Werkveld toegankelijkheid In 2020 is door SLZ -mede vanwege de grote behoefte aan wandelen- veel aan dacht gegeven aan het onderhoud en de kwaliteit van het Wandelnetwerk Zeeland. Het Wandelnetwerk Zeeland bestaat, met de afronding van het Wandelnetwerk Tholen, nu uit 2745 km aan wandelroutes. Hiervan loopt 700 km over onverharde paden en 113 km over private percelen; het gebruik van deze zogenaamde 'boerenlandpaden'is vastgelegd in 189 contracten met de eigenaren. In 2020 zijn 70 wandelpanelen vernieuwd, zijn de trekvlotten geïnspecteerd en hebben herstelwerkzaamheden plaatsgevonden bij een aantal grotere infrastructurele voorzieningen. Werkveld vrijwilligerswerk Vanwege de coronamaatregelen was de inzet van vrijwilligers in 2020 aanzienlijk lager dan in eerdere jaren. In 2020 hebben 1100 vrijwilligers 30.000 uur aan inzet geleverd. In 2019 waren dit 3800 vrijwilli gers en 49.000 uur inzet. Dit is aanzienlijk minder dan voorgaande jaren, maar nog altijd gaat het om een totale inzet van ongeveer 20 fte. De inzet in uren naar type werk is gegeven bij figuur 3. Diverse vrij- willigers-evenementen zoals de landelijke Natuurwerkdag, de Nationale Boom feestdag en het Wandelevent zijn niet doorgegaan; wel konden een aantal cur sussen, binnen de richtlijnen van het RIVM, voor vrijwilligers (zoals zaag-en veltech- niek en herkennen bomen en struiken) doorgang vinden, zijn enkele instructie filmpjes online gezet en heeft de uitreiking van de Gouden Jirizaag 2020, als waarde ring voor alle vrijwilligers, plaatsgevonden. Werkveld natuur- en landschapsbeheer particulieren Binnen het werkveld natuur- en land schapsbeheer vallen vele deelprojecten. In 2020 zijn 200 adviesaanvragen over bij voorbeeld methoden van onderhoud of natuurvriendelijke erfinrichting behan deld. In het kader van het stimuleren van inheemse en streekeigen bomen zijn met 3 leveranciers afspraken gemaakt over bestel lijsten, heeft SLZ een eigen wil genkwekerij met streekeigen materiaal opgezet en zijn ruim 200 bomen tegen een beperkte vergoeding geleverd op diverse locaties in Zeeland. Ook werkte SLZ mee aan de acties'Bomen voor koeien'en'Plan Boom'. In het kader van streekeigen erven heeft SLZ enkele plannen gemaakt voor het opknappen van erven en zijn structurele afspraken gemaakt over het toekomstig onder houd hiervan. Daarnaast heeft SLZ plannen gemaakt voor landschappelij ke inpassing van nieuwbouw op boe renerven. In het kader van oude fruitrassen en dorpsboomgaarden heeft SLZ in 2020 voor vele hoog- stamboomgaarden een nieuw advies opgesteld, zijn diverse hoogstam- boomgaarden onderhouden, zijn diverse collectieboomgaarden inge voerd in een Geografisch Informatie Systeem en is gewerkt aan een project plan voor diverse dorpsboomgaarden op Schouwen-Duiveland. Hiernaast is voor dit werkveld gestart met een (digitaal) participatieproces voor herinrichting van twee percelen bij Breskens en Schoondijke en heeft SLZ gewerkt aan natuurontwikkeling op particuliere erven (zoals de aanleg van poelen en de aanleg van een steilwand voor insecten) en de bestrijding van Amerikaanse vogelkers in en bij Natura2000-gebied bij Nieuw- Haamstede. Werkveld cultuurhistorie Voor het werkveld cultuurhistorie zijn diverse bijdragen geleverd ten behoeve van het beheer en onderhoud van kleine cultuurhistorische elementen in het landschap. Op diverse cultuur historische en/of ecologisch waarde volle begraafplaatsen zijn door vrijwilligers onderhoudswerkzaamhe den verricht, enkele oude grenspalen zijn op de historische locatie terug geplaatst, diverse verhalen over land schap en cultuurhistorie zijn verspreidt en er zijn diverse adviezen verstrekt over herstel van kleine cultuurhistori sche elementen. Naast bovengenoemde werkzaamheden neemt SLZ deel aan het samenwerkingsverband Zeeuwse Ankers en het samenwerkingsplatform Netwerk Erfgoed en Ruimte. Werkveld biodiversiteit Het Zeeuwse cultuurlandschap her bergt een grote en specifieke bio diversiteit. Samen met overheden, particulieren, ondernemers, natuur organisaties en bewonersparticipanten zet SLZ zich in om de leefomgeving Toegankelijkheid ■s Particulier natuur-en landschapsbeheer Biodiversiteit Cultuurhistorie Agrarisch natuur- en landschapsbeheer Figuur 3. Overzicht inzet vrijwilligers in 2020 naar werkvelden. 6 Sprenckpark te Middelburg. Foto: Wim Oving. Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 4