Poot een wilg! Ook dit jaar kan SLZ u weer helpen aan goed plaatmateriaal Door: Nettie Wilderom, SLZ Een knotwilg planten, waarom? Een knotwilg heeft veel te bieden. Het snoeihout kan gebruikt worden voor o.a. oeverbeschoeiing of brandhout. In een weide bieden ze schaduw aan het vee. De knotten bieden onderdak aan muizeneters zoals de steenuil en soms ook aan bijzon dere varens en mossen. Wanneer de tak ken die vrijkomen bij het knotten op sta pels gelegd worden dan vormt dit een prachtige schuilplaats voor wezels en andere kleine zoogdieren. Knotwilgen zijn mooi om te zien en karakteristiek voor het Zeeuwse landschap. Allemaal goede redenen om knotwilgen te planten vinden wij bij SLZ. Oké, het is wat werk om knotwilgen te onderhouden; het is goed om je dat te realiseren voordat je er aan begint. Maar het is leuk werk, vinden wij! Gezonde lichaamsbeweging, je kunt lekker buiten bezig zijn en je hebt eer van je werk. De vele vrijwilligers van de Zeeuwse beheerwerkgroepen zullen dit beamen. Een knotwilg planten, hoe dan? Het kan haast niet simpeler en voordeliger. Ais je een schietwilgentak afzaagt en in de grond steekt, gaat die tak wortels krijgen en uitlopen. Is er geen tijd om direct te planten dan kunnen de poten tijdelijk met de voet in een waterput of sioot gelegd worden (let op: niet in brak of zout water). De poten blij ven zo wekenlang goed bruikbaar, hoe mooi! Aan een jonge knotwilg kun je knip pen en zagen, de wilg kan het allemaal heb ben. En bovendien groeit hij ook nog behoorlijk hard als hij het een beetje naar zijn zin heeft. Echter, met zomaar wat laten groeien of zomaar wat knippen en zagen krijg je nog geen mooie knotboom. Zo wel: - zaag van een gezonde wilg een mooie rechte tak af, van 2,5 a 3 meter. - controleer de tak op watermerkziekte, (in de doorsnede mag geen waterige bruine verkleuring zichtbaar zijn - knip alle zijtakken af en zaag de onder kant van de tak schuin af (de tak kan dan 14 Actie wilgenpoot Zoals u in de kop van dit artikel al heeft gezien: SLZ kan u aan goed plantmate- riaal helpen. U heeft ook net gelezen hoe je zelf een wilgenpoot kunt maken, en we vinden het prachtig dat u er zelf mee aan de slag gaat. Hoe meer knotbomen er aangeplant wor den, hoe beter! Voor wie het zelf maken van wilgenpoten geen optie is, bezorgen wij voor een kleine bijdrage in de onkosten, mooie, gezonde wil genpoten bij u thuis. Kijk voor meer info op; www/landschapsbeheerzee- land.nl/werkzaamheden/advies-streek- eigen-plantgoed. niet meer om zijn as draaien nadat hij geplant is). - plant de tak ongeveer een meter in de grond. - breng zo nodig bescherming aan tegen vraat van vee. - tijdens het groeiseizoen haal je alle zijscheuten weg. Met uitzondering van de scheuten aan de bovenste 20 centimeter van je poot, die laat je uit groeien. De vorm komt er dan al in. Gefeliciteerd: je hebt een knotwilg! Voortaan ga je zo ongeveer om de 3 a 5 jaar alle takken afzagen, buiten het broedseizoen. Dat heet knotten, of op zijn West Zeeuws-Vlaams: 'troenken kappen'. De knotboom blijft dit nodig hebben om zijn typische vorm te behouden en niet uit te scheuren. Pas aangelpante knotwilgen foto: SLZ Landschapsbeheer Zeeland - Winter 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 8