1 Natuurwerkdag Actief op meerdere erven Johanna en Sjaco zetten zich al vele jaren in voor agrarisch erfgoed in Zeeland. Heel veel doen ze zelf en wat ze doen, doen ze degelijk en op zo authentiek mogelijke wijze. Voor alles wat ze herstellen wordt weer een functie gevonden. Zelf bezitten ze twee erven; één in Aagtekerke en één in Westdorpe. Het erf in Westdorpe hebben ze grotendeels eigenhandig gerestaureerd en verhuren ze momen teel als vakantieaccommodaties. Het erf in Aagtekerke hebben ze zelf gebouwd. Op beide erven zijn veel streekeigen landschapselementen te vinden als knotwilgen, hoogstamfruitbomen en Zeeuwse hagen. En alsof het beheer van twee erven nog niet genoeg werk oplevert, beginnen Johanna en Sjaco binnenkort aan het renoveren van een erf in Zoutelande, wat in eigendom is van Sjaco's familie. Hier bevindt zich o.a. een noodstal van na de inundatie. Van trekpaarden tot hoogstamfruit bomen Johanna en Sjaco zetten zich niet alleen in voor gebouwd erfgoed, ook levend agrarisch erfgoed dragen ze een warm hart toe. Zo houdt Johanna zich graag bezig met het enten van hoogstamfruitbomen en levert Sjaco een bijdrage aan het in stand houden van het ambacht van werken met trekpaarden, waarvoor hij een hele collectie werk- en rijtuigen heeft verzameld. Ook neemt hij geregeld bewoners van verzorgingstehuizen mee voor een ritje in de paardentram. Johanna en Sjaco waren erg verheugd toen ze gebeld werden met het goede nieuws. Het winnen van de Zeeuwse Erftrofee zien ze als erkenning en waardering voor alles wat ze al hebben bereikt. De feestelijke uitreiking vond 15 september plaats op het erf in Westdorpe. Tekst en foto: Pieter Voets, SLZ De eerste zaterdag van november! Velen van u weten het, dan is het de jaarlijkse Natuurwerkdag. Voor veel lezers dus bekend maar toch nog eens de Natuurwerkdag toegelicht. De Natuurwerkdag voor u De Natuurwerkdag is de dag waarop in heel Nederland in de natuur gewerkt wordt op korte afstand van de woon plaats, waardoor er voor diverse doel groepen een kans is om mee te doen. In Nederland hebben we veel mensen die zich graag willen inzetten voor de natuur maar het zo druk hebben dat ze geen tijd hebben om vaak aan de slag te gaan. De Natuurwerkdag is ideaal voor u als incidentele vrij williger om dit voornemen om te zetten in actie! Tijd over? Maar misschien hebt u wel tijd over en bent u zich aan het oriënteren op vrij willigerswerk, dan is dit de kans om op een vrijblijvende manier als potentiële vrijwilliger kennis te maken met'groen' vrijwilligerswerk. Misschien herkent u zich hier niet in en hebt u uw handen vol aan uw eigen natuurterrein of erf en kunt u als eigenaar wel wat hulp gebruiken? Of bent u een bewoner die actief is in een bewonersgroep (zoals de groep rond Meiboom Krabbendijke, zie volgend artikel) die graag iets wil doen om de woonomgeving te ver- groenen? Meld dan snel uw locatie aan op de site (zie verderop in het artikel). Via de website en landelijke en provin ciale promotie wordt zo ook uw locatie onder de aan dacht van het publiek gebracht. Scholen Nieuw is dat de Natuurwerkdag dit jaar speciaal voor scholen ook op vrijdag is. Leuk voor leerlingen om een dagdeel actief te zijn in de natuur maar ook een mogelijkheid om uw groene schoolplein verder te realiseren. Als laatste en zeker niet de minste(n) wil ik de actieve vrijwilligers en actieve vrijwilligersgroepen noemen die natuurlijk ook op de Natuurwerkdag meedoen. Leuk ook om samen te werken met een vrijwilliger die al veel ervaring heeft en hier over kan vertellen! 6 Landschapsbeheer Zeeland Herfst 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 4