/^Zeeland Deelprojecten Het project bestond uit vier onderdelen met elk een eigen accent. Bij deelproject Herstel Zeeuwse Toperven draaide het om aanleg en herstel van landschapselemen ten op erven. Alleen erven die op de pro vinciale lijst van cultuurhistorisch waarde volle boerderijen in Zeeland (Toperven) staan genoemd, konden meedoen. Via het deel Landschapsporeis werden clusters van streekeigen landschapselementen aange legd. Bij de Poel werd een Succesgebied Boerenlandnatuur op geselecteerde agrari sche percelen gerealiseerd. Daarbij ging het om inrichtingsmaatregelen en het toe passen en demonstreren van innovatieve maatregelen gericht op de verbetering van de leefgebieden van doelsoorten van het Agrarisch Natuurbeheer in Zeeland. Leefgebieden van beschermende en bedreigde soorten op het platteland wer den versterkt en verbonden via het deel project Stapstenen voor Soorten. Wat is er veranderd in het landschap? Versterking van de biodiversiteit is een mooi streven, maar hoe geef je dat vorm en wat zie je van alle acties nu werkelijk in het landschap? Via het project zijn veel verschil lende maatregelen getroffen. In de meeste gevallen ging het om aanplant van bomen en struiken en aanleg van poelen. Nog niet alle bestellingen voor dit jaar zijn rond, maar tot nu toe zijn ruim 24274 inheemse bomen en struiken geplant (excl. 2019)1 Bijzondere maatregelen zijn o.a. de 2 per celen aan de rand van de polder De Poel waar we meidoornhagen hebben aange plant. Via het project Toperven zijn 3 bak- keten hersteld, alle 3 met een andere bio- diversiteitscomponent: behoud muur- planten, aanbrengen nestkasten en de realisatie van een groen dak. In Kerngebied Zaamslag werden 10 leef gebieden voor de kamsalamander ingericht met 7 poelen en op Tholen 3 nestheuvels voor bodem bewonende bijen waarvan 1 die in de wal om een waterbasin is geïntegreerd. 3 lange dij ken deden mee op St. Philipsland en vormden een verbindende schakel tus sen verschillende leefgebieden. Aanleg poel bij Zaamslag. Foto: K. Duerink 18 Deel-project Planvorming Uitvoering Herstel Zeeuwse Toperven 5 plannen voor herstel bouwkundige elementen, 24 plannen voor herstel landschapselementen 4 herstelde bouwkundige ele menten, op 21 erven zijn land schapselementen hersteld Succesgebied Boerenland- natuur 1 landschapsanalyse, 8 plannen voor eigenaren Bij 8 eigenaren zijn maatrege len getroffen voor het verster ken van de biodiversiteit Landschapsparels 8 koepelplannen per parel, 34 inrichtingsplannen 8 parels: Vrouwenpolder, Serooskerke, Nieuwdorp, Retranchement, St. Philipsland, Baarland, Kapelle, Westdorpe, 31 deelnemers Stapstenen voor Soorten 4 koepelplannen per kerngebied, 38 inrichtingsplannen 4 kerngebieden, 34 leefgebieden/ stapstenen. Kerngebied: - Zaamslag: 10 leefgebieden t.b.v. Kamsalamander, - Wolphaartsdijk: 7 leefgebieden t.b.v. Steenuil, -Tholen: 12 leefgebieden t.b.v. Steenuil, Patrijs, wilde bijen - St. Philipsland: 5 leefgebieden t.b.v. akker- en erfvogels, wilde bijen en vleermuizen. Provincie Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling: Europa investeert in zijn platteland Landschapsbeheer Zeeland Winter 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 10