Ontdek je vrijwiüigerskrachf Gezocht: vrijwilligers monitoring groener Keurmerk voor bermbeheer Personeel SLZ Wil je graag vrijwilligerswerk doen maar weet je niet goed wat bij je past? Met de'ontdek je vrijwilligerskrachtl-test'ontdek je in een paar minuten welke vrijwilligerskracht je hebt en welk soort werk hierbij aansluit. Doe de test via: www. on tdekjevrijwilligerskrach t.nl De test is ontwikkeld in het kader van het Nationaal Jaar Vrijwillige Inzet 2021. Dit jaar wordt georganiseerd door de Vereniging Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV) om aandacht te vragen voor de waarde van vrij willigerswerk. Kijk voor meer informatie op: www.vrijwilligerswerk.nl/mensenmakennederlond In het kader van het project'Meer natuur voor pittig fruit', heeft een aantal fruittelers in de gemeenten Borsele,Terneuzen en Kapelle (i.s.m. SLZ) maatregelen genomen om wilde bijen, en daarmee ook de bestuiving van de fruitteelt, te bevorderen. Ook is rekening gehouden met bevordering van natuurlijke plaagdierbestrijders. Eén van de maatregelen is het ophangen van bijennestblokken in boom gaarden. SLZ is op zoek naar vrijwilligers die de bezettingsgraad van de bijennestkasten willen monitoren. Dit houdt in dat bij iedere deel nemende fruitteler de bijenblokken worden bezocht en de bezettingsgraad wordt geregis treerd. De kasten worden drie jaar lang gecon troleerd (mei-dec), zodat een 'betrouwbaar' beeld ontstaat. Voorkennis over insecten is niet noodzakelijk, een medewerker van SLZ helpt je op weg en zal je van de nodige informatie voorzien. Lijkt het je leuk om als vrijwilliger deze monitoringsklus op te pakken of wil je meer informatie? Stuur dan een mail naar info@landschapsbeheerzeeland.nl o.v.v. vrijwilliger monitoring Meer natuur voor pittig fruit. Bamboe in bijenkast is vervangen. Foto: SLZ 28 Alle bermen en groenstroken in Nederland vormen samen een enorm oppervlak waar zeldzame planten en dieren dankbaar gebruik van maken. Maar alleen als deze waardevolle plekken op de juiste manier beheerd of ingezaaid worden kunnen ze een belangrijke bijdrage leveren aan de biodiversiteit. De Vlinderstichting en Stichting Groenkeur hebben daarom een keurmerk voor bedrijven ontwikkeld om een goede uitvoering van ecologisch bermbeheer te kunnen waar borgen: Kleurkeur. De komende jaren wordt dit keurmerk in samenwerking met SLZ in Zeeland geïntroduceerd. Ook gemeenten die zelf hun groenbeheer uitvoeren komen in aanmerking voor dit keurmerk. In juli en september zijn Joep Ernst en Maurice Weststrate als projectmedewerker gestart bij SLZ om mee te werken aan verschillende projecten op het gebied van biodiversiteit en cultuurhistorie, waaronder Oude rassen/Dorpsboomgaarden, Kwetsbare bijen en Streekeigen erfgoed en vrijwilligers. Kris Veldhof is sinds augustus niet meer werk zaam bij SLZ en zal haar loopbaan ergens anders voortzetten. Landschapsbeheer Zeeland Herfst 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 15