T I Vrijwilliger aan het woord Wandelgids 'Wandelen in Zeeuws- Vlaanderen' SLZ heeft weer'oude' populieren- klonen beschikbaar Wilgenpoten bestellen Boeren Planten Bomen "Dit werkt goed" Winnaars Erftrofee 2022 Tekst en foto: Nettie Wilderom, SLZ Winnaars Erftrofee 2022. Foto: Caroline Geluk 34 35 Wandelgids Zeeuws-Vlaanderen SLZ organiseert iedere zomer 'Open werk dagen' op fraaie werkplekken, verspreid over heel Zeeland, waar zoveel werk te doen is dat onze vaste vrijwilligers daar zeker wat versterking kunnen gebruiken. Vandaag is er een Open werkdag in het Oranjebosch bij Oostkapelle. René Ferkranus is één van de 6 vrijwilligers 'van buitenaf'die zich hebben aangemeld voor deze dag. Enkele mensen hebben na het zien van de weersvoorspellingen toch afgehaakt; hij niet. eind rijden. René ging op internet eens kijken of dit soort activiteiten ook niet dichterbij georganiseerd worden, kwam toen de SLZ open werkdagen tegen en meldde zich aan. Het doet een buitje terwijl Niek en Adri van SLZ onder een boom uitleggen wat de bedoeling is. Gelukkig duurt de bui niet lang en begint iedereen te harken. Er zijn kruiwagens meegenomen maar ook draag berries om het maaisel af te voeren. 'Dit werkt goed', vindt René. René (links) en Niek voeren het bijeengeharkte maaisel af naar de grote hoop in het bos. Ook deze winter heeft SLZ weer stekken van oudere populieren beschikbaar. Het gaat om Serotina (mannelijke kloon) en Forndorf (vrou welijk), klonen van de Canadapopulier die al lang niet meer worden gebruikt, maar wel generaties lang het Zeeuwse landschap heb ben gesierd. Deze bomen kunnen heel groot worden. Dit jaar hebben we ook stek van de inheemse Zwarte populier. Deze is geoogst op een natuurlijke groeiplaats bij het Bathse Spuikanaal. Het is éénjarige stek, dus nog klein. We vragen 1 euro per stek. Er is slechts een beperkte hoeveelheid, we proberen het over verschillende locaties verdeeld te krijgen maar op is op. Wie interesse heeft kan even contact opnemen met SLZ via info@landschapsbeheerzeeland.nl Wilgenpoten worden geoogst tijdens onze werkzaamheden en kun je eenvoudig zelf plan ten en tot knotwilg laten uitgroeien. Het bestel len van wilgenpoten kan rechtstreeks bij SLZ via: info@landschapsbeheerzeeland.nl. De wil genpoten worden in twee rondes (december en maart) bezorgd. Ook dit seizoen kunt u weer streekeigen plant- materiaal bestellen via de actie Boeren Planten Bomen. Voor prijzen en leveringsvoorwaarden kunt u terecht bij de drie door ons aanbevolen bed rijvenhttps://landschapsbeheerzeeland.nl/ werkzaamheden/advies-aanplant-streekeigen-bomen-en-struiken Ervaring René vertelt dat hij al wel wat ervaring heeft met werken in de natuur, omdat hij sinds twee jaar mee helpt met bosonder- houd in een bos in de provincie Utrecht. De groep vrijwilligers waar hij mee werkt, kampeert daar dan het hele weekend. Erg leuk, maar wel iedere keer een heel René vindt het jammer dat het werk rond half één toch voortijdig afgebroken wordt vanwege aanhoudende stromende regen. Het harken is af gekomen, maar het lukt nu niet om alles af te voeren. Toch is er met de vaste en extra vrijwilligers een hoop werk verzet! René kijkt terug op een gezellige werkdag, die smaakt naar meer. Hij is altijd welkom! Deze nieuwe wandel gids met routes over het Wandelnetwerk in Zeeuws-Vlaanderen is de laatste pennenvrucht van Els van de Kerkhof en Hans Corbijn met dit keer (ook SLZ vrijwilli ger) Chris Louwerse. Deze mooie vormgegeven gids beschrijft 14 routes die allemaal het door SLZ beheerde Wandelnetwerk Zeeland volgen. De gids is voor 17,95 te bestellen bij uitgeverij Gegarandeerd Onregelmatig via hun website: www.gegarandeerdonregelmatig.nl/wandelgids/ wandelen-in-zeeuws-vlaanderen &bc= 1 Vrijwilligers zijn onmisbaar voor het Zeeuwse cultuurlandschap. Wil je zelf ook vrijwilliger worden? Kijk op www.natuurwerkzeeland.nl voor vacatures. Om het behoud van cultureel erfgoed op en rond Zeeuwse boerderijen aan te moedigen wordt ieder jaar namens de Boerderijen stichting Zeeland (BSZ), de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) de Zeeuwse Erftrofee uitgereikt. Dit jaar was de ZLTO aan de beurt om een winnaar te kiezen. Op zaterdag 8 oktober heeft gedeputeerde Jo-Annes de Bat deze ereprijs overhandigd aan Biologische akkerbouwers Duco en Patricia Verbrugge uit Hengstdijk.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 18