1 Winterwerk 2022-2 Knotbomen in de winter. Foto: Pieter Voets 21 Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 20 Winterse wandeling. Foto: Pieter Voets Pauze aan de Zwaakse Weel. Foto: Zeeuwse Gronden Op het moment dat je dit artikel ter hand neemt zitten we waarschijnlijk net in de (meteorologische) winter. Voor SLZ begint het winterseizoen, door velen ook wel het 'knotseizoen' genoemd, iets vroeger namelijk op de Natuur werkdag. Deze landelijke dag was ook dit jaar weer op de eerste vrijdag en zater dag van november. In dit artikel zal ik proberen wat meer te vertellen over dit knotten maar ook over het andere werk dat ook (soms juist) in de winter uitgevoerd wordt. moeilijken uitlopen. Ook voor de natuur en met name de vogels is het beter om in de winter te knotten. Zo wordt verstoring van broedende vogels voor komen. De steenuil, één van de bewo ners die erg afhankelijk is van erven met knotbomen, begint in februari al met het betrekken van zijn nest(kast). Op die plekken voeren we het werk voor het laatst in januari uit. Het knotwerk wordt veelal door vrijwilli gers uitgevoerd. Dit kan een doorde weekse ploeg zijn die rechtstreeks wordt aangestuurd door SLZ of een zogenaamde weekendgroep. Daarnaast gaan we jaarlijks ook met een aantal scholen op pad om te knotten. met een winterzonnetje aan het werkte zijn! Dan kan ook de pauze genieten zijn. br En die geknotte wilgen in een winter landschap, daar kan ik persoonlijk ook erg van genieten. Prunus Een heel andere soort klus die vaak in het najaar uitgevoerd wordt, is het verwijderen van de Amerikaanse Vogelkers. In de herfst is deze invasieve exoot (ook wel bospest genoemd, vandaar dat deze weg moet) goed te herkennen dankzij de mooie herfst- Knotwerk Een groot deel van het werk dat ook deze winter uitgevoerd wordt, is inderdaad het knotwerk. Dat we dit werk alleen in de win ter doen heeft verschillende redenen. Het is namelijk zowel beter voor de boom zelf, voor de natuur als geheel en voor de men sen die het werk uitvoeren. In het najaar laten bomen hun blad vallen nadat ze de voedingsstoffen uit het blad teruggehaald en in de wortels opgeslagen hebben. De belasting voor de bomen is zo minder groot, wat fijn is omdat het weg halen van alle takken een grote ingreep is. Toch is juist de wilg, en dan met name de Salix alba oftewel de schietwilg de soort die het beste tegen het knotten kan. De slapende knoppen die in de jonge bast zitten, lopen bij deze soort weer makkelijk uit. Wel moet voorkomen worden dat bij het knotten de takken te kort afgezaagd worden omdat de knoppen in oudere bast Het knotwerk is ideaal werk in de win terperiode. Het is heerlijk om je op een koude dag warm te zagen en kan er voor zorgen dat je ook in de winter flink zweet. Kun je nagaan wanneer je dit werk in de zomer met 25°C zou moeten doen. En wat kan het heerlijk zijn om Door: Pieter Voets, SLZ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 11