LANDSTAND De beteekenis van den Geen bond, doch openbaar lichaam Daarom ploegi hij de akkervoor Dit weekblad wordt aan de leden v. d. Neder landse hen Landstand kosteloos toegezonden. Voor niet leden: 5.per Jaar 1.25 per mnd. j voor het blad van één prov. f 230 per Jaar j voor Iedere provinciale 0.Ö5 per 3 mnd. j editie meer. Inc.k. 15 ct. Adv.prijzen: geh. oplage 1.75 p. r. voor gew. adv.; 4.75 p. r. voor Ing. Med. KI. adv. in 1 prov. blad: 50 ct. voor 1-20 woorden, 10 ct. voor iedere 5 w. meer. Gelegenh. tot plaatsen van adv. in comb, van prov. edities tegen sterk vermin derde prijzen. Bij contract belangrijke reductie. Vraagt inlichtingen: Uitgeverij „Volk en Bodem", Kortenaerkade 10, Den Haag. Donderdag 22 Januari 1942 1e Jaargang Nummer 3 kedactie-adres goes Kens was hei Vrede in ons land, Met spot werd hij beloond Die steeds zijn plicht vervullen bleef. De boer werd toen gehoond. Men heeft den boer zijn naam veracht, Zijn land en werk miskend. Maar 't boerenvolk dat werkte voort, 't Was reeds aan hoon gewend Maar plots klonk er de oorlogsdreun. Het strijden was ontbrand. Twee volken van hetzelfde bloed; Aan ras'en stam verwant. En hij die ons zijn koren gaf, Al eeuwen achtereen, Hij dacht met droefheid in zijn hart: „Heer God, waar moet dat heen!" Toen kwam de snelle nederlaag; Dat deed den landman pijn. Hij wilde dat zijn vaderland Weer groot en sterk zou zijn. Hij spande bei' zijn paarden aan En trok de akker in. Dat Neerland zoo ten onderging Dat was den boer te min. Hij ploegde zwijgend heel den dag. Soms keek hij naar omhoog; De zonne straalde helder rein Aan d'hooge hemelboog. „Vort" spoorde hij zijn trekkers aan En vlugger werd zijn tred. En van die stonde af, heeft hij Zijn krachten ingezet. Eens moog' het weder vrede zijn En Neêrland één en hecht. Dat is het groote ideaal Waarvoor den landman vecht. Daarom ploegt hij de akkervoor En strooit hij 't gouden zaad. En Dietschland, zoo ge groot wilt zijn: Ploegt mee! Toont nu de daad! H. J. Cazemier. UIT brieven en gesprekken vernemen wij telkens weer dat verschillende leden van den Nederlandschen Land stand nog in de meening verkeeren dat zij naar believen al dan niet kunnen aansluiten bij dit publiekrechtelijk li chaam. Het zijn vooral degenen die be zwaren hebben tegen den „nieuwen tijd", die aldus oordeelen en door terug zending van het officieel orgaan van den Landstand daarvan doen blijken. Zij beschouwen de Landstand als een vroegere landbouworganisatie, zij het dan ook dat ze beseffen dat het nu met de verscheidenheid dezer organisaties gedaan is. Van zoo'n eenheidsorganisatie waar op zich zelf reeds een veel grootere kracht van uit zou kunnen gaan als van de naast en tegen elkaar wroetende, aan partijpolitiek gebonden oude organisa ties, willen ze niet weten en daarom geven ze van hun afkeer blijk door te bedanken. Het is onze bedoeling deze menschen nog eens uit den droom te helpen door er op te wijzen dat ze ambtshalve krachtens hun beroep dus lid zijn van den Nederlandschen Landstand en dat ze als zoodanig dit orgaan kosteloos ontvangen. Van dit lidmaatschap kun nen ze alleen worden ontslagen indien ze een ander beroep kiezen, indien men b.v. van visscher over gaat naar het meubelvak, indien men van landarbei der „opklimt" tot tramconducteur of in dien men zijn boerenbedrijf „verruilt" voor een sigarenwinkel. Zooals iemand die in Meppel woont tot de ingezetenen dezer stad behoort, zoo is iemand die boer, landarbeider, tuinder, visscher of grondeigenaar is, krachtens dit beroep lid van den Nederlandschen Landstand. En met zijn huisgenoten is het niet an ders. Het schijnt telkens nog weer noo- dig te zijn hierop te wijzen. Daarom herhalen wij nog eens artikel 3 van de Verordening van den Rijkscommissaris betreffende de oprichting van den Ne derlandschen Landstand, welk artikel als volgt luidt: ■Art. 3. L Tot den Nederlandschen Landstand behoor en: le. Alle personen, die door. hun werkzaamheden of door het ter be schikking stellen van perceelen grond of water deelnemen aan het productief maken van den Neder landschen bodem met inbegrip der binnen- en kustwateren; 2e. De familieleden der onder 1) genoemde personen, voor zoover dezen geheel of gedeeltelijk voor het onderhoud van genen zorgen- Hieruit blijkt dus reeds zonneklaar dat de Landstand geen bond is, maar een openbaar lichaam in den zin van art. 152 der Nederlandsche Grondwet Het blijkt bovendien uit het feit dat ver- eenigingen, lichamen, instellingen en stichtingen, die geen openbaar lichaam zijn en op het terrein werkzaam zijn dat de Landstand bij artikel 2 der bo vengenoemde verordening heeft toege wezen gekregen, kunnen worden aange sloten, opgelost of ontbonden. Op wel ke wijze dit kan geschieden, d.w.z. door den Commissaris van niet-Commerciee- le Vereenigingen dan wel door den Boe renleider, is omschreven ir. art. 3 II. Indien de Landstand een gewone bond zou zijn, zooals sommigen hem nog zien, zouden dergelijke ingrijpende din gen natuurlijk niet plaat1- kunnen vin den. Wat is dan toch wel de taak van den Nederlandschen Landstand, nu dit in stituut door deze Verordening in het leven is geroepen? In art. 2 wordt daar omtrent opgemerkt: De Nederlandsche Landstand heeft in verantwoordelijkheid tegenover het Nederlandsche volk tot taak: 1. De belangen van de landelijke bevolking te behartigen en te wa ken over de eer van de standgenoo- ten; 2. In het kader der door den staat te geven richtlijnen de be drijfseconomische aangelegenheden der landelijke bevolking te regelen en daarvoor te waken; 3. Aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk mede te werken. De taak waartoe de Nederlandsche Landstand gqroepen. is, omvat daar mee practiseh alles, behoudens hetgeen tot de kerk en de politiek behoort, waar mee de landelijke bevolking zoowel in het bedrijf als in de samenleving met anderen te maken heeft. In de officieele toelichting op de Ver ordening wordt daarvan het volgende gezegd: „De voornaamste taak van den Landstand is de zorg voor al de zij nen en de bescherming van hun standseer. De Landstand moet dus den flinken landman, die zijn naam eer aandoet, steunen. Hij moet er

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1