In maart2020 zijn de Zeeuwse gemeenten benaderd door Stichting Landschapsbeheer Zeeland met de vraag of zij mee willen doen aan het project natuurvriendelijk gazon- beheer, om zo gezamenlijk tot een milieu- en klimaatvriendelijk gazon te komen. De gemeente Tholen was al in 2019 begon nen meteen kleinschalig experiment. Verbindingen De gemeente Goes haakte hier graag op in, omdat dit een mooie gelegenheid bood om aan te sluiten bij het ecologisch maaibeheer dat wij al jaren binnen de gemeente uitvoeren. Met het natuurlijk gazonbeheer ontstaat de kans om de natuur op een makkelijke en eenvoudige manier de stad in te halen en zo verbindin gen te scheppen tussen de verschillende ecologisch beheerde gebiedjes, zonder dat het eindbeeld rommelig aandoet. Tevens zijn dit ideale verbindingen tussen de zogenaamde Bijen Bed Breakfast locaties en dienen ze ook als nectar tank stations voor diezelfde bijen, vlinders en andere insecten. Kortom, goed voor de biodiversiteit. Referentie We zijn eenvoudig gestart door een aantal percelen als proef aan te wijzen, die 6 of 8 keer gemaaid zouden gaan worden in plaats van 25 keer. Het perceel dat 6 keer gemaaid wordt, ligt tussen de wijk Goese Polder en het sportpark 't Schenge. Dit wordt ook regelmatig gemonitord op flora een fauna door SLZ. Deze monitoring vindt plaats vlak voordat er gemaaid wordt. Om een reëel beeld te krijgen ligt er naast deze strook eenzelfde strook die wel stan daard 25 keer gemaaid wordt. Deze dient als referentie strook en wordt ook gemonitord. Deze strook is tegelijker tijd aangelegd, ingezaaid en bestaat uit dezelfde grondsamenstelling. De stro ken worden alleen van elkaar geschei den door een voetpad. Na het maaien wordt het maaisel niet afgevoerd. Ecologische meerwaarde Bij de monitoring, die 4 keer is uitge voerd, is er vooral gekeken naar de ecologische meerwaarde, zoals de diversiteit aan planten en de bloem- massa ervan en naar de aanwezigheid van bijen, zweefvliegen en vlinders. Daarnaast werd er ook gekeken naar Rode lijstsoorten en SNL doelsoorten. Open structuur, kale plekken en polvorming. Bij de eerste monitoring was het ver schil tussen beide stroken niet groot, het verschil in soorten was 4 in het voordeel van het extensieve gazon. Echter bij de tweede opname was het verschil opgelopen tot 11 soorten en bij de derde opname zelfs tot 23 soor ten. In de vierde ronde zijn alleen de insecten gedaan, omdat deze ronde te Extensief gazonbeheer Nansenbaan Goes 2020 (Maaibeeld 8x maaien) dicht op de vorige was en er weinig verschil in vegetatie was. Structuur van beplanting Maar niet alleen was er verschil in soor tenrijkdom te zien, ook de structuur van de beplanting verandert mee. In de strook extensief gazon ontwikkel den zich meer pollen, kwamen er ook meer open stukjes, wat weer kansen biedt aan allerlei nieuwe planten en insecten, terwijl in de referentiestrook alles monotoon bleef. SNL soorten die onder andere zijn aangetroffen waren gewone brunel, groot streepzaad, rood guichelheil en Tekst en foto's: Rob van der Weele, Gèfrieente "Goes tinks het extënsieve gazon enrechtshet referentie gazon 16 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 9