Als alle grond met bestemming 'volkstuin' in Zeeland wordt opgeteld, heb je een oppervlakte van 105 hectare. En dan zijn de vele moestuintjes in privétuinen of op schoolpleinen nog niet meegeteld. Naast kilo's aan smaakvol fruit en groentes en een mix van inspanning en ontspanning in de buitenlucht voor de tuinier, biedt de volkstuin ook bij uitstek een habitat voor een aantal soorten planten en dieren die onder druk staat. SLZ wil samen met Het Zeeuwse Landschap en VELT Zeeland door middel van het project'De Zeeuwse volks tuin als natuurreservaat'de volkstuin benutten om voor deze soorten een geschikte leefomgeving te creëren. Voor deze doelsoorten worden verschillende maatregelen uitgewerkt die de algemene biodiversiteit bevorderen. De doelsoorten waarvoor gekozen is zijn: Vlinders: Koninginnepage/ Kamille vlinder Zoogdieren: Egel Vogels: Huismus/ Ringmus Planten: Kleine wolfsmelk Bestuivende Insecten: Blauwe metselbij/ Tuinhommel/ Lookmaskerbij Met simpele ingrepen kan de tuinder helpen bij het in stand houden of sti muleren van de doelsoorten. Veelal ontbreekt het aan kennis en bewust wording van de verschillende soorten waardoor juist de verkeerde maat regelen genomen worden. Kennis is dan ook de belangrijkste pijler van dit project. Pilot Het eerste jaar van dit project is een pilot om te kijken of er bij de tuinders voldoende draagvlak is. Uiteindelijk is het doel om door heel Zeeland infor matie aan tuinders te verstrekken. Zij kunnen dan zelf beslissen of ze mee willen werken en voor welke doel soorten ze kiezen. Om tuinders te informeren wordt een folder ontwik keld en op een aantal volkstuincom plexen worden informatieborden geplaatst. Daarnaast komen er artike len beschikbaar voor in de media en de websites van deelnemende organisa ties en volkstuinverenigingen en wor den er bijeenkomsten georganiseerd die, wanneer mogelijk, gekoppeld worden aan excursies en workshops. Koninginnepage rups. Foto: Lucien Calle Diversiteit aan tuinders Tijdens het eerste jaar van het project wordt gekeken wat het kennisniveau is en of de doelen haalbaar zijn. De eerste moestuincomplexen zijn inmiddels bezocht, waarbij een enorme diversiteit aan tuinders zicht baar wordt. De tuinen variëren van kaal en strak aangelegde tuinen tot divers begroeide tuinen. Waar de een volop met kunstmest en bestrijdingsmidde len werkt, maakt de ander gebruik van een meer natuurlijke manier van bestrijden. Sommige tuinders compos- teren zelf, vele vangen water op en er wordt zelfs stroom opgewekt door middel van een windmolen. Er zijn tuinen vol met bloemen met daar tussen groente en fruit, tuinen met waterpartijen en er zijn grasvelden met fruitbomen. Ook zijn er tuinen die alleen gebruikt worden voor de pro ductie van voedsel en zijn er tuinen die gebruikt worden om met het gezin te ontspannen en aan de bebouwing te ontsnappen, inclusief trampolines, glijbanen en schommels. Zo is er voor bijna iedereen een plekje binnen de volkstuin. Keuzemenu Omdat sommige tuinders niet konden wachten om aan de slag te gaan is er een verkort keuzemenu ontwikkeld. Dit menu is bij de deelnemende com plexen opgehangen zodat enthousiaste tuinders alvast kunnen beginnen met de aanpassingen. Hierbij kan gedacht 20 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 11