Winterakonietop Hof terZande Landschapsbeheer Zeeland Lente 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 13 Buitenplaatsen, erven en bosjes Plekken waar van oudsher veel stinzen- planten groeien zijn landgoederen en buitenplaatsen. Denk aan de rijke bui tenplaatsen in de Manteling van Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er de oudere en fraaie parkbossen de Elderschans bij Aardenburg en het Hof ter Zande te Kloosterzande. Op de Bevelanden is een wandeling over het Landgoed Landlust in Heinkenszand aan te bevelen. Op Schouwen- Duiveland heeft bijvoorbeeld Landgoed Mon Plaisir een fraaie voor- jaarsflora. Ook op andere plekken zijn wel stinzenplanten te vinden, zoals op erven van oude boerderijen, pastorie- tuinen, kerkhoven en in kleinere parti culiere bosjes. In bosjes kunnen soor ten die daar al lang aanwezig zijn tot een dichte bloemenmassa komen, zoals de wilde hyacint, bosanemoon en daslook. Zo kleuren Ter Hooge bij voorgaande eeuwen hierheen gehaald omdat ze zo mooi zijn en bloeien in een periode dat er verder nog maar weinig bloesem is. De planten zijn hier na aanplant verwilderd en hebben stand gehouden tot de dag van van daag. Het woord stinzenplant is afge leid van ‘Stins, het Friese woord voor Stenen huis. Een stins betekende vroe ger een gebouw van een rijkere. Deze rijken waren in de luxe positie dat ze zich bezig konden houden met sier planten. Biologie Doordat deze planten al heel vroeg in het voorjaar groeien en bloeien kun nen ze profiteren van het vele zonlicht. De bomen staan dan immers nog niet in blad. Om zo vroeg al te kunnen bloeien moeten ze voedsel opslaan in bol, knol of wortelstok. Vroeg vliegen de insecten kunnen profiteren van het stuifmeel en de nectar, maar het ecolo gisch belang van de planten wordt vaak wel een tikkeltje overschat. In februari en maart zijn er nog maar wei nig insecten actief. De planten zijn dan vaak dan ook beter in vegetatieve dan in geslachtelijke voorplanting. De meeste soorten verdwijnen weer als de bomen wel in blad staan. Middelburg en het Moesbosch bij Koudekerke in het voorjaar schitterend wit. Op begraafplaatsen zie je vaak soorten als sneeuwklokjes, narcissen en de oosterse sterhyacint.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 13