riep het andere wakker, omdat 't geloof in de vooruitzichten der stad herboren was. De grootste schaduw echter, die over de stad viel, was de militaire be zetting en het bemoeizieke, later tiranniseerende burgerlijke gezag der over- heerschers. Dam 6 en 8 werden de centrales van een perfide nationaal- socialistische propaganda, zooals de Kubus'op het Molenwater als de folter kamer van den Sicherheitsdienst mocht gelden. Te zekerder troffen hun giftige pijlen doel, omdat de bezetters willige hand langers kregen in de Nederlanders, die hun eigen volk en vaderland opoffer den aan een buitenlandschen afgod of aan vermeend eigenbelang. Ondanks eigen materieele zorgen gloeide zoo het nationale verzet ook in honderden Middelburgsche harten op. Zeelands hoofdstad had de trieste eer, dat naar verhouding uit haar mid den de meeste gijzelaars werden gepakt, tot de twee wethouders aan toe. Ook de verzetsbeweging moest bloedige offers brengen, zonder evenwel af te laten van haar streven, de ruggegraat van de burgerij te sterken en den Duitschers afbreuk te doen. Nadat de N.S.B.-er Meerkamp van Embden eind 42 tot burgemeester was benoemd en deze zich had voorzien van twee gelijkgetinte wethouders, konden de Middelburgers hun plezier heelemaal wel op. De gemeente-secretaris, mr. nii'" A Begin 1941 waren de noodwinkels in Middelburg gereed. Fleurig geschilderd ontsierden zij het stadsbeeld niet. B Onder den Langen Jan werd ruimte gemaakt voor een klein com plex woningen voor ouden van dagen. C De wereldberoemde -Abdij, waarvan sommige deelen van de 12e eeuw dateeren, werd in 1940 prooi van de vernielzucht der Duitschers. De Lange Jan boette eveneens van zijn luister in. D Geen geveltjes, die zich droomend in de gracht spiegelen, doch een kijkje op den overstroomden Singel.

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 24