KONHMENHOUOERU ÉN PRODUCTIESLAG H ET behoort zeker tot de goede gewoon ten om aan het einde van een tijdsperiode, in dit geval bij de jaarwisseling, nog eens te overdqpjfen en te zien met welke er varingen wa verrijkt verder gaan. Met een rustiger bezonken oordeel iaien wij de ge- beurtenissen aan ens geestesoog voorbij trekken, om dan meestal tot het bewustzijn te komen, dat het alles toch wel anders gekomen is dan wij ons aanvankelijk voor stelden of wenschten dat het gaan zou. Dit zal nu eenmaal altijd zoo rijn, zoo lang wij in ö'ns bewustzijn r_og de schel ding maken van die „Wélt als Wille und als Vorstellung" zooals Schopenhauer reeds filosofeert voedersamenstellingen DE konijnenhouderij is in den laatsten tijd sterk in omvang toegenomen en zeer terecht, daar liet konijn vooral onder de tegenwoordige omstandigheden een der meest geschikte dieren is, dat van keu kenafval met een weinig bijvoer waarde volle producten zooals vleesch, huiden en haar kan imzetten. DH kan geschieden door menschen, die anders niet in de ge legenheid zijn dieren te houden en in het v,w-,d product ie-pre k'c- werkzaam te zijn. Jammer genoeg gaat echter de enorme uit breiding in de konijnenhouderij niet met deskundigheid in de behandeling der dieren gepaard. De nieuwbakken konijnenhouders koopen rijp en groen aan dierenmateriaal op, vaak dieren die door een ander opgeruimd zijn, omdat ze niet deugen, dit meestal tegen abnormaal hooge prijzen. Deze dieren worden dan op allerlei totaal ongeschikte plaatsen in zeer ondoelmatige kisten, manden of vaten ondergebracht, «op onoordeelkundige wijze gevoederd, zoodat het geen wonder dat de ziekten en de sterfte snel toenemen en de konijnenhouderij op deze wijze schade plaats -ar voordeelen oplevert. Het konijnen houden moet geleerd worden, vandaar dat voorlichting noodig is en voor»1 goedkoope, populaire voorlichting, waar 'eder van genieten kar Dit is des te meer van belang, omdat in de laatste twintig jaren in ons land feitelijk geen enkel boekje is ver schenen, dat op de hoogte was van de mo derne inrichting inzake voeding, verzorging en fokken. Aan deze behoefte aan goede lite ratuur op het gebied der konijnenhouderij is thans op zeer goede wijze voorzien door een boekje van den Internationaal zeer bekenden deskundige Fritz Schaedtler te Rotterdam, uitgegeven door de Uitgeversmaatschappij W. de Haan te Utrecht. Het boekje is bedoeld voor den beginnenden konijnenhouder en be handelt daarom de materie in beknopten vorm aan de hand van talrijke keurige foto's en teekenir.gen. Het is dus geen duur uitge breid .handboek of standaardwerk, wat de bruikbaarheid voor de praktijk zeer ten goede komt. Reeds in de inleiding krijgt de lezer drie zeer belangrijke raadgevingen »e hooren, n.l.: Ie. Voordat konijnen aangeschaft worden, moeten eerst doelmatige hokken met alle toe- behooren In orde gebracht worden; 2e. Weinig maar goede dieren van besten stam aanschaffen en niet meer dieren houden dan men goed kan .onderbrengen, verzorgen en voeden. Liefde voor het dier is de basis voor elke fokkerij die succes wil hebben; 3e. Men beginne met slechts één ras. Ras- konijr.en zijn sterk te prefereeren boven zoo genaamde „bcrenkonijnen" o' gekruiste rommel. In verschillende hoofdstukken wordt de be ginneling op de hoogte gebracht van de ge heimen van het vak, zooals daar zijn; de huisvesting, de voeding, de paring, de dracht, het werpen, het opfokken der jongen, enkele algemeene fokregels, het conditioneeren, en kele wenken voor de tentoonstelling, enkele lekten, de juiste behandeling van - de huid, het konijnenvleesch. De 38 verschillende kenijnenrassen worden in gToepen verdeeld besproken, zoodat ook de toekomstige tentoonstellingsfokker zich op de hoogte kan stellen van de eischen, die aan deze rassen gesteld worden. In alle hoofdstukken ziet men de hand van den meester, die op eenvoudige doch bijzon der deskundige wijze de materie behandelt. Dit boekje is dan ook niet alleen een aan winst voor de kleindierenliteratuux, maar een zeer belangrijke aanwinst in de hand van der: kanijnenhouder voor den productieslag, die thans op alle gebieden van landbouw en die- renhouderij met zooveel energie gepropageerd en volbracht wordt. 1941 als bijenjaar rijk aan ervaringen Voor ons Dijenaouaers was 19-»i een paradoxaal jaar van heftige bewogenheid en toch stil stand. Er zullen er zijn, die zeggen: „het 's een jaar om met de zwartste kool in de ge schiedt ds der Nederlandse he Bijenteelt te be schrijven, terwijl anderen juist door de zuive rende omwenteling de mogeh.kheid van een opbloei verwaenten. Meenden de eersten, dat hun tijd gekomen was om memoires ('n memo- rand ïm) te moeten schrijven, de tweeden spanden alle krachten in om de juiste ver houding te vinden voor een meekunnen met den hoopvollen nieuwen tijd. Van de factoren die de bijeenteelt beïnvloeden, is die van „het weer" wel één der voornaamste en ik zeg dit hsusch niet als iemand, die eigenlijk niet weet waarover hij anders moet schrijven. Wij imkers zijn nog altijd van de goede gezindheid van de weer-heiligen afhan kelijk, als geen "ander. Van de 365 dagen in een jaar, zijn er normaal maar 96 werkelijke bijen- dagen en dit jaar waren het er gemiddeld maar 39. Zoo was het voorjaar, door te nat en te koud, al zeer ongunstig, wel had zooals ook in mijn streek, de reinigingsvlucht reeds vroeg plaats (23 Januari), het duurde tot de tweede helft van Mei, voordat er verandering ten goede kwam. Hierdoor zal het ook wel komen, dat de Bijenmarkten, welke in April gehouden werden, zoo weinig succes hadden, waren hier nog andere belemmeringen, ais vervoer, weinig volken, e.d. Wel was de vraag 2 aar bijenvolken groot en daardoor de prijzen goed, maar de aanvoer was veel te gering. Nadat reeds in den vorigen winter een ontzaglijke bijenmassa- sterfte ons volkenbestand had geteisterd, her haalde zich dit in 40/41, vooral in de voor jaarsmaanden. Niet alleen door het weer, noch door de ondeskundige behandeling, noch door de gevreesde Nosema-ziekte, rraar alles werkte daartoe tezamen. Er was dus reeds een groot tekort aan bijenvolken; dit werd er in den loop van den zomer niet beter cp en er werden ongekend hooge prijzen be^tted, die tot f 16 voor een goede zwerm en f 35 voor een sim- plexvolk opliepen. Er viel een groote toename van belangstelling voor het houden van bijen waar te n err. en. Verbetering Nj I A de tweede helft van Mei wordt het dan wat beter%en voordat de lindedracht begint, werd er reeds honing geslingird. De zwermen kwamen in 't algemeen laat en de bevruchting der jonge moeren liet nogal wat te wenschen over. Een felle droogte teistert dan weken lang de gewassen en daarmede de bijen. Over het algemeen mislukt dan ook de zomerdracht, be halve in lagere en vochtiger streken, die het juist met de hitte extra goed doen. Tenslotte zette eind Juli een regenperiode in, die enkele dagen uitgezonderd, tot heden niet heeft op gehouden. De herfsthoningoogst is vrijwel overal op niets uitgeloopen, maar ook hier weer zoo'n verras sende uitzondering, in West-Noord-Brabant is redelijk heidehoning gewonnen. En ondanks dit wisselende, maar bijna steeds ongunstige weer en de streeksgewijze sterk schommelende honingopbrengst, is de totaalGOgst naar schat ting iets beter, dan de zeer slechte vooruit- ichten deden verwachten. De moeilijkheden en veelal onoverkomelijkhe den om met de bijen naar de drachtstreken te reizen, waren vanzelfsprekend van grooten invloed, niet alleen voor de bijenhouders, maar nog meer haast voor de fruitkweekers en de zaadtelers. En aangezien er nu in December (zoover mij bekend) nog g-een regeling getrof fen is en het dus te laat is om dit alsnog klaar te krijgen voor 1942, ziet het er voor het fruit en het koolzaad niet best uit. Er is reeds een enorm tekort aan bijenvolken (ongeveer 200.000). Deze herfst is in het algemeen niet best ingewinterd; komt er nu weer een on gunstige winter, terwijl de Nosema een cata- De huidige Naar aanleiding eener vraag volgen hieronder de huidige voedselstellin~ gen. Ochtendvoer voor kippen, 60 grint/zemelen en/of tarwegries, of: 47 havermoutafva. 13 soyameel, of 53 gerste- voermeel 7 soyameel, of: 19 gedroogde sui- kerpulp 4- 39 grint/zemelen 2 soyameel; 20 broodmeel, of. 15 rijstvoedermeel 5 grint/zemelen, of: 12 havermoutafvalmeel 8 soyameel; 5 kunstmatig gedroogd grasmeel of kunst matig gedroogd klavermeel of kunstmatig ge droogd lucernemeel (alle min. 16% eiwit in o, droge stof); i 7 diermeel of vischmeei of gemengd dierlijk eiwit (alle min. 60% eiwit); 3 vleeschbeendermeel (min. 40% en max. 50% eiwit), of: 2 beendermeel (min. 25% en max. 40% eiwit) 1 vischmeei of gemengd dierlijk eiwit of diermeel (alle miri 60% ei wit), of: 2 vischmeei of gemengd dierlijk ei wit of diermeel (al lp min. 60% eiwit) 1 grint/zemelen. 2 gedroogde onuitgetrokken biergist; 1 levertraan of een daarmede overeenko, mende hoeveelheid vitaminepreparaat; 2 mineralen voor pluimvee volgens voor schrift. Ochtendvoer eenden onveranderd gebleven. Pluimveekorrel voor kippen. 55 grint/zemelen, of: 43 havermoutafva] 12 soyameel, of: 48'/2 gerstevoermeel -f 61 2 6oyameel, of: 17 gedroogde suikerpulp 36 grint/zemelen 2 soyameel; 20 broodmeel, f: 15 rijstevoedermieel 5 grint/gemelen, of: 12 havermoutafvaJ 8 soyameel 5 kunstmatig gedroogd grasmeel of kunst matig gedroogd klavermeel of kunstmatig gedroogd lucernemeel (alle min. 16% eiwit in de droge stof) 5 diermeel of vischmeei of gemengd dderlijK eiwit (aUg min, 60% eiwit) 3 vleeschbeendermeel (min. 40% en max. 50% eiwit), of 2 beendermeel (min. 25% en max. 40% eiwit) 1 vischmeei of gemengd dierlijk eiwit of diermeel'(alle min. 60% ei-J wit) 1 grint/zexnellen; 2 onuitgetrokken bitfrgist; 1 levertraan of een daarmede overeenko mende hoeveelheid vitaminepreparaat; l'/2 mineralen voor pluimvee volgens voor-» schrift; 7>/2 melasse en/of grint/zemelen. Pluimveekorrel voor eenden. 60y2 grint/zemelen en/of tarwegries, of; 47 havermoubafml 13 V2 soyameel, of; 53 gerstevOermeel 7% soyemeel, of 19 gedroog de suikerpulp 39y2 grint/zemelen 2 so yameel; 20 broodmeel of. 15 rijstevoedermeel S grint/zemelen, of 12 havermoutafval 8 so yameel 7>/2 kunstmatig gedroogd grasmeel ofl kunstmatig gedroogd klavermeel of kunstma tig gedroogd lucernmeel (allg min. 1£% ei wit in de droge stof) l'/2 gedroogde onuitgetrokken biergist; I 1 levertraan of een daarmede overeenko mende hoeveelheid vitaminepreparaat; 2 mineralen voor pluimvee volgens voor schrift; T/2 melasse en/of grintzemelen. Deze samenstellingen rijn per 1 December j.l. van kracht geworden en reeds een korte, oogopslag zal ons nog meer respect geven voor de dieren, die het in de gegeven omstandig heden daarmede moeten doen, tegelijk de te-1 lenrstellende legprestaties duidelijk doen w«r-( den- t Et J. KI strophalen omvang aanneemt in West-Europa» wat zal er dan van ons Bijenvolkenbestanrï dit voorjaar over zijn? Vergeefs is reeds jaren, gewaarschuwd, de kleine opleving dezen zomer kan dit bij lange na niet goed maken, daar voor zal jaren lang harden arbeid noodig zijh- V. T-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10