1 Hulsthaag in Zuiddorpe. Foto: Hulst is een herkenbaar symbool van Kerstmis. Een takje hulst met rode bessen staat mooi en is vaak te vinden in een kerststukje. Wat weten we eigenlijk van onze inheemse hulst en de relatie van deze struik met andere soorten? De inheemse hulst is de enige soort uit de hulstfamilie die in onze omgeving van nature voor komt. Hulst is een heester die kan uitgroei en tot een boom van 15-20 meter hoog met een stamomvang van 150 cm als hij voldoende ruimte krijgt voor zijn uitge breide maar ondiepe zinkerwortelstelsel. Er zijn hulstbomen van 150 jaar oud. De ecologie van hulst Hulst is een nectarplant en de vrouwelij ke plant heeft daarom voor nectar etende Het karakteristieke zinkerwortelstelsel van hulst Tekening: Nettie Wilderom insecten (zoals bijen en vlinders) een grote aantrekkingskracht. In de lente bloeit ze met kleine waswitte geurige bloemen, die na bestuiving door voor al bijen en zweefvliegen uitgroeien tot besachtige steenvruchten. Die steenvruchten zijn giftig voor de mens en zijn bij de meeste vogels niet erg in trek. Appeivinken en kramsvogels eten ze wel; lijsters en veel andere vogels eten ze enkel aan het eind van de winter als ander fruit schaars is geworden. Vandaar ook dat er rond Kerstmis nog zoveel bessen aan de boom hangen. Als enige inheemse loofboom van Noordwest-Europa behoudt de hulst in de winter zijn bla deren. Dit kan vanwege de leerachtige en aan de bovenkant glanzende bla deren. Hulstbladeren zitten soms lan ger dan twee jaar aan de plant. Het aantal nauwe relaties van hulst met insecten is aanzienlijk lager dan bij andere inheemse bomen. Dit kan te maken hebben met de structuur van het blad maar ook omdat de hulstfa milie in de wijde omgeving weinig vertegenwoordigers heeft zodat het aanpassen van insecten aan de leef wijze van deze boom beperkter is. Hulst is een waardplant voor onder andere het boomblauwtje, waarvan de rups de bladeren eet en de hulst- vlieg, waarvan de larven in het blad mineren. Ook zie je dat veel insecten rusten of zich opwarmen op hulstbla deren zoals cicaden en vliegen. Hulst komt vooral voor in loofbossen Boomblauwtje, die hulst als waardplant heeft. Foto: Joan van der Velden met een wat zure, matig voedselrijke en beperkt vochtige zandige of lemi- ge bodem. Dit is ook het milieu van beuken. Vanwege de grote groei kracht van de beuken die resulteert in een licht- en wortelconcurrentie komt hulst in het wild niet vaak tot het boomstadium. De cultuurhistorie van hulst Hulst is al sinds eeuwen een geluks- brenger. De Kelten en Germanen ver eerden de hulst als heilige boom en hielden het kwade hiermee op afstand. De Romeinen stuurden hun vrienden in de winter een takje hulst om goeds te wensen. Hulsthagen werden vroeger vaak als weerhagen tegen dieven en vijanden aangeplant en waren door hun stekelige karakter ook geschikt als veekering. Op het Landschapsbeheer Zeeland Winter 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 16