gereedschapsstelen, bonenruiters en brandhout voor de oven en kachel. Het takhout werd in de winter opgesta peld als musterdvumme. Daarnaast waren er nog de speciale landschapselementen zoals de rij met Italiaanse populieren als windvanger rond de hoogstamboom- gaard of de leilinden aan de zuidzijde van de boerenwoning. In Zeeland kennen we ook enkele meer streekgebonden land schapselementen zoals de leiperen (i.p.v. linden) bij boerenwoningen opTholen of de Juttepeer bij de boerenwoning in de Zak van Zuid-Beveland. Toperven Samen met diverse instanties zoals de Boerderijenstichting Zeeland en Erfgoed Zeeland proberen we de waarde van agrarisch erfgoed te behouden. Afgelopen jaren heeft de Provincie Zeeland samen met deze instanties een selectie gemaakt van de meest waardevolle erven in Zeeland. De selectie kwam tot stand door een inventarisatie van vrijwilligers in heel Zeeland. De geselecteerde Toperven (totaal 199) zijn terug te vinden in het Omgevingsplan Zeeland (2018) en op de website van de Provincie bij Kaarten en cijfers. Op enkele erven in Zeeland hebben de historische gebouwen een bescherming als rijksmonument of gemeentelijk monument, in enkele gevallen hebben beplantingen op boeren erven een beschermde status, zoals enkele monumentale bomen. Vanuit SLZ zetten we ons met name in voor behoud van de diverse landschapselementen en de kleine cultuurhistorische elementen, grotere gebouwen die onder de monu mentenwet vallen buiten het SLZ werk gebied. Landschappelijke inpassing Bij veel agrarische bedrijven zijn de laatste jaren nieuwe gebouwen bijgebouwd zoals de bekende dam- wandschuur, tegenwoordig wel vaak in streekeigen kleuren zoals zwarte damwand en een rood dak. Enkele Zeeuwse gemeenten koppelen deze uitbreiding van bebouwing aan een verplichte aanplant van een singel beplanting rond deze loodsen, helaas zijn veel nieuwe loodsen in het open landschap niet of matig voorzien van landschappelijke inpassing. Verplichte aanplant wordt niet door SLZ gesub sidieerd. Herstel en aanleg Afgelopen 25 jaar hebben we via SLZ diverse projecten uitgevoerd met betrekking tot aanleg, herstel of onder houd van landschapselementen of herstel van kleine cultuurhistorische elementen. Bij het herstel van het boerenerf is vaak sprake van nieuwe aanleg van een poel, aanplant van een hoogstamboomgaard, een Zeeuwse doornhaag, knotbomen en/of enkele laanbomen. De nieuwe of herstelde elementen die we via een SLZ-project hebben gerealiseerd moeten minimaal 10 jaar in stand blijven. Momenteel kunnen we via het POP3 project "versterking biodiversiteit en land schap in het agrarisch gebied van Zeeland, deelproject herstel Toperven" op twintig toperven landschaps ele menten herstellen of nieuw aanleggen en vier bouwkundige elementen her stellen. Via dit soort projecten worden veel nieuwe landschapselementen op boerenerven gerealiseerd. Hierdoor kan op deze erven een prachtig bio toop ontstaan voor typische erfsoorten zoals de steenuil en amfibieën zoals de kamsalamander. Erf met streekeigen beplanting. Foto: Sandra Dobbelaar Trots Al rijdend door het Zeeuwse cultuur landschap kom je op veel plaatsen de fraaie resultaten van de SLZ-streek- eigen erfprojecten tegen. Door heel de provincie hebben we samen met de enthousiaste eigenaren (en vrijwilligers en deelnemende bedrijven) veel erven opgeknapt. Vaak zijn deze eigenaren trots op hun streekeigen erf en de natuurwaarde zoals bijvoorbeeld de steenuil achterop het erf of hun fraaie Juttepeer. 24 Landschapsbeheer Zeeland - Zomer 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 13