W^g met liet overtollige water! Oniwaierin g! Te natte gronden zijn zeer schadelijk en nadeelig voor den plantengroei- zii hevatfen te weinig lucht, zij zi)n moeilijk te bewerken, zij zijn te koud, zij vertoonen nog vele andere bezwaren Waar water in de bodemholten staat, kan de lucht niet binnen dringen. Allerlei ongewenschte omzettingen doen zich voor. De plantenwortels kunnen niet ademen. - De organische stoffen kunnen niet verteren. De planten verkwijnen en gaan ten onder. Voorkom dit alles. Zorg daarom voor het toetreden van lucht in den grond. Vochtige gronden laten zich moeilijk bewerken. De benoo- digde trekkracht is er veel grooter. Reeds vroeg in den herfst moet de winterbewerking plaats hebben. Eerst laat in het voor jaar kan men gaan eggen en zaaien. De oogst wordt dus ver traagd. En een late oogst geeft een late herfstbewerking met weinig stoppelgewassen. Voorkom dit alles. Zorg daarom voor een gemakkelijke bewerking van den grond. Krijgt de zon in het voorjaar weer meer kracht, dan blijven natte gronden toch lang koud. Ook het water moet immers verwarmd worden. Bovendien wordt de warmte slecht naar beneden geleid. De plantengroei vertraagt en blijft achter, want warmte is noodzakelijk voor het leven der gewassen. De bacteriewisseling ondervindt hinder; de stikstofbinding gaat uiterst langzaam. Al dit is geenszins bevorderlijk. Voorkom dit alles. Zorg daarom, dat de warmte goed toegang heeft tot den grond. Door een teveel aan water spoelen de plantenvoedende stoffen licht uit. De waardevolle stikstofmeststoffen gaan verloren. Ook opvriezen is op te natte gronden heel gewoon. De wor teltjes breken en bij dooi sterven de planten af. Het vervoer brengt moeilijkheden met zich mede; de wielen zakken diep weg. Op weilanden met veel water trapt het vee heel gemak kelijk de zode stuk. Het grasbestand is er slecht; minderwaar dige planten, zuring en biezen krijgen de overhand. Jonge paarden krijgen er plompe, platte hoeven; runderen loopen de kans, kwaadaardige hoest op te doen; schapen raken licht Daarom vragen vele overigens goede cultuurgronden. Op bovenstaan de foto is de wateroverlast wel erg. Daar wordt aan de verbetering gewerkt. Op andere plaatsen is men aan het draineeren. En bij U? besmet met leverbot en rotkreupeL Voorkom al deze nadeelen. Besteed dus alle aandacht aan de ontwatering en leg zoo noodig een draineering aan. Het stilstaande water kan dan wegvloeien en de lucht kan toetreden. Houd regelmatig de greppels en slooten open en schouw de waterleidingen minstens tweemaal per jaar. Wanneer het overtollige water op natuurlijke wijze niet vol doende kan afloopen, dient de draineering te hulp geroepen te worden. Doe om deze uit te voeren beroep op iemand, die verstand van zaken heeft. Het grondwerk kan door den boer en zijn knechts zelf uitge voerd worden. Het leggen van de buizen en het maken van het plan is werk voor den vakman. Bedenk echter: Goed draineeren is geld winnen Slecht draineeren is geld weggooien Weliswaar kost de hulp van een vakman geld, maar dit is goed besteed. Wie op deze wijze te werk gaat, zal voldoening heb- ben van zijn besluit K 1123

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16