De klaverzaadvoorziening Bedrijfsorganisatie voor zuivel enz. Commissie Posthuma opgenomen in den Landstand Di Bureau „pacht" opgericht bij den Nederl. Landstand 'E Secretaris-Generaal van het- Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat door hem in het kader van den opbouw van de organisatie van de Voedselvoorziening op grond van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941, 1 Febr. is ingesteld de Bedrijfsorganisatie voor Zuivel, Margarine, Vetten en Oliën zoomede twee daaronder ressorteerende Onderbedrijfsorga nisaties t.w. de Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel en de Onderbedrijfsorganisatie voor Mar garine, Vetten er Oliën. 4an deze Bedrijfsorga- nisatie en Onderbedrijfsorganisaties, welke pu bliekrechtelijke lichamen in den zin van artikel 152 van de Grondwet zijn, is verordende bevoegd heid toegekend. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor de Bedrijfsorganisatie voor Zuivel, Margarine, Vet ten en Oliën is ingesteld, omvat voor de Onder bedrijfsorganisatie voor Zuivel: den afzet van, den handel in en de be- en verwerking van melk, zoomede de productie van en den handel in zui vel- en melkproducten in den ruimsten zin en voor de Onderbedrijfsorganisatie voor Marga rine, Vetten en Oliën: de producten van, den handel in en de be- en verwerking van alle al dan niet bewerkte plantaardige en dierlijke vetten en oliën (met uitzondering van melkvet, doch met inbegrip van vetzuren). De Bedrijfsorganisatie zorgt voor het noodige verband tusschen de werkzaamheden van de Onderbedrijfsorganisaties. Zij kan bepalen, dat bepaalde verordeningen van de Onderbedrijfs organisaties vooraf hare goedkeuring behoeven en zij heeft een wijzigings- en vernietigingsrecht dier verordeningen. De Bedrijfsorganisatie en de Onderbedrijfsorganisaties zullen onder toezicht van de overheid tot taak hebben regelingen te treffen, eenerzijds voor den afzet en verwerking van melk en voor de productie en handel van zuivel- en melkproducten, anderzijds voor de productie, handel en verwerking van vetten en oliën. Bij deze werkzaamheden zullen de be drijf s-, vak- en onder vakgroepen door de Com missie Woltersom, ingesteld of alsnog in te stellen o'p het gebied van de zuivel, margarine, vetten en oliën, worden ingeschakeld. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat -de Bedrijfsorganisatie en Onderbedrijfsorganisaties bestrijken, zal tot deze prganisatibs behooren. De samenstelling, inrichting en bevoegdheid der nieuwe organisaties zijn gerégeld in een drietal Reglementen, die bij de beschikking van hare instelling zijn gevoegd en gepubliceerd zijn in de Nederlandsche Staatscourant No. 21 van Vrij dag 30 Januari 1942. Hangende de totstandkoming van alle vakgroe pen en ondervakgroeperi voor handel en indus trie op het gebied van de zuivel en vetten en oliën zullen als besturen optreden de Commis sies van Voorbereiding van Ie Bedrijfs- en On derbedrijfsorganisaties, welke bij de Nederland sche Zuivelcentrale zijn ingesteld. Deze Com missie bestaat voor wat betreft de Bedrijfs organisatie, uit een voorzitter en als' leden twee veehouders, een zuivelindustrieel, alsmede twee industrieelen in margarine, vetten en oliën, voor wat betreft de Onderbedrijfsorganisatie Zuivel uit een voorzitter en als leden twee veehouders,, twee vertegenwoordigers van de zuivel- en melkproducten-industrie, een consumptiemelk- deskundige en een zuivelhandel aar zoomede voor melkhandelaangelegenheden een melkdistri- buant. Voor wat betreft de Onderbedrijfsorga nisatie voor Margarine, Vetten en Oliën bestaat de Commissie uit vijf leden, n.l. drie industriee len en twee handelaren op het gebied van mar garine, vetten en oliën. Aan de Onderbedrijfs organisatie voor Zuivel zal verbonden zijn een In- en Verkoopbureau voor Zuivel, dat in hoofd zaak tot taak heeft het aan- en verkoopen en opslaan en zoo noodig in verband daarmede de be- en verwerking van melk- en zuivelproduc ten, hetzij in opdracht van de Bedrijfsorganisa tie of Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel, het zij in opdracht van den Secretaris-Generaal. Dit bureau Mat dus in het bijzonder belast is met eventueele commercieele transacties, staat recht streeks onder toezicht van den Directeur-Gene raal van de Voedselvoorziening. Voor een over eenkomstig doel is aan de Onderbedrijfsorgani- satie voor Margarine, Vetten en Oliën verbon den een Centraal Bureau voor Margarine, Vet ten en Oliën, dat naast de uitvoering van com- mercieele^opdrachten op het gebied van marga rine, vetten en oliën mede tot taak heeft de distributie van vetten en oliën voor technische doeleinden. De ingestelde organisaties met de daaraan ver bonden commercieele lichamen zullen te zamen in de plaats treden van de Nederlandsche Zui velcentrale, afd. Zuivel en afd. Margarine, Vet ten en Oliën, welke centrale derhalve over eenigen tijd zal worden opgeheven. Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren aangesloten Hi Door persoonlijk schrijven van Rijkscommissaris f N Maart '41 heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de vier groote land- bouw-economische organisaties samengevat onder voorzitterschap van oud-minister Posthuma, ten einde door een geconcentreerde propaganda alle boeren in Nederland op te roepen deel te nemen aan den productieslag. Na het tot stand komen van den Nederlandschen Landstand, waarin alle vroegere beroeps- en stands-organisaties op landbouwgebied zijn opge gaan, was een reorganisatie van het werk van de commissie Posthuma noodzakelijk. De Rijkscommissaris heeft dit tot stand gebracht door een persoonlijk schrijven aan Dh. Posthuma, waarin hij verklaart, dat het werk van de op 19 Maart 1941 gestichte commissie Posthuma zoo danig zal worden voortgezet, dat deze commissie en haar onderafdeelingen zullen worden opge nomen in den Nederlnadschen Landstand. De heer Posthuma wordt derhalve opgedragen de loopen- de zaken van zijn commissie met haar onderaf deelingen vóór 1 April af te wikkelen en over te dragen aan den Landstand hierbij rekening houdend met den voortgaanden opbouw van dezen Landstand en steeds de desbetreffende af- deelingen van den Landstand alle materiaal te verstrekken, dat noodig is voor het voortzetten van het werk. De Rijkscommissaris dankte inmiddels den heer Posthuma en hij rekent hem als bijzondere ver dienste toe, dat het onder zijn leiding gelukt is, dat vier groote landbouworganisaties in het ge- heele land samen te brengen tot gemeenschappe lijk werk en te brengen tot een enkele vertegen woordiging van hef landvolk, zooals men dit thans vindt in den Nederlandschen Landstand. IET dagelijksch bestuur van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland heeft behoudens goedkeuring van den Com missaris voor niet-commercieele Vereenigingen en Stichtingen besloten tot aansluiting bij den Nederlandschen Landstand. In verband daarmede wordt door den Ned. Land stand een bureau „pacht" opgericht, als onder af deeling van de afd. „Recht", waarvan als hoofd zal optreden de algemeen-secretaris van genoem de organisatie, de heer H. van Houten, te Gro ningen. De zittingen van den Bond van Landpachters ter inlichting en hulpverleening aan pachters, zullen in het kader van den Landstand, op dezelfde wijze en door dezelfde personen, onder leiding van den heer van Houten blijven voortduren. Voortaan kunnen alle pachters daar gratis advies bekomen. y Plaats en tijd der zittingen (waaraan uitbreiding zal worden gegeven) zullen nader in het orgaan van den Ned. Landstand worden gepubliceerd. MAXIMUM-PRIJZEN BIEZEN Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat thans voor den verkoop van biezen aan uiteindelijke gebruikers in het binnen land maximumprijzen zgn vastgesteld. Deze prij zen bedragen voor zoete biezen 61.20 en voor zoute biezen 76.per 100 bossen van normalen omvang en met een gewicht van 3 kg. per bos. Genoemde prijzen gelden bij levering af opslag plaats verkooper voor biezen van normalen han delskwaliteit. Voor biezen van afwijkende kwaliteit of verkocht in bossen, welke niet voldoen aan de hierboven gegeven omschrijving, dan wel op andere leve ringsvoorwaarden, mogen ten hoogste prijzen be rekend worden op basis van de bovenstaande. AANVRAGEN NIEUWE TUINBQUW- TEELTVERGUNNING De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale te 's-Gravenhage maakt bekend, dat vanaf heden geen aanvragen tot het verkrijgen van een nieuwe tuinbouwteeltvergunning in behandeling worden genomen,. Een uitzondering kan worden gemaakt voor die gevallen, welke verband houden met bijzondere omstandigheden, zooals algeheele bedrijfsover- drachten, ^sterfgevallen en dergelijke. M ET het oog op het tekort aan stikstofmest stoffen zal er waarschijnlijk in 1942 onder de landbouwers veel animo zijn voor het inzaaien van klaverzaad. Echter is de beschikbare 'hoe veelheid zaad beperkt, zoódat maatregelen moe ten' worden getroffen ten behoeve' van een zoo rationeel mogèlijk gebruik. Aan distributie van klaverzaad zal dan ook wel niet zijn te ontko men. Het is daarom zaak, dat de gebruikers zuinig zijn met de hoeveelheid zaad, welke hun zal worden toegewezen. Zij zullen er op bedacht moeten zijn, maatregelen te neipen, waardoor op de benoodigde hoeveelheid klaverzaad kan wor den bespaard. Als zoodanig kan worden genoemd, het uitzaaien van klaverzaad met de machine. In net algemeen wordt in de kleistreken het klaverzaad reeds machinaal gezaaid met gun stig resultaat. Daarentegen geschiedt in .ie Veenkoloniën en in de zandstreken de uitzaai breedwerpig, hetzij met de viool of met de hand. De omstandigheden in bedoelde bedrijven zijn oorzaak, dat de voor- deelen van rrjenzaai daar minder tot hun recht komen, Intusschen zijn er nog andere middelen om een besparing op het gebruik van klaverzaad te be reiken, met name die welke het aanslaan van het gewas bevorderen. Als zoodanig kan worden genoemd in de eerste plaats, een goede keuze van de dekvrucht. Op kleigrond worden als dek- vruchten aanbevolen: vlas, win tergerst, zwarte haver en zomergerst, terwijl op dalgrond aan rogge de voorkeur wordt gegeven. Ook zal men er op moeten letten, dat de grond onkruidvrij is en niet te droog, terwijl het zaai- bed goed verzorgd moet zijn. Voorts moet aandacht worden geschonken aan de zuurgraad van den grond. Klaver gedijt als regel het best bij een P H van minstens 5.5. Van groote beteekenis is ook de aanwezigheid van wortel-knolbacteriën in den grond. Zoo noo dig moet daartoe het zaad worden geënt met cultuur van deze bacterie. Bekend is voorts, dat tijdig zaaien van het kla verzaad de voorkeur verdient, al moet men in dit opzicht in het belang van de onkruidbest rij ding niet overdrijven. Tenslotte zal men zich moeten hoeden voor het te diep onderbrengen van het zaad, waartoe op zrandgrond het gebruik van sleepvoetjes aan de zaaimachinepijpen aanbeveling verdient of het rollen van het "zaaibed. Een belangrijke vraag is in verband met de onver mijdelijkheid eener distributie, welke hoeveelheid zaaizaad per ha. als het minimum kan worden beschouwd om van een voldoende aanslag ver zekerd te zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat deze hoeveelheid zeer sterk varieert al naar de grondsoort en de ervaring, welke men met de klaverteelt heeft. Als minimum hoeveelheid zaaizaad op dalgrond, zandgrond en kleigrond van roode klaver mag men aannemen resp. 6 kg., 8 kg. en 10 kg. per ha.; van witte klaver resp. 5 kg., 7 kg. en 8 kg. per ha., en van bastaardklaver eveneens resp. 5 kg., 7 kg. en 8 kg. per ha. Bij gebrüik in meng sels is voor de genoemde grondsoorten resp. 6 kg., 8 kg. en 9 kg. klaverzaad per ha. noodig. De bastaardklaver komt in ons land niet veel voor. De op kleigrond hier en daar verbouwde hoppe- rupsklaver vraagt een minimum hoeveelheid zaad van 10 kg. Van Lucerne is resp. 12 kg. per ha. benoodigd, terwijl men bij de zeldzaam voor komende morsoklaver met 5 kg. per. ha. volstaan kan. Degenen, die omtrent de klaververbouw nog nadere voorlichting wenschen, gelieven zich te wenden tot de rijkslandbouwconsulenten of hun assistenten.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 22