erven in Zeeland, het behouden waard Het voorjaar is eigenlijk wel de tijd dat ze het meeste opvallen: groene erven in de polder. Bomen die in verschillende tinten in blad komen, bloeiende hoogstamfruit- bomen en frisgroene heggen en struwe len. De erven steken aftegen de nog overwegend onbegroeide akkers. Ze vor men stapstenen voor soorten zoals vogels, marterachtigen en amfibieën en zorgen voor verbinding tussen de leefgebieden in de buurt. Juist de combinatie van allerlei beplantingen samen geeft het erf zijn (Zeeuwse) karakter en zijn landschappelijke, cultuurhistorische en ecologische waarde. Maar wat is er eigenlijk nog aan dit soort erven in deze provincie? Wie goed om zich heen kijkt, ziet dat het per regio erg ver schillend is. Het zou goed zijn inzicht te krijgen in wat Zeeland nog heeft aan waardevolle erven al dan niet met een combinatie van historische gebouwen. Teloorgang Veel eigenaren zien gelukkig (weer) de waarde van het groen op hun erf. Beplanting wordt hersteld en opnieuw aangelegd. Via projecten probeert SLZ eigenaren daarbij te helpen en middels cursussen of excursies kennis over te bren gen. Toch gaan er nog steeds veel groene erven verloren. Vaak gaat dat beetje bij beetje, soms heel rigoureus. Uitbreidingen van het erf of veranderend gebruik vraagt ruimte en er is regelmatig een gebrek aan kennis m.b.t. de waarden. Soms vindt men de authentieke situa tie niet praktisch of gewoon niet mooi. Landschappelijke inpassing van nieuw bouw wordt meestal wel in de plan vorming meegenomen, maar in veel gevallen niet of niet goed (lees: land schappelijk) gerealiseerd. Daar waar waardevolle groene elementen ver dwijnen en/of vervangen worden door jongere of andersoortige beplantin gen, wordt dat vaak niet op streek eigen wijze gedaan of wordt er geen rekening gehouden met de waarde voor soorten van het agrarisch land schap. Behoud Maar al te vaak zien we erven compleet op de schop gaan. Regelmatig gaat het om erven waar in het verleden veel in is geïnvesteerd en waar subsidies zijn verstrekt voor aanplant en voor onder houd. SLZ heeft met vrijwilligers soms jarenlang veel energie gestoken in het beheer van landschapselementen als het knotten van wilgen of het snoeien van de hoogstamfruitbomen. Met de komst van nieuwe eigenaren onder gaan erven soms een metamorfose. Wat kun je doen om dit te voorkomen? Een eenduidig antwoord is hierop niet te geven. Het is ingewikkeld, want het gaat om iemands privé bezit, maar tegelijk om het landschap, de natuur en cultuurhistorie van een heel gebied. Erf met veel verschillende landschaps elementen bij Uzendijke. Waardevolle boerderijen Een aantal jaren geleden zijn alle erven in Zeeland geïnventariseerd. Daar is een lijst van waardevolle historische boerderijen uit voortgekomen. De aan- "Tekst en foto's: Sandra Dobbelaar, SLZ i ErfteGraauw. 12 Een voorbeeld van een groen erf. Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 7