Vrijwilliger aan het woord L Denk aan streekeigen soorten bij plantwerk Steenuilbescherming midden Zeeland Regelmatig kom je ze tegen: buxushagen, vaak meer dood dan levend, belaagd door de buxusmot. Elk jaar gaan eigenaren aan de slag om van de rups af te raken en dat is niet alleen arbeidsintensief, maar ook duur. Soms wordt er gif gebruikt, wat ongezond is voor mens en dier. Daar komt nog bij dat een buxus niet veel bijdraagt aan de biodiversiteit. Een mooi moment om die buxus eruit te halen en te vervangen. Plant een gemengde haag met streekeigen soorten als wilde liguster, meidoorn of veldesdoorn. Of vervang de perkjes door bloemrijke planten, zoals grote wederik, vingerhoedskruid, grote ratelaar of grote kattenstaart en maak bijen en vlinclers gelukkig. Kijk op de website van SLZ voor streekeigen plantgoed en inheemse zaden. Sinds eind jaren '90 van de vorige eeuw breidt het aantal steenuilenpaartjes in de Zak van Zuid- Beveland zich langzaamaan uit. Steeds vaker worden er echter ook buiten de Zak van Zuid- Beveland steenuilen aangetroffen. Doordat bijna alle jonge steenuilen geringd worden, weten we inmiddels heel veel over de Bevelandse steenuilen. Vrijwel alle steenuilen broeden hier in nest kasten. Het jaar 2020 leek in eerste instantie een goed uilenjaar te worden. In de droogte in de weken na het uitvliegen bleek het moeilijk om aan voldoende voedsel te komen. Zowel muizen als regenwormen waren minder voorhanden. Pas in het volgende broedseizoen zal duidelijk worden hoeveel jongen het hebben overleefd. Voor meer informatie zie www.zeeuwssteenuilfonds.nl Jonge steenuilen. Foto: Monique van Kootwijk 34 "Het snoeien van een hoogstam- boom is erop gericht om de boom zo lang mogelijk in stand te houden. De bomen zijn namelijk van grote waarde voor het landschap en de natuur'.' 'V, «V W» I FotoiSa De energieke Tedi uit Middelburg maakt deel uit van de hoogstambrigade van SLZ. Wekelijks bezoekt ze met de groep verschillende boomgaarden en onderhoudt ze talloze fruit- en notenbomen. Waarde voor mens en natuur Inmiddels heeft iedereen binnen de groep een voorkeur ontwikkeld voor een bepaald soort boom. Zelf probeer ik altijd de hoogste bomen te bemachtigen. Ik vind het heerlijk om naar boven te klimmen en mijn weg te zoeken tussen te takken. Het snoeien van een hoogstamboom is erop gericht om de boom zo lang mogelijk in stand te houden. De bomen zijn name lijk van grote waarde voor het landschap en de natuur. Daarnaast heeft elke hoog- stamboomgaard een eigen verhaal waar vaak ook betrokkenheid van omwonenden bij komt kijken. Bomen brengen zo veel herinneringen met zich mee. Ontlading Tijdens mijn allereerste snoeidag was het prachtig weer en we werkten met een enthousiaste groep mensen in een schitterende tuin. Alles bij elkaar gaf me zo'n positief gevoel. Toen de vrijwilligers- coördinator mij vertelde dat je als vrij williger de vrijheid hebt om flexibel beschikbaar te zijn, was ik om. Dit bete kende dat ik mijn huidige baan kon combi neren met het werk bij de snoeigroep. Nu bijna vijf jaar verder, ben ik nog steeds blij dat ik vrijwilliger ben geworden. Het werken in de natuur in weer en wind geeft een geweldige ontlading aan het einde van mijn werkweek. Vrijwilligers zijn onmisbaar voor het Zeeuwse cultuurlandschap. Wil je zelf ook vrijwilliger worden? Kijk op www.natuurwerkzeeland.nl voor vacatures. 35

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 18