1 o 1 - Zij pakten het landschapsbeheer zelf op en daarnaast ondersteunden ze het vrijwilligerswerk. In andere provincies, waaronder Zeeland ontstonden kleinere organisaties landschapsbeheer die in feite alleen gericht waren op onder steuning en stimuleren van het vrijwilligerswerk. Oprichting van zo'n stichting ging nergens zonder slag of stoot. Allerlei groeperingen in de samenleving wil den er wel bij betrokken zijn: "Je weet tenslotte maar nooit wat zo'n nieuw clubje gaat uitspoken en je hebt er ook wel belang bij, dus zorg dat je er bij bent." Oprichting Stichting Landschaps- verzorging Zeeland In Zeeland staken allerlei betrokkenen de koppen bij elkaar en toen duidelijk werd dat de landelijke en provinciale overheid vanaf 1982 jaarlijks ongeveer 120.000 gulden beschikbaar wilden stellen, is in september 1982 de Stichting Landschaps- verzorging Zeeland (SLZ) opgericht. Later is de naam veranderd in landschapsbe heer, om meer in de pas te lopen met andere provincies. Rekening houdend met de forse geldontwaarding die sinds dien heeft plaatsgevonden, gaat dat nu om ongeveer 116.000 volgens het CBS. Dit geld was bedoeld voor het aanstellen Activiteiten SLZ in de jaren 80 Voorjaarl 983 startte de eerste mede werker met zijn werk. De eerste maanden overal kennis maken, en een overzicht krijgen van wat er alle maal speelde in het land en in de provincie. Vanaf de winter 1983-1984 serieus aan het werk met uitleen gereedschap, meewerken in het veld, (her-)opstarten vrijwilligersgroepen in delen van de provincie waar geen activiteiten liepen (Walcheren, Schouwen Duiveland,Tholen). Via landelijke contacten, met name in de koepel van alle landschapsbeheer- stichtingen, het LONL (landelijk over leg natuur en landschapsbeheer) kwamen nieuwe ideeën Zeeland binnen. In de jaren 80 ging het daar bij vooral over nieuwe vormen van van een medewerker, aanschaf van gereedschap en materieel voor de vrijwilligers en een kantoorplek met toebehoren. Er werd een bestuur geformeerd waarin onder meer vertegenwoor digd waren: de landbouw, de natuur beheerders, de vrijwilligersgroepen, de recreatiesector, de gemeenten, de waterschappen en de provincie. Een flinke club, al met al zo'n 15 per sonen. Nauw betrokkenen allemaal, die vaak en intensief vergaderden. En niet alleen over hoofdzaken maar ook over details, als het moest ging het over het type zaag dat in het werk gebruikt zou moeten worden! vrijwilligerswerk (toen baanlozen- projecten), onderhoud van knot- bomen en van andere kleine land schapselementen (zoals heggen, houtwallen en vee-drinkputten). Hoogstamfruitbomen kwamen er nadrukkelijk bij, o.a. via het geven van cursussen om de kennis van het snoeien te verspreiden onder vrijwilli gers en eigenaren. Ook de provincie Zeeland zat niet stil. Men ontwikkelde een subsidieregeling voor onderhoud van kleine landschapselementen, uit te voeren door SLZ. De doelgroep: met name de eigenaren die een kleine vergoeding kregen als zij zelf weer onderhoud deden. Situatie in 1990 Geleidelijk was er dus sprake van ver breding en verdieping van het werk, mede omdat we het tij gewoon mee hadden. De interesse in de maat schappij nam toe, bij allerlei groepen. Iets wat later alleen maar verder Excursie personeel en bestuur 2014 Foto: Sandra Dobbelaar mi* I Ff B-3Z: L I 10 Landschapsbeheer Zeeland Najaar 2022 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2022 | | pagina 6