c 3 Moge 1942 hei jaar worden vande groote doorbraak van 'i boerenrechi en de hoereneer in Zeeland Abonnementen voor leden van den Nederlandschen Landstand kosteloos. Voor niet leden: 5. per jaar 1 voor het blad van één provincie. 1.25 per 3 mnd. I 2.50 per jaar voor iedere provinciale editie 0.65 per 3 mnd. i meer. Incassokosten 15 ct. GROOTE MARKT 20, GOES Adv.prijzen: geh. oplage ƒ1.75 p. r voor gew. adv.; 4.75 p. r. voor Ing. Med. KI. adv. in 1 prov. blad 50 ct. voor 1-20 woorden, 10 ct. v. iedere 5 w. meer. Gelegh. tot plaatsen van adv. in comb, van prov. edities tegen sterk verminderde prijzen. Bij contract belangrijke reductie. Vraagt inlichtingen Uitgeverij ,,Volk en Bodem" Kortenaerkade 10, Den Haag. 1B JAARGANG DONDERDAG 15 JANUARI 1942 NUMMER 2 Radiorede van Boerenleider ROSKAM op nieuwjaarsmorgen TOT in het grijs verleden moet men teruggaan wil men een tijd ont dekken waarin zulke ingrijpende wijzi- gingen plaats vinden, voor den boer en zijn erf, als nu in dezen tijd. Deze veranderingen zijn voor de boeren grooter dan in den tijd der Fransche revolutie toen ook ons maatschappelijk bestel aan groote veranderingen on derhevig was. De huidige ombouw van onze volks huishouding komt niet uit dezen oorlog voort. De oorlog heeft dit proces in vele opzichten verhaast, in andere opzichten echter geremd. Al zijn er nog Nederlanders, die met heimwee terug denken aan den tijd van enkele jaren geleden; voor onze boeren, onze tuinders en onze. visschers geldt dat echter niet. De tijd van kapitalistische hoogcon junctuur bracht boeren, tuinders en visschers een stroom va» leed en ellen de. Ons graan, aat wij in het zweet onzes aanschijns hadden geteeld werd als een groot verlies beschouwd omdat het, door roofbouw verkregen graan uit het land van den dollarr het land van god Mam mon, op de wereldmarkt werd gesme ten volgens een uitverkoopsysteem, dat meer weg had van de liquidatie van een failliete boedel dan van een gezon de handelspolitiek Onze boter, dat kostelijk product van onze veestapel, werd minder geacht dan walvischvet, margarine of „vitamine- houdende versch gekamde veredelde kunstboter" genaamd. Onze groenten gingen bij millioenen kg. naar de mestvaalt Door de zgn. steunuitkeeringen werden wij gehoond maar voor het vertrapte recht Gods in deze wereld, voor deze om wraak roepende zonden tegen de scheppingsorde hadden noch onze staatskundige, noch onze economische noch onze geestelijke leiders oog of oor. De kerken zwegen toen de vruchten van onzen bodem werden veracht en onze boerenarbeid werd gehoond. Men zag niet en men wilde niet zien, dat de ontkrachting van ons hoerendom de laatste aanval was van de machten der duisternis om de wereld voor goed te doen knielen voor god mammon en zijn trawanten. Dit heele spel van import en export, van wereldeconomie en goudmacht, van groot bank-kapitaal en trustvorming, was slechts een middel om dat satanisch doel te bereiken. Deze macht wordt nu vernietigd in on zen tijd en de wereld kreunt en kermt door het rochelen van dit stervende monster. Dit is de achtergrond van al het gebeu ren van onze dagen en alleen tegen deze achergrond kan men de dingen van dezen dag in hun juiste beteekenis verstaan. Doch ik wil niet te lang stil staan bij alles wat men ons heeft misdaan en bij alle zonden die zijn misdreven en bij de eeuwenlange verkrachting van ons va- derlandsche boerenrecht. Door alle storm en crisis heen stonden daar onze landbouworganisaties en hun verschillende vormen en verbanden en zij hebben onnoemelijk veel leed- ver zacht en veel onrecht in zijn doorwer king getemperd. In het jaar. dat voorbij ging, is de Ne- derlandsche Landstand gekomen en dat is de levenskring waarin onze boe ren en onze visschers hun recht en hun eer zullen verankeren voor ons en voor ons nageslacht. Al zijn onze moeilijkbeden nog groot en veel en al zal het inspanning kosten van al onze krachten om ons volk van voedsel te voorzien en al zal er op heel de linie nog zwaar gevochten moeten worden om ons recht te bevestigen en te doen doorbreken in een wereld die ons niet verstaat toch is in beginsel de strijd beslist en is in beginsel, de ze ge door de boeren en de visschers be vochten. Geve de Almachtige, dat het jaar 1942 in de geschiedenis van ons volk voort- leve als het jaar van de groote door braak van het boerenrecht en van het herstel der hoereneer in de Nederlan den, tot heil van volk en vaderland. door G. J. RUITER DEGENE die tot voor kort op de hoogte wilde blijven van hetgeen er op het gebied der agrarische bladen en periodieken verscheen, had met het doornemen der tientallen weekbladen, maandbladen, enz. dagwerk, ook nog zonder ken nis te nemen van de noodige buitenlandsche publi caties. Als medewerker aan verschillende organen de noodzakelijkheid voelende eenerzijds kennis te nemen van het elde^ geschrevene, aan den ande ren kant gedwongen^ ook het niet bij lezen alleen te laten, werd men er al spoedig toe gebracht een groot aantal organen af te zeggen, die daarbij hun invloed verloren. Voorts was het gevolg van het te groote aantal organen dit, dat de meeste bladen sukkelden met het aantal lezers en het behoorlijk verzorgen der redactie, bij gebrek aan menschen en middelen. Het was hier in vele opzichten: hoe méér, hoe minder. Ten slotte was de verdeeldheid op agrarisch ge bied aanleiding tot een splitsing ook in de agra rische pers, die droevig, ja dwaas was. R.K.B.T.B., C.B.T.B., K.N.L.C., L. M., Boerenfront (nadien Agrarisch Front) éllen gaven him verschillende bladen en tijdschriften uit en wat nog erger was, éllen bestreden elkaar en elkanders opvatting in die bladen, totdat ten slotte niemand meer in staat was de rechte lijn vast te houden, indien hij zich niet had gewapend met een zeer gefundeerd zelf standig oordeel, waardoor hij de voosheid van dit alles ken onderscheiden. De goede zijde van de medaille met aan den don keren kant papiergebrek is nu, dat in dezen war boel van agrarische bladen de bijl is gezet. Dat dit ongeveer samenvalt met de stichting van den Landstand, maakt het mogelijk om nu te komen tot "het orgaan waaraan Nederland reeds lang behoefte had, maar dat door de verdeeldheid van den boe renstand en door de politieke gespletenheid ook van de regeering niet was te verwezenlijken. Thans zijn de bladen der C.LO.'s, die reeds zoolang m onderlinge strijd eer en belang der boeren mis kenden, van den baan en daarmee die van hun aangesloten organisatie. Thans zet de persreorganisatie ook verder het mes in den wirwar van bladen en blaadjes die op ons werden losgelaten. En het is goed zoo, ook al zal men op détailpunten der noodzakelijk te nemen beslissingen natuurlijk critiek kunnen hebben. Zoo verschijnt dus thans ten tweeden male het orgaan van den Landstan^J, het weekblad dat Nationaal en Provinciaal de agrarische bevolking zal voorlichten en inlichten en leiden in deze ver antwoordelijke tijden. Het is een blad, dat om zijn nationale instelling onder één ervaren hoofdredac teur de nationale agrarische eenheid zal demon- streeren en versterken. Het is tevens een blad dat met zijn instelling op de bijzondere eischen en toestanden in de gouwen en door de inschakeling van provinciale redacteuren-' en medewerkers de agrariërs- in de verschillende deelen van het land de grootst mogelijke bevrediging zal kunnen geven. En, het gaat nu niet meer om den onderlingen strijd, maar om de verwezenlijking van één grootsch doel: den eensgezinden strijd van heel de Neder- 'andsche Agrarische Bevolking tot verheffing van eigen stand, tot verhooging van het welvaarts peil op het land en tot versterking van de landelijke cultuur, waardoor uiteindelijk heel het Nederland- sche Volk op hooger plan wordt gesteld. -=* De weg is thans vrij! Zij die waarlijk stand en Volk en land lief hebben en zich willen inzetten, vinden hier de gelegenheid om door hun pennevruchten tot dien strijd bij te dragen. Zij die zich bekwaam achten het bedrijfsleven te adviseeren, vinden hier het kanaal, waarlangs ze ALLE agrariërs in Nederland kunnen bereiken. Zij die weten, dat de volksklasse ligt verankerd in den boerenstand en dat ware volkscultuur wortelt in het - gezonde boerenleven, zij kunnen die gedachte en waar heden hier uitdragen naar allen, ter versterking en veredeling van allen. -j Welk een mogelijkheden! Eén omgaan, ingesteld 4.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1