I Hek met touwtjes Fruitploeg in de winter. Foto: Gezina de Moor Ontsnapte koeien. Foto: Jaap Verheist 23 Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 22 Bestrijding Amerikaanse vogelkers. Foto: Robert Wielemaker Onderhoud aan hoogstamfruitbomen Het uitvoeren van onderhoud zoals het kleuren. Zo wordt voorkomen dat de verkeerde struiken en bomen weg gehaald worden. Plantwerk Zolang we niet te maken hebben met vorst, sneeuw of teveel nattigheid kan er geplant worden. Het kan gaan om het planten van bosplantsoen of bomen (bijvoorbeeld hoogstamfruit bomen). De sapstroom ligt grotendeels stil in deze tijd van het jaar en door het ontbreken van blad bij bijna alle soor ten is er geen verdamping, dus kunnen de struiken en bomen niet uitdrogen. Gezien de droge lentes en zomers de afgelopen jaren is het belangrijk om het plantwerk niet te laat in het seizoen uit te voeren. Het plantwerk komt vaak uit projecten voort zoals de verschillende abonnementen, leder dorp zijn boom gaard'of uit ervenprojecten. Per jaar kan de hoeveelheid plantwerk verschil len maar jaarlijks zijn er wel een aantal plantklussen. snoeien van de hoogstamfruitbomen doen we het hele jaar rond met uitzon dering van zogenaamde steenvruchten zoals kers en pruim die we alleen in de zomer snoeien. In de winterperiode is er bij deze soorten het gevaar dat de ziekte loodglans toeslaat in de boom. Voor de rest gaan we ook dit winter seizoen weer door met het snoeien zodat de vele hoogstam- bomen en boomgaarden behouden blijven. In de winter vallen er ook dagen uit vanwege de weersomstandigheden. Omdat we zuinig zijn op onze vrijwilli gers en medewerkers, gaat bij een gevoelstemperatuur van -6°C en lager het werk niet door. Maar ook als er sneeuw ligt kunnen we weinig doen omdat we de grond niet inkomen dan wel doordat het knotten te gevaarlijk is door gladheid. Gelukkig hebben we op zulke dagen ook het wandelnetwerk nog om een mooie wandeling te maken en te genieten van de schoonheid van de schepping. Op alle andere dagen met werkbaar weer gaan we weer aan de slag waarbij we zeker ook nog nieuwe vrijwilligers kunnen gebruiken! We maaien nogal eens distels op een afgesloten weide waar koeien grazen. Zo moesten we een keer langs een afgesloten hek wat vastgebonden was met touwtjes. We waren lekker ont spannen bezig met de zeis toen een vrouw op ons af kwam en zei dat haar koeien ontsnapt waren. Blijkbaar waren de koeien van iets geschrokken en waren door het hek heen gebroken. Gelukkig lag de boerderij waartoe zij behoorden aan de overkant van de weg zodat ze weer veilig op het erf waren. We hebben nog wel meegehol pen om de koeien weer terug de wei in te loodsen. Anekdote door Jaap Verhelst uit 40 jaar SLZ

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 12