Overzicht varfhet erf In de artikelenserie 'Zo doen wij dat1 vertelt iedere editie een andere erfeigenaar over het onderhoud van zijn of haar Zeeuwse boerenerf. Deze keer is dat de familie Van Ruitenburg uit 's-Gravenpolder. Tekst en foto's: familie Van Ruitenburg Help, wij hebben een tuin! In 2001 kochten wij een "spulletje"aan de Schoorkenszandweg te 's- Gravenpolder. Een huis in aanbouw (het oude was gesloopt), een vervallen schuur en een zwaar verwaarloosde hoogstamboom- gaard. Nadat wij de woning hadden betrokken hebben wij eerst de schuur gerenoveerd. Daarna begon het echte werk: het herstellen van de boomgaard met aangrenzende tuin. Een tuinarchitect uit 's- Heer Abtskerke maakte een ontwerp voor de siertuin met de opdracht zoveel mogelijk Zeeuwse kenmerken te hand haven of aan te brengen. Het zag er veel belovend uit! Voor het echter zover was is er heel wat tijd en energie in gestoken. Wat er al niet in de bodem werd aange troffen aan plastic, ijzer, afval en steen. Heel wat ritjes naar de milieustraat in Kapelle volgden. Herplantingsplan Samen met Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), maakten wij een herplan tingsplan voor de boomgaard. Dit nadat de SLZ terdege onderzoek had gedaan naar de huidige status en het dringende snoeiwerk had verricht met behulp van hun vrijwilli gers. Ontbrekende bomen werden aange vuld (oorspronkelijk stramien 6x6 meter) met oude rassen als James Grieve, Reine Claude, etc. Oude bomen als de Gieser Wilderman (1943), Zoete Ermgaard (1945) Zicht vanaf het terras. waren nog prima. Verschillende verval len bomen bleven bestaan als speeltuin en woonplaats voor insecten, vogels en decor. Ook werden tientallen meters meidoorn- en beukenheg aangeplant. Nu volgde het onderhoud. De siertuin verzorgden wij zelf. De boomgaard werd in de gaten gehouden door SLZ, die tevens periodiek een rapport opmaakte van de status inclusief een snoeivoor- stel. Het snoeien werd om het jaar uit gevoerd door SLZ met hun vrijwilligers met gezellige momenten tijdens de koffie- en lunchpauze. Naast de boom gaard en de siertuin zijn ook de nodige wilgen aanwezig. Een paar van de oude bomen dienen als uitvalbasis voor een groot aantal kauwen. Jaarlijkse werk- en snoeidag. Nu zelf verder In 2020 besloten wij het hoogstam- abonnement met SLZ op te zeggen. Met de nodige opgedane kennis zien wij het als een uitdaging om zelfde boomgaard te onderhouden. Wij zijn ons ervan bewust dat er wel eens een takte weinig ofte veel gesnoeid zal worden.Het geeft echter nog veel meer voldoening en vreugde om zelf met de bomen bezig te zijn. Eens per jaar organiseren we met de kinderen een werk- en snoeidag. Knotwilgen en meidoorn worden gesnoeid, het snoei- hout opgeborgen in de houtril, de fruit bomen nagelopen, enz. Moe en vol daan wordt de dag dan afgesloten met een gezamenlijke maaltijd. Leven met de natuur In het voorjaar hangt de geur van bloe sem in de tuin en in de zomer de geur van rijp fruit. Het is dan een lusthof voor de vogels. Aan het eten van rijpe kersen komen wij niet toe, deze zijn voor die tijd al opgegeten door de vele spreeu wen. Het genot van al die kwetterende vogels is een redelijke genoegdoening. Enkele jaren geleden kwamen wij in aanraking met Peter Boelee van het Zeeuws Steenuil Fonds. Hij vroeg ons een uilenkast te plaatsen in een van de fruitbomen. Na enkele jaren werd deze kast bezocht. Jaarlijks worden daar nu een aantal steenuiltjes geboren en groot gebracht. Het resultaat van dit alles is dat wij, na heel wat intensieve uren, dichterbij en met de natuur leven. Familie Van Ruitenburg met jonge steenuiltjes 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 14