7 tiEELANDS tuin, Walcheren, was door zijn vele facetten een stralend juweel in Neerlands kroon. Waar vond men in een betrekkelijk klein bestek zoo'n groote afwisse ling in natuurschoon? Er was strand en duin naast dijk en schor. Het vlakke land wisselde af met be- bossching, hakhout met struiken; men kon genieten van de zee, zoo wel als van de machtige Schelde- armen, naast de kracht en het ge weld van deze watergebieden lag het haast levenlooze vlak van het str2tklc6 IccLiicLctl De bevolking gaf eenzelfde gevarieerd beeld te zien. Welk een verschil tusschen de vlotte visscherslui uit Arnemuiden en de stoere Westkappelaars, hoeveel onderscheid tusschen de arbeiders in de industrieën en de landbouwers, conservatief tot in hun kleeding, vreemd aan het nerveus gejacht der stedelingen en stappend als koningen in eigen domein. Welk een contrast tus schen het daverend rumoer op de Schelde-werf en de verdroomde rust van het weinig verder gelegen Veere met zijn naar schoonheid speurende kunstenaars-koloniewelk een tegenstelling zelfs nog tusschen de steden Vlissingen en Middelburg zelf. Een rijk en gewaardeerd bezit was Walcheren. De stroom toeristen, die het bezocht, wies met de jaren. Droef om het hart wordt het hem, die thans het boven water komende, geschonden landschap ziet. Welk een ontluistering, welk een ellende. Alle vegetatie, welke het zoute water dronk, bezweek eraanvan de 19.000 woningen op Walcheren werden er 3.700 verwoest; y.yoozwaar en 3-600 licht beschadigd. Wat overeind bleef, is aangevreten door het zilte nat; de golfslag beukte deuren en ramen kapot, voor zoover ze alreeds niet door bommen, granaten en mitrailleurkogels waren gekraakt; wegen zijn ontzet of weggeslagen, slooten dichtgeslibd; de kleuren stier ven, stank hangt overal. Verschrikkelijk is de tol geweest, welken dit schoone land aan den oorlóg heeft moeten betalen. Walcherens noodlot was, dat het lag in de Scheldemondmg, dat het van strategisch belang was, doordat het met Zeeuwsch- Vlaanderen den zeeweg naar Antwerpen beheerschte. Daarom hebben de Duitschers vier jaar gewroet en gewerkt om het eiland tot één bunker-bastion te maken, daarom rezen de geweldige mammouth-kazematten langs dijken en duinen op en daarom ook moesten de geallieerden dit heerlijke gewest prijsgeven aan de golven, want van Walcherens bezit hing op een gegeven mo ment de uitslag van den oorlog in het westen af. En wat het water niet vermocht, werd voltooid met verschrik kelijke bombardementen en beschietingen. Het merkwaardige deed zich echter voor, dat de eerst van huis en hof verjaagden en later van huis en have beroofden, die de ballingschap ingingen met de armoede voor oogen, geen klacht hebben geuit over de onmetelijke narigheid, die zij doorstaan moesten. Zonder morren namen zij hun vreeselijk lot aan, zedelijk gesterkt door hun geweldig Godsvertrouwen en door het stalend besef, dat dit, hun offer, noodig was voor de bevrijding van geheel Nederland. Met hetzelfde enthousiasme, dat overal elders heerschte, hebben de Walphenaren dan ook de Engelschen begroet, die na bestorming der kust bij Vlissingen en Westkapelle steden en dorpen kwanten bevrijden van het gehate juk. Wat zij nog konden missen, werd den Royal Marine Comrhando's aangeboden. Geen geallieerd soldaat zal ooit eenige rancune bemerkt hebben bij deze men T t Toen de Vlisslngsche weg was drooggevallen, kwamen de ruines beter in zicht. (Archief Druk kerij Altorffer.) Foto hierboven: Zoo zagen de scherpe oógen der R.A.F.- vogels Middelburg en omgeving op hun ver kenningstochten tij dens de inundatie. Het Middelburgsche wegje heeft zich be scheiden teruggetrok ken onder den water spiegel. (Archief Drukkerij Altorffer)

Luctor et Emergo | 1946 | | pagina 4