Tl aangepakt moest worden nam ik twee van de drie wekelijkse controledagen in mijn eentje voor mijn rekening. Mijn werkuitrusting bestond uit m'n flets, een fietstas met driehoekzaag, een takken schaar en een bus spiritus. Andere tijden Het waren echt andere tijden. De dagen in het veld waren lang "Uiteindelijk om half5 bij de werkplaats arriveren" was een richtlijn, maar niet meer dan dat, regelmatig kwamen we er veel later aan. In 1995 had ik, met mijn 37 jaar, onge veer de gemiddelde leeftijd van dit bonte en levendige gezelschap. De samenstelling daarvan tekende ook de tijdgeest. De meeste vrijwilligers zaten in één of andere regeling. Ook waren er regelma tig jongens die via de politie in een reclasseringstraject waren beland. Mensen met vervroegd pensioen waren er ook, maar hun gemiddelde leeftijd lag echt lager dan die van onze tegenwoor dige vrijwilligers. Het lag voor de hand dat het in dit bonte gezelschap soms lekker kon knetteren en dat een vaste hand van begeleiding in het veld ook nodig was. Alle ploegen werden dan ook steeds door één van de vaste medewer kers begeleid. Dat kon, want SLZ werd stevig onder steund door de Provincie Zeeland. Werkovereenkomsten met particulieren waren op basis van een vrijwillige bijdra ge en vaak bestond die - het was al heel wat waard als die bestond!- slechts uit het zorgen voor onderdak, koffie en soep tijdens de werkpauzes van de vrij willigers. Hoogstambrigade In de loop van de jaren breidde het taken pakket van SLZ uit en ik zag dat veel van mijn collega's een soort eigen "toko" hadden, en dat leek me ook wel wat. Toen ik dus las dat in Groningen, Flevoland en Gelderland zogenaamde hoogstambrigades waren opgericht, heb ik erop aan gedrongen, dat in Zeeland ook te realiseren. Ik zag daar kansen voor mijn hand! Uiteindelijk is het hoog- stamfruit zo mijn specialiteit geworden. Een gelukje voor de Zeeuwse boomgaar den, aldus de eerder genoemde klant. "Alles van waarde is weerloos", wordt wel eens gezegd. Welke kansen zullen de collega's die na mij komen, naar hun hand gaan zetten om genoemde waarden te behouden? Ik wens mijn collega's daadkracht, plezier en voldoening toe, bij de voortzetting van het waardevolle werk van SLZ. Nieuwe tijd Nu ik dan per 1 november vertrek bij SLZ, is het aan mijn collega's, om de taken die ik neerleg op te gaan pakken. Ik hoop dat zij zich - net als ik - zullen verwonderen over de bijzondere loca ties en dat zij de betekenis ervan blij ven zien: voor het landschap, voor de natuur, voor de recreanten, voor de eigenaren en voor de vrijwilligers. 29 Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 15