Wam explosies. Verwrongen is het geschut, dat de invasie moest keeren. Dat waren Britsche kanonnen, door de Duitschers buit gemaakt op Kreta Nadat de Walchersche bevolking door pamfletten was ge waarschuwd, werd Westkapelle op 3 October 1944 uit de lucht bestookt met bommen van zes ton: een derde van het dorp werd bij die gelegenheid weggevaagd. Het was bij Westkapelle, dat het eerste gat in de zeewering werd geslagen, een doorbraak, die door de zuidwesterstormen een breedte van 450 meter kreeg. En het was ten slotte bij Westkapelle, dat de Engelschen hun landing uitvoerden, bij welke gelegenheid zij 80 van hun landingsvaartuigen en hun manschappen verspeelden. Het dijkgat is weer gedicht, het puin is opgeruimd. Doch verder is in Westkapelle nog weinig veranderd. Nog immer liggen er verongelukte landingsbooten op het strand, tusschen de kapotte huizen staan tanks, die voor den opmarsch naar Middelburg niet meer bruikbaar waren. Ondanks alle verwoes tingen zijn de Westkappelaars teruggekeerd. Tweehonderd dorpelingen hebben het leven verloren, de overigen kalefaterden hun huizen weer wat op of wonen in de bunkers aan de landzijde van de smalle duinstrook. En ze werken weer aan den dijk, gelijk hun voorouders dat reeds eeuwen deden. ]j Nog altijd staan er tanks ii% straatjes van Westkapelle. Een gestrand landingsvaartuig herinnert aan de invasie. Zoover 't oog reiktis het dorp hier totaal verwoest onder 't geweld van het hom- hardement, dat met het zeewater de Duitschers uit hun stellingen moest drijven. Hoe Westkapelle gehavend werd Na de formidabele homhardemen ten kwam het zeewater m Het verwoeste Westkapelle van een andere zijde gezien. Hier stormden de tanks het strand op De oude vuurtoren van het dorp, gespaard omdat hij ver land inwaarts aan het einde van het dorp staat, spiegelt zich in de overstroomde straat. 'V f

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 21