket aangeschaft voor het beheren van gereedschappen en dergelijke. 14 Aanvragen van materialen worden nu rechtstreeks via het digitale uitleen systeem geplaatst. Elke groep kan via een account toegang krijgen. Na goed keuring en klaarzetten van de materia len kunnen deze worden opgehaald bij één van de depots van SLZ in Goes of Terneuzen. Na afloop van de uitleen periode worden de spullen weer terug gebracht, schoon- en in orde gemaakt en opgeslagen in één van de SLZ- depots. Enkele voordelen van deze nieuwe manier van werken zijn: gebruiks vriendelijker lenen, meer flexibiliteit, meer uitleenmogelijkheden, meer efficiëntie, inzicht in beschikbaarheid materialen en een verbeterde borging van veiligheid en ARBO. Aanschaf materialen Om een indruk te geven van welke materialen er aangeschaft zijn en welke groepen hiervan gebruik kunnen maken, volgt hier een kleine selectie uit een lange lijst: - Hoofdlampen voor uilenwerk groepen/zoogdierwerkgroepen - Valbeveiliging, klimgordels en lijnen voor uilen/roofvogelwerkgroepen - Stokheggenschaar voor o.a. vrij willigers wandelnetwerk - Driepootladders voor hoogstamfruit- ploegen Resultaten In zijn algemeenheid kan worden gezegd dat dankzij de aanschaf en het lenen van spullen het voor vrijwilligers makkelijker is geworden hun werk zaamheden te doen en soorten daar indirect van mee profiteren. Enkele voorbeelden hoe vrijwilligers- activiteiten worden ondersteund: - het uitvoeren van wintertellingen van vleermuizen in bunkers waarin water staat met goede waadpakken; - het kunnen beschermen van nesten voor de bruine kiekendief op akkers, dankzij de nestbeschermings middelen; - het kunnen uitvoeren van monito ring van kamsalamanders en alpen watersalamander dankzij inzet van fuiken, waadpakken en gebruik van tabiets. Bescherming nest bruine kiekendief. Foto: SLZ Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 8