Memoires van een hoogstam- snoeier Door: Kees Tonkens, SLZ Scheutinfectie bacterievuur. Foto: SLZ Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 27 26 Waarden Het is altijd fijn om te merken datje werk, en het daarmee behaalde resultaat, gewaardeerd worden. De laatste keer dat we bij een klant waren bedankte de eige naar onze hoogstambrigade uitdrukkelijk: omdat we zijn boomgaard, door onze jarenlange inzet, gemaakt hebben tot wat die nu is. Waar hij in het begin zijn bedenkingen over de aanpak had gehad, was hij in de loop der tijd toch echt onder indruk geraakt van het resultaat. Zeker als hij dat vergeleek met andere boomgaar den die onze aanpak hadden ontbeerd. Waardering voelt goed maar roept ook de vraag op om welke waarden het eigenlijk gaat, en hoe die zich weer ver houden tot andermans waarden. Daarbij denk ik bijvoorbeeld aan de grote waarde van vrijwilligers! Zij maken het land- schapswerk in Zeeland sowieso mogelijk. Hoe kijken zij naar de waarde van het landschap? Of naar de waarde van het vrijwilligerswerk voor henzelf? Om hun inzet te behouden stelt SLZ zich dit soort vragen ook zo nu en dan. De tijden ver anderen immers altijd. Ik heb in de ca. 28 jaar dat ik bij SLZ actief ben veel ervaring en kennis opge daan maar de vragen over het vakge bied van hoogstamfruitbomen nemen toe. Zeker nu de klimaatverandering ons dagelijks confronteert met voorheen onbekende belagers in de boomgaard en het landschap. Opa vertelt Toen ik in 1995 via een banenpool- regeling officieel medewerker van SLZ werd leek deze Stichting nog niet veel op de organisatie die zij inmiddels geworden is. We hadden iemand die zich naar de buitenwereld toe "coördinator" noemde, geen sprake van datje hem "directeur" Kees Tonkens Foto: SLZ zou noemen. Werktekeningen wer den met potlood op bruinig kring looppapier gekrabbeld. Maandstaten? Die bleken er wel te zijn en er waren sommigen die ze af en toe ook invulden, voor het geval er eens op aangedrongen zou wor den, bijv, tegen het eind van het jaar. Ik herinner me ook dat we met een stuk of 3 personen aan het eind van de werkdag, staand op de laadbak van een meermaals overgeverfde groene pick-up een rotonde in het centrum van Goes opreden. We wisten wel dat het eigenlijk niet zo mocht, maar dat deerde niet. Ik bewaar veel leuke herinneringen aan die tijd. Bacterievuur Al gauw kreeg ik ook de speciale taak om me de bacterievuurbestrijding eigen te maken. Vanaf mei stond er zs ochtends vroeg regelmatig een ploeg Zeeuws-Vlaamse vrijwilligers - waar onder Lucien als voorman - voor mijn deur in 's-Heer Abtskerke, om mij op te halen voor controlerondes door de zak van Zuid-Beveland. Bacterievuur aantastingen waren er volop en die knipten of zaagden we dan meteen weg. Tussen de middag zaten we dan met zijn allen bij mij thuis; Lucien dronk warme chocolademelk en viel daarna vaak prompt op de bank in een hazenslaapje. Toen zijn indruk was dat ik wel wist hoe het bacterievuur

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 14