Vlaanderen opgesteld, braakten 40.000 projectielen in de be bouwde kom uit, de straatgevechten, verdere bombardementen en de woedende strijd aan de Noordzee-boulevards deden de rest. Toen de laatste Duitscher verdreven, gevallen of gevangen genomen was, had de stad slechts één pand, dat geheel onge schonden was. Het stond in de Walstraat en was eigendom van den Rijksduitscher Müller! Het aantal verwoeste en zwaar beschadigde panden steeg daardoor tot 2.350; vijf kerken, zes scholen en vele officieele ge bouwen gingen geheel of ten deele te gronde. Daarenboven hebben de Düitsche Sprengkommando's alle kademuren in de haven vernield, benevens de sluizen. Voor de vernietiging van de Keersluisbrug, de instal laties van De Schelde en de P.Z.E.M. heeft hun de tijd ontbroken. Bij ieder ongeluk is nog een gelukje. Naar later de Engelschen vertelden, hadden in den prillen ochtend van 1 November op de Engelsche vliegvelden 500 bommenwerpers gereed gestaan om Vlissingen aan te vallen, doch de mist was als spelbreker opgetreden. Dit grillig natuurverschijnsel redde Vlissin gen van de algeheele vernieling. Ten slotte nog enkele regels over'de oor logshandelingen. Dank zij de verrassende landing in het zgn. Slikhaventje, waar nie mand ze had verwacht, kwamen Canadeezen en Engelschen onder bevel van brigadier Mac Laer zonder tegenstand te ontmoeten aan wal. De oude stad was vlug in hun bezit, maar de boulevards, waar de geweldige bunkers en batterijen stonden en die in den rug werden gedekt door den meter-dikken afweermuur, leverden veel moeilijkheden op. De tactische luchtmacht moest worden te hulp geroepen, wat den ondergang der fraaie bebouwing beteekendede vlammenwerpers deden de rest, nadat de geallieerden eindelijk De Boulevard Bankert te Vlissin- Leeg en doodsch zijn de straten, kaaien gen, het tooneel der laatste fase van geschonden de huizen zn dit stadsdeel, den strijd om de bevrijding der stad. van breu Rondom de kazerne zijn alle huizen met den grond gelijk gemaakt. De eerste gedachte is overal: Waar huizen eigenlijk de duizenden terugge keerde burgers? Er moesten Typhoons aan He pas komen om den vijand in den Ron den Toren bij de bom vrije kazerne op den boulevard tot over gave te dwingen. Vriend en vijand beschoten den gr 00- ten redder Naere- bout. Hoe fel de strijd hier was blijkt uit de zie lige restanten van de tot vestingen omgebouwde huizen. Er moesten vlam menwerpers worden gebruikt om de Duit- schers uit den laatsten haard van verzet, hotel Britannia, te verdrijven.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 16