Polderdijken onlosmakelijk deel van het Zeeuwse landschap (deel 1) Record aantal deelnemers En al dit voorbereidende werk wierp zijn vruchten af: landelijk deed er een recordaantal van ruim 14.000 vrijwilli gers mee, waarvan ruim 800 in Zeeland. Er werd gewerkt op maar liefst 540 locaties, waarvan 32 in onze provincie. Nieuw dit jaar was dat er ook op de vrijdag werd gewerkt. Hierdoor konden voor het eerst schoolklassen meedoen aan de Natuurwerkdag. Erg belangrijk, want kinderen zijn immers de'Natuurwerkers'van de toekomst! Werkzaamheden De activiteiten op de Natuurwerkdag bestaan uit kleinschalige onderhouds werkzaamheden zoals zagen, snoeien, hooien, schoonmaken van paden en poelen en het knotten van wilgen. Allemaal werkzaamheden die een posi tieve impact hebben op de biodiversi teit in de eigen omgeving van de deel nemers. Tekst en foto's: Bas Chamuleau, lid Nederlandse archeologievereniging ANW Schort het oorspronkelijk land Wie wel eens door het schor van Saeftinghe heeft gelopen kan zich voorstellen hoe Zeeland eruit zag rond het jaar 800. Een oneindig ruig schorlandschap doorsneden met vele grote en kleine getijdengeulen, waaruit de Zeeuwse eilanden zijn opgebouwd. De getijden- geulen in het schorlandschap bepalen de invloed van het zeewater dat regel matig over de schorren en slikken loopt. Tijdens zeer hoge vloeden stro men ook de meest hoge delen van het schor onder en wordt hierop sediment van klei en zand achter gelaten waar door het schor nog steeds aangroeit. De schorren werden in die tijd gebruikt als schapenweiden. Om hier te kunnen overleven zijn door de schaapherders verhoogde drinkputten, hollestellen, en schapenstellen als vluchtplaats opgeworpen. Later werden de hoogten gebruikt om op te wonen. Deze groeiden uit tot de dorpsterpen onder de oudste dorpen van Zeeland. Dit zijn de eerste vormen van exploitatie van het Zeeuwse land schap en de verdediging tegen het zoute zeewater. Klei-op-veen gronden Deze voormalige schorgebieden vor men nu de kernen van onze eilanden waar de meest zware kleigronden zijn te vinden. Deze zijn rond de 12e eeuw geleidelijk aan van een omringende bedijking voorzien. Deze klei-op-veen gronden klinken na bedijking sterk in 6 Landschapsbeheer Zeeland Winter 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 4