Wandelen op Walcheren s vroeger en nu r In de 19e eeuw lag er nog geen wandel- netwerk, waren er geen wandelapps en waren de wegen soms slecht begaanbaar. Toch werd er toen ook al recreatief gewandeld door het landschap. Hoe was het om ruim honderd jaar geleden over Walcheren te wandelen? Dominee en 'wandelpionier'Jacobus Craandijk 1834-1912) beschreef het uitvoerig in zijn wandelverslag 'Op Walcheren', opgenomen in deel 5 van zijn boekenreeks 'Wandelingen door Nederland met pen en potlood'. In dit artikel vergelijk ik zijn landschaps- waarnemingen met die van mij zo'n 140 jaar later. De wandelende dominee Jacobus Craandijk was een dominee, leraar en historicus, die zich ervan bewust was dat het Nederlandse landschap in rap tempo aan het veranderen was. Zijn wan delverslagen hadden dan ook als doel om het landschapsbeeld van voor de industri alisatie vast te leggen: "Dit werk zal er toe moeten medewerken, dat het niet verdwijne, zonder sporen nagetafón/Tegelijkertijd waren Craandijks wandelverslagen bedoeld als aansporing aan de lezer om zelf de wandelschoenen aan te trekken en op ontdekkingstocht te gaan in eigen land, wat in zijn tijd nog niet erg gebruike lijk was. Het polderlandschap toen en nu Interessant zijn de landschapsbeschrij vingen die Craandijk geeft in zijn wan delverslagen. Door deze te vergelijken met de huidige situatie wordt pijnlijk duidelijk wat voor kaalslag er heeft plaatsgevonden in het Walcherse land schap. In geur en kleur beschrijft Craandijk bijvoorbeeld zijn wandeling van Middelburg naar Domburg: "Een vriéndelijk pad leidt ons van den buitensingel tusschen frissche weiden, nog vochtig van den dauw, waar rood bonte runderen grazen Langs hooge iepen en grijze wilgen, langs uitgestrekte weilanden, van boschjes omringd en goudgeel gekleurd door de bloemen, in schaduwrijke laantjes, waar het invallend licht geestig door het loover speelt en de vogels fluiten en zingen en tjilpen, voorbij kloeke hofsteden met hun tuinen en boomgaarden, loopt het slingerend voet pad lustig voort" Het duinlandschap toen en nu "Dan overzien wij weerde vette akkers, waar de boer zijn krachtig driespan drijft en waarachter van verre de boschpartij- en van Overduin en de blinkende duinen zich vertoonen" Mede door het tot tweemaal toe onderwater lopen van Walcheren en de modernisering in de landbouw zijn de meeste bomen, hagen en andere landschapselementen die Craandijk tijdens zijn wandeling tegenkwam inmiddels verdwenen. Ook zijn de velden vandaag de dag een stuk min der kleurrijk doordat er minder bloe men tot bloei komen tussen het gras. En ook op de akkers zie je zelden meer een korenbloem of klaproos staan. Anno 2022 is het landschap tussen Middelburg en Dornburg een stuk kaler en minder bloemrijk. 21 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 20 i

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 11