Officieele Landbouw- mededeelingen Hengstenkeuringen in Zeeland |N deze nieuwe rubriek zullen voortaan elke week op denzelfden dag en op dezelfde plaats de verschillende maatregelen op het gebied van de bodemproductie en voedselvoorziening en wat daar mede direct verband houdt, worden toegelicht en besproken. De bekendmakingen door middel van de z.g. persberichten van de L.C.O., Pica en den Voedselcom- missaris vinden op de gebruikelijke wijze doorgang. Daarin worden de maatregelen enz. direct ter kennis van de landbouwers gebracht. Het is van groot belang deze regelmatig te blijven volgen. t)e praktijk heeft echter bewezen, dat een eenvoudige toelichting op de publicaties zeker gewenscht is. Over het algemeen zijn de persberichten zoo kort mogelijk gehouden, in ambtelij-ken stijl Opgesteld en het behoeft da» ook niet te verwonderen, dat deze niet altijd door de boeren volkomen werden begrepen. Alhoewel dus ook deze rubriek „Officicieel" is, zal toch worden getracht, de op het terrein van de bodemproductie en voedsel genomen maatregelen enz., in meer eenvoudige en voor een boer gemakkelijker leesbare taal, toe te lichten. Voorts zal van tijd tot tijd worden herinnerd aan vervaldata van toewijzingen en bonnen enz. en de sluitingsdata voor het inzenden van formu lieren. y Ook zullen in deze rubriek mededeelingen worden opgenomen van landbouw-, tuinbouw en veeteelt deskundigen in onze provincie, wanneer het noodzakelijk of wenschelijk is op bepaalde punten de aandacht te vestigen. Alle mededeelingen zullen door den betrokken deskundige (consulent) worden geteekend. Tenslotte wordt voor de lezers de mogelijkheid geopend tot het stellen van vragen. Voorzoover deze van algemeene strekking zijn, zullen ze in deze rubriek worden beantwoord. Deze vragen moeten worden gezonden aan den Gewestelijken Persreferent bij den Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland, Landbouwhuis, Goes. Wij verwachten, dat deze rubriek de regelmatige belangstelling zal hebben van allen, die op eenigerlei wijze bij de voedselvoorziening werkzaam zijn en dat deze rubriek zal bijdragen tot een goede uitvoering van alle noodzakelijke maatregelen. Het scheuren van grasland. De medewerking van de Nedarlandsche boeren is tot dusverre ten aanzien van het scheuren van grasland prachtig geweest. Er werd vrijwillig een zeer groote oppervlakte ter scheuring opgegeven; thans is daarvan reeds een gr opt percentage ge- SGheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100 in andere streken is dit tengevolge van verschillen de omstandigheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot medewerking groot, in sommige gevallen en gelukkig behoort dit tot de uitzonderingen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aanwezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking niet afhankelijk kan worden gelaten van dezen onwil; met de noo- dige gestrengheid zal hier dan ook tegen worden opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgeven, of zij, wien de scheurplicht werd opgelegd en die tot dusverre aan de belofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redel'jke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aangepakt. De Bodemproductiewet biedt de mogelijkheid deze gebruiksgerechtigden een boete op te leggen van 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar; terwijl bovendien maatregelen kunnen worden genomen, waarbij de werkzaamheden op hunne kosten kun nen worden verricht of/en het gebruiksrecht aan derden kan worden overgedragen. Eerstdaags zal met de controle worden aange vangen en bij in gebreke zijn zullen de noodige maatregelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen belang in ernstige overweging gegeven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste te treffen. De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie. J7 slachting varkens. O" 31 Januari 1942 is de huisslachting van - '-ens beëindigd geworden. Enkel liefdadige 'ingen kunnen onder de bekende voorwaar- "iog varkens slachten. H-arkens. i vroeger is gepubliceerd dat na 31 Januari mestvarkens met een gewicht van 40 kg. of aider op de bedrijven aanwezig mogen zijn. '-zeugen en stamboekdekbeeren benevens jong okmateriaal voor zoover men voor het houden \rvan een toewijzing bezit, mogen uiteraard aangehouden worden. Belanghebbenden die nen hiermede ter dege rekening te houden en onverwijld alle daarvoor in aanmerking komende varkens te leveren via den normalen handelaar. Biggen beneden 15 kg. mogen ongemerkt geleverd worden. Meststieren en mestossen. In Zeeland is een afwijkende regeling getroffen betreffende het aanhouden van meststieren en mestossen. Deze dieren voorzoover geboren nó. 30 November 1940 en vóór 1 Novembei 194? mogen alle worden doorgehouden, onder voorwaarde dat ze gemest worden voor de Centrale op contract. Hiervoor wordt dus geen leveringsbewijs ver strekt. Wel wordt het thans geschatte gewicht in mindering gebracht op den nieuwen aanslag, waardoor men vrijwel gelijkgesteld wordt met de veehouders die de jonge ossen en stieren vóór 1 Februar 1942 aan de Centrale zullen leveren of reeds hebben geleverd in mindering op de nieuwe aanslag. In dit verband zij er opgewezen dat het prrjzen- vraagstuk voor vee thans bij een desbetreffende commissie in behandeling is. Men mag aannemen dat de prijzen die de Centrale in de toekomst zal betalen voor slachtvee gunstiger zullen zijn dan de huidige. Belangrijk nieuws van het bureau van den Provin cialen Voedselcommissaris voor Zeeland Het aanhouden van meststieren of -ossen geboren op of na 1 November 1941 zal sterk beperkt worden. Het overgroote deel zal aan de Centrale geleverd moeten worden als nuchter kalf. Overi gens gelden dezelfde voorwaarden als voor dieren geboren vóór 1 November 1941. Alle stieren moeten geschetst worden. Dit geldt ook voor de meststieren. Ossen behoeven niet te worden geschetst. De rundveehouders in Zee land zullen binnenkort een volledige toelichting per circulaire ontvangen van de LCO. Alvorens maatregelen te treffen gelieve men die toelichting af te wachten en goed door te lezen. Schapenlevering. Door de Centrale is bepaald dat boven de reeds ontvangen aanslag voor hamels, rammen en andere schapen (mestschapen) een nieuwe aan slag zal worden opgelegd voor circa 20 van de rubriek „Fokooien vóór 1941 geboren" aan de hand van de inventarisatie van December 1941. De norm van 20 komt ongeveer overeen met het aantal schapen dat per jaar niet meer voor de fokkerij geschikt blijkt te zijn. De levering zal moeten geschieden in het tijdvak September-December 1942 of vroeger. Het is van belang dat de schapenhouders geen schapen ver- koopen alvorens zij weten wat geleverd dient te worden. Verkoopt men toch dan kan men be- De Voorjaarshengstenkeuringen in Zeeland hadden den volgenden uitslag: Woensdag 21 Januari Tholen. Goedgekeurd voor dekking werden: Charles, van A. W. C. en J. J. van Nieuwenhuyzen te Molenvliet- Tholen; Jonas, van H.V. ,,Zoetermeer"; Prins, van de gebr. Koster te Tholen; Benno van Acron, van C. G. Polderman te Tholen; Clai- ron, van gebr. C. en M. van Tilbeurgh te Oud- Vosmeer (Z.) en Mayeur van 't Kerkje, van J. F. Brooymans te St. Annaland en de gebr. Tilbeurgh (voor 4 jaar), welke hengst tevens als premiewaardig, oudere hengsten, groote maat, gekeurd werd. Donderdag 22 Januari Zierikzee. Goedgekeurd voor dekking: Paul van Steenzwaen, van L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk; Audeux, van wed. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; Succes- seur van Buitenzorg, van wed. J. J. v. d. Zande (tevens opgenomen in keurstamboek)Far- man, van S. J. Gast te Duivendijke en Certain van Dora, van C. Padmos te Eikerzee. De laat ste was' tevens premiewaardig voor de oudere hengsten, kleine maat. Premiewaardig voor de groote maat waren: 1. Brillant, van C. Padmos, 2. Successeur van Buitenzorg en 3. Ulrich, van G. J. Klompe te Dreischor. Vrijdag 23 Januari, Goes. Goedgekeurd voor dekking: Clairon van Hollestelle, van P. Ver- mue Jzn., Kloetinge; Mon Rêve, van A. van Strien, te WolphaartsdijkIman, van J. L. Goetheer, a.v.Amandus, van P. Buysrogge, Kloetinge (tevens opgenc#ien in K.S.); Karei, van P. Buysrogge a.v.; Gerard, van P. Vermue Jzn.; Albert, van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Nico van Kruiningen, van. A van Hootegem te Kruiningen en J. van 't Westeinde-Schelp kreek, te Nieuwdorp; Mouton van Bronswijk, van gebr. Verdonk, sNieuwdorp; Artist van Westkerke, van Corn. Geus, 's-Heerenhoek (opgenomen in K.S.); Xanthos van J. van 't Westeinde, Achterduin, Nieuwdorp; Steven, van P. Vermue Jzn.; Danker van Biëzelinge, van P. Scheele-dS Putter, Kapelle; Frans van de Lente, van H.V. „Zuid-Beveland", Waardte; Titus van dingen dat de schapen t.z.t. op verkoopers naam geleverd worden. Over eenige dagen zullen con tracten beschikbaar gesteld worden. Indien de naam van den verkooper hierop vermeld is, zal een copie gelden als leveringsbewijs. Kunstmest. Stikstofbonnen voorzien van opdruk no. 4 ver liezen hun geldigheid op 15 Februari a.s. Voor zoover deze bonnon nog niet bij den leverancier zijn ingeleverd, moet men,daarmede niet tot den uitersten datum wachten, maar ze eenige dagen voordien inleveren. De handelaar is dan zeker in de gelegenheid om de bonnen op zijn beurt tijdig bij het Kynstmestdistributiebureau in te leveren. Fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 4 en 5 blijven geldig tot 15 April a.s. Kalibonnen met opdruk B.T. blijven eveneens tot 15 April a.s. geldig. Voor verloopen bonnen wordt geen retributie ge restitueerd; evenmin worden ze omgeruild tegen geldige bonnen. Motorbrandstof. Over de maand Januari zijn aan alle bedrijven, die zelf hun producten dorschen, de laatste ben zine- en gasolie-toewijzingen gezonden, zoodat zij hiermede hun totale toewijzing hebben ontvangen. Met de in totaal toegewezen benzine of olie móe ten dus nu alle producten kunnen worden af- gedorschen. De toewijzingen zijn over het geheele seizoen berekend naar een norm van pl.m. 20 L. per ha. Bedrijven, die met deze norm niet kunnen uitkomen, kunnen een „aanvullende aanvrage" indienen op de gebruikelijke formulieren. Het is uiteraard heel goed mogelijk, dat hierop geen vloeibare brandstof meer zal worden toegewezen. Mocht dit inderdaad zoo zijn, dan kunnen even tueel vaste brandstoffen worden verstrekt voor het restant van den oogst aan een loondorscher. Ook aan de loondorschers heeft deze maand nog een toewijzing plaats gevonden, waardoor thans kan worden aangenomen, dat vrijwel alle pro ducten kunnen worden afgedorschen, zonder ver dere toewijzing van vloeibare brandstof. Alleen aan de houders van generatoren-tractors en loco mobielen zal nog wat vaste brandstof moeten worden toegewezen. Vermoedelijk zal toewijzing van benzine voor- loopig ook wel niet meer plaats kunnen vinden. Ombouw. Voor zoover dit nog niet geschiedde, verdient het aanbeveling, dat loondorschers, die in het bezit zijn van motoren, die kunnen worden om gebouwd, hiertoe spoedig overgaan. Thans zijn ze reeds uitgesloten van elke benzine-toewijzing straks zal hun nog slechts bij betaling van 100 der ombouwkosten een vergunning worden ver leend, indien ze althans nog voor een ombouw- vergunning voor een generator in aanmerking komen. De Lanz Buldog, Deutz Diesel en Ro- busta zullen wel niet voor ombouw worden aan gewezen. Aan de lijst van* aangewezen merken voor ombouw is zoo juist de Case-tractor toe gevoegd. Loondorschers, die voor één of meer der om te bouwen motoren nog geen bereidver klaring tot ombouw hebben ingediend, worden aangeraden dit thans onmiddellijk te doen. Het is in hun eigen belang, willen zij bij de dorsch- campagne niet geheel worden uitgeschakeld. Certain, van A. J. Karelse Pzn., Kruiningen; Leon van Eva, van wed. G. Jeronimus, Hoede- kenskerke; Cesar van Mars, van P. Vermue Jzn., Kloetinge (voor 4 jaar); Jasper, van Johs. Wagenaar, Kloetinge; Dolf, van Jac. de Putter, Axel. Premiewaardig: 3-jarige, kleine maat: 1 Aman dus, 2. Gerard; 3-jarige, groote maat: 1. Dolf, 2. Clairon van Hollestelle; 4-jarige, groote maat: 1. Steven; oudere, kleine maat: 1. Frans van de Lente, 2. Titus van Certain; oudere, groote maat: 1. Kovacs van Kruiningen, 2. César du Mélo, van de H.V. „Oudelande", 3. Danker van Biezelinge, 4. Artist van West kerke, 5. Cercantus, van Joh. Wagenaar Izn., Kloetinge, 6. Joli van Fredërica, van „De Wilhelminapolder", Wilhelminadorp. Eén hengst werd wegens camouflage den ring uitgestuurd. 24 Januari, Middelburg, jaarlijksche hengsten- keuring gehouden voor den dtekdienst met premiekeuring. Verschillende hengsten waren niet opgekomen, zij zullen nu per extra keuring gekeurd wor den of in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. Goedgekeurd werden voor 1 jaar Samson 90819 van Gebr. Wisse, Aagtekerke en Nelson 88282 van L. J. Boone te Ritthem, resp. 4 en 5 jaar oud. Voor 4 achtereenvolgende jaren werden goed gekeurd Ben van Grauw K 1852 van W. de Buck, Meliskerke, Julian van d)en Berg K 1861 van Janse en Leerdam, N. en St. Joosland, Sultan van Turkije K 1672 van W. de Buck voornoemd en Coureur Clinge K 1566 van gebr. Wisse, voornoemd. Geprimeerd werden Ben van Grauw K 1852 en Sultan van Turkije K 1672, beide van W. de Buck en Julian van den Berg K 1861 van Janse en Leerdam. De prijzen zullen later bekend gemaakt wor den. Zelfs uit Groningen en Drenthe waren bezoe kers om te koopen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16