Kweekersrecht nas i Helpt de vogels in den winter Advertentiën INSTITUUT E. N. S. A. L D. WINSCHOTEN Een belangrijk besluit toegelicht door den persdienst van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissche7'ij. 1 ET Verordeningenblad van Zaterdag 10 Jan. bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van de departementen van Landbouw en Vissoherij en van Justitie, houdende bepalingen betreffende de rechtspositie van den kweeker van voortkwee- kingsmateriaal van cultuurgewassen en van het verkeer met zoodanig materiaal. Deze regeling bevat twee onderdeelen. Op de eerste plaats wordt de mogelijkheid ge opend, dat de kweeker van een nieuw ras, te weten degene, die het ras het eerst nieuw gewonnen heeft, zekere rechten gaat genieten indien op diens daartoe strekkende aanvrage dat ras dooi een overheidsinstantie, als hoedanig een Raad voor het Kweekersrecht is ingesteld, n een Centraal Rassenregister wordt ingeschrevenDit register zal worden verdeeld in verschillende afdeelingen, die voor één cultuurgewas of groep van cultuur- gewasser verschillend zullen zijn Bij de beoordeeling of een ras als nieuw kan worden aangemerkt, zal worden uitgegaan van dezen maatstaf, dat een ras slechts als nieuw zai worden beschouwd, indien het zich van andere rassen, waarvan op het tijdstip van indiening van de aanvrage reeds voortkweekingsmateriaal >n den handel is gebracht of, waarvan de inschrijving is verzocht of verkregen, voldoende ondersch^dt en in voldoende mate raszuiver u Behalve registratie van nieuwe rassen is bij wijze van overgangsbepaling ook inschrijving mogelijk van reeds bestaande landbouwrassendie op de laatste Beschrijvende Rassenlijst van het Insti tuut van Plantenveredeling voorkomen, Op de tweede plaats bevat net besluit bepalingen over de instelling van Rassen lijsten, die kunnen worden ingesteld voor een enkel cultuurgewas of voor een groen van cultuurgewassen. De instelling van een Rassenlijst beteekent, dat het desbetreffende cultuurgewas va bijzondere waarde is voor de bodemcultuui in Nederland, terwül dit uiteraard eveneens geldt voor een op die Rassenlijst geplaatsi ras. Op grond daarvan zijn voor deze cultuurgewassen en rassen bijzon dere voorschriften gegeven waarvan de voor naamste deze zijn, dat van cultuurgewassen, waar voor een rassenlijst is ingesteld: le. tenzij de Secretaris-Generaal anders be paalt, slechts voortkweekingsmateriaal van op de Rassenlijst geplaatste rassen in het verkeer mag worden gebracht; 2e. slechts voortkweekingsmateriaal in het ver keer mag worden gebracht, daar door een door den Secr.-Generaal aan te wijzen keu ringsdienst is goedgekeurd. Opgemerkt zij verder, dat behoudens eenige uit- tot een cultuurgewas, dat voor de bcdemcultuur in Nederland van bijzondere beteekenis is en waarvoor uit dien hoofde een Rassenlijst is in gesteld, Is er geen Rasenlijst vor een cultuurgewa's inge steld, dan heeft de kweeker te wiens name een ras van dat cultuurgewas is ingeschreven, het uitsluitend recht om het voortkweekingsmate riaal van dat ras in het verkeer te brengen. Deze monopoliepositie kan echter niet worden gehandhaafd, als er wel een Rassenlijst voor het betreffende cultuurgewas in ingesteld, zonderingen, voor plaatsing op de Rassenlijst al leen in aanmerking kunnen komen rassen, welke in het Centraal Rassenregister zijn ingeschreven. De rechtsgevolgen van de registratie zijn verschil lend aj naargelang een ras al dan niet behoort In dat geval geniet de kweeker slechts rechten, welke een met het oog op het algemeen belang meer beperkt karakter vertoonen, welk belang immers vordert dat hier të lande in voldoende mate goedgekeurd voortkweekingsmateriaal van waardevolle rassen op redelijke condities ver krijgbaar zij. De geregistreerde kweeker heeft dan: le. het uitsluitend recht om voortkweekings materiaal, dat door den keuringsdienst als origineel of elite is erkend, onder die aan duiding in het verkeer te brengen; 2e. recht op een kweekersvergoeding, volgens tarief, uit een voor het betreffende cultuur- gewa# in te stellen kweekersvergoedingen- fonds, dat wordt gevormd uit de bijdragen, welke door den keuringsdienst zullen wor den geheven /an alle goedgekeurd voort kweekingsmateriaal, dat door haar niet als origineel of elite wordt erkend (zooge naamd nabouw). De duur der bescherming is 25 jaar, behoudens mogelijkheid van verlenging met een termijn van 10 jaar, indien de rechthebbende dit drie jaar voor het verstrijken van dien termijn bij den Raad voor het Kweekersrecht verzoekt. Voor sierteeltgewassen kunnen andere termijnen vast gesteld worden. Voorts bevat het besluit bepalingen over de keu ringsinstellingen, wier bevoegdheden en werk wijze worden geregeld, alsmede strafbepalingen. Het treedt in werking op een nader te bepalen datum; het ligt in de bedoeling op de eerste plaats het in werking treden der regeling te be vorderen voor landbouw- en groentegewassen Oe uitvoeringsvoorschriften zullen binnen afzien- oaren tijd worden afgekondigd. WIJZIGING PRIJZENBESCHIKKING Mosselen en Mosselproducten 1941 No. 2 Bij beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van 16 Januari 1942 zijn met ingang van 17 Januari 1942 de volgende wijzigingen gebracht in de Prijzenbescliikking voor Mosselen en Mosselproducten 1941 No. 2: 1. Voor mosselen in azijn in vaten zijn de maximum verkoopprijzen voor verweiker, af plaats van verzending gebracht op 0.62 voor den grossier, franco kleinhande laar f 0.72 en voor den kleinhandelaar contant 0.95 Deze maximumprijzen voor mosselen in azijn in vaten gelden per kg. mosselvleesch in clusief vat. 2. De verwerker kan het vat, waarin de ver werkte mosselen zijn verpakt, terugKoopen tegen een prijs, welke tenminste 1/3 van den inkoopprijs van het vat bedraagt, voor zoover het vat franco wordt teruggezonden. 3. Kleinhandelaren mogen voor los uitgewo gen, verwerkte mosselen ten hoogste 1. per kg. berekenen; bij verkoop in potten mogen zij hetzelfde statiegeld, dat zij aan den grossier betalen, aan den consument in rekening brengen, mits zij bij het terug brengen van deze potten het bedrag geheel restitueeren. 4. Voor het overige blijft de Prijzenbeschikking Mosselen en Mosselproducten 1941 No. 2 onverminderd van kracht. Regeling scheuren grasland Toen eenigen tijd geiden met spoed in Oostelijk Friesland nadere voorzieningen moesten worden getroffen inzake het scheuren van grasland, werd de heer H. Th. Oostenbrug te Rijperkerk belast met de tenuitvoelegging daarvan. De heer Oostenbrug heeft zich op uitnemende wijze van die taak gekweten, zoodat reeds gerui- men tijd iedere gebruiksgerechtigde weet wat van hem verwacht wordt. In verband met het feit, dat de heer Oosten brug thans zijn taak als geëindigd beschouwt, is hij op zijn verzoek door den Regeeringscom- missaris voor de Bodemproductie ontheven van zijn taak, met bijzondere dank voor zijn aibeid en is de heer Ir. C. Spithost, Productie-commis saris voor Friesland belast met de verdere af wikkeling daarvan. Overdracht te scheuren grasland De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie maakt bekend, dat de mogelijkheid tot overdracht van te scheuren grasland met ingang van 1 Februari 1942 wordt gesloten. Overdrachtsaanvragen, welke na 31 Januari 1942 bij de betrokken instan ties binnenkomen zullen derhalve niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Tuinders krijgen weer extra brood Voor de verstrekking van extra broodrantsoenen aan de tuinders &n de in hun bedrijven werkzaam zijnde arbeiders, is voor 1942 de volgende regeling getroffen, deelt het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland mede. De tuinders en hun vaste arbeiders in de glasbe i'ij ven van den tuin bouw, waarin vroege groenten wor den geteeld, zullen vanaf 1 Fébr. a.s. in plaats van een halve extra brood kaart, een volle extra broodkaart dus een extra rantsoen van 100 ontvangen. Tuinders en bun vaste arbeiders in andere bedrijven dan hierboven ge noemd, dus glasbedrijve.n waarin geen voorteelt van groenten onder glas word' beoefend, alsmede de be drijven op den vollen grond, zullen evenals in 1941 vanaf 15 Maart a.s. de dubbele broodkaart ontvangen. Voor béide genoemde groepen duurt deze regeling wederom cot 15 Oc tober a.s. Deze regeling geldt niet voor bloemisterijen- en boomkwee- kerij-bedrijven; evenmin voor de bloembc llencultuur; voor deze be drijfstakken geiden andere voor-, schriften. Voo" de tuinders een verblijdend be richt. Nu de wintertijd zich door sneeuw en strenge koude laat gelden, vestigen vertegenwoordigers van instellingen en vereenigingen, die zich bezig houden met bescherming van vogels, de aan dacht op de noodzakelijkheid den vogels door dezen moeilijken tijd heen te helpen door ze te voederen. Het is uiteraard in dezeh abnor- malen tijd van voedselschaarschte moeilijk den vogels het noodige voer te verschaffen, maar toch mogen wij ook nu deze dieren onze zorgen niet onthouden. Vogels zijn in den winter, als het voedsel in de vrije natuur schaarsch wordt, niet kieskeurig en eten dankbaar wat hen wordt voorgezet. Rottende appelen en peren zijn een lekkernij voor merels en spreeuwen; gekookte aardappel schillen en minder goede aardappelen en ook andere tafelresten vormen voor vele vogels een uitmuntend voedsel. Snipper ook vooral kaaskorstjes; meezen, rood borstjes, vinken, enz. zijn op dit voer zeer verzot. Wie een broodkorst mocht overhouden bedenke, dat daarmede wellicht het leven van eenige vogels kan worden gered. Het best kan men het voedsel geven op een voedertafel, minstens een meter boven den grond. De vogels kunnen dan niet zoo gemak kelijk door katten besprongen worden. Er is geen vorm van vogelbescherming, die de vogels dichter bij den mensch brengt en daar door den mensch dichter bij de vogels en de natuur dan juist de wintervoedering. Vele kin deren en zelfs volwassenen werd de schoon heid van de vogelwereld eerst geopenbaard in strengen wintertijd, als de vogels zich, op het wintervoer, dichter dan ooit bij den mensch wagen. Een brochure, waarin men vele nuttige wenken voor het voederen van wilde vogels vindt, wordt, zoolang de voorraad strekt, op aanvrage gratis toegezonden door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, het Secretariaat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, Kegu- liersgracht 9, Amsterdam en door het Secreta riaat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, 's Gravenhage. Daar de voorraad beperkt is wordt als regel aan één adres niet meer dan één exemplaar gezonden. Hoofden van scholen kunnen voor iedere klasse van hun school één exemplaar bekomen, opdat de brochure door de onderwij zers in alle klassen behandeld kan worden. E N S A I D helpt U tijd, geld en punten besparen! DAMES EN MEISJES MAAKT NU ZELF UW KLEEDING THUIS Zendt een briefkaart aan TOLSTEEGSINGEL 54 UTRECHT voorzien van een duidelijk adres, beplakt met 35 cent aan postzegels (porto briefkaart inbegrepen, zie model) en wij zenden U een mooi boek met ruim 100 maten en modellen, en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe ge makkelijk onze methode is om THUIS zonder rekenen en teekenen alle kleeding te leeren maken en vermaken. 'ti Reeds thans kunnen wij orders aannemen op alle soorten Gras- en Klaverzaden. Van de meeste hebben wij nog een behoorlijken voorraad. Verder kunnen wij boeken orders op alle gangbare soorten Zaaigranen en Peulvruchten, alsmede Voeder bietenzaden en zaden vooi groenbemesting.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 14