Zeeuwsche mosselen De eerste spinazie Bijna 50 millioen K.G. worden verzonden D E oester is een verfijnd product, een luxe product van de Zeeuwsche Stroomen, dat zich in vier a vijf jaren van broed tot consumptie-oester ontwikkelt. De mossel daarentegen is een veel sterker schelp dier, dat in één a twee jaren volwassen is. Het wordt dan ook in veel grooter hoeveelheden gekweekt en dient tot een ideaal volksvoedsel. De samenstelling van het luchtdroogmeel van een mossel bestaat uit ongeveer 7%% vocht gehalte, 6% asch, 9% vet en 66% eiwit. Men moet hierbij in aanmerking nenien dat de mossel (schelp) 15 tot 25% visch bevat en dat deze visch weer voor circa 80% uit water bestaat. Het mosselzaad komt in de Zeeuwsche Stroomen slechts in zeer beperkte mate voor. Het wordt dan ook in enorme hoeveelheden van de banken in de Wadden-Zee en het IJsselmeer gehaald en vandaar naar de mosselbanken in de Zeeuwsche Stroomen gebracht om daar te groeien. Ongeveer twee derden van de Zeeuwsche mos selcultuur en -handel zetelt te Yerseke, de rest hoofdzakelijk te Bruinisse, Philippine en Tholen. Yerseke bezit met ruim 140 schepen verreweg de grootste visschersvloot van Zeeland; dit zijn bijna uitsluitend motorbooten, die speciaal voor de cultures gebouwd zijn en zich voor andere doeleinden minder goed leenen. Zooals vroeger de Hollanders en de Zeeuwen de vrachtvaarders van Europa waren, zijn nu de Yersekenaren de vrachtvaarders der Zeeuw sche mosselen. Eenige tientallen jaren geleden namen zij het initiatief om de mosselen met hun schepen naar België en Noord-Frankrijk te brengen en aldaar rechtstreeks aan particulieren te verkoopen. Op deze wijze legden zij beslag op de winsten die vóór dien tijd door de Belgi sche tusschenhandelaren gemaakt werden. België is altijd de grootste afnemer geweest. Als U in Antwerpen, Mechelen, Brussel of zelfs Parijs kwam zag U aan de kaden de leurders gemeerd en een bord met het opschrift: „Zeeuw sche mosselen, Moules de Zélande". En als U wat nauwkeuriger keek zult U doorgaans op de boot de letters Y. E. ontwaard hebben. In tegenstelling met de oestervisscherij, die in meer dan 30 landen bestaat, neemt de Zeeuw sche mosselcultuur een geheel eenige, vrijwel monopolistische, positie in. Frankrijk heeft ook mosselen, doch wéinig en zeer kleine. Indien er te Parijs vrije aanvoer van Zeeuwsche mosse len is, zijn de Fransche vrijwel onverkoopbaar, temeer omdat de beste Zeeuwsche mosselen in Frankrijk goedkooper zijn dan de Fransche. Daarom sloot Frankrijk doorgaans enkele weken per jaar zijn grenzen om zijn eigen onderdanen van hun producten af te helpen, wat, zooals be grijpelijk is, zoowel in Zeeland als in Frankrijk zelf, in het algemeen, maar matig werd gewaar deerd. Parijs eischt een fijner product. Hieraan wordt voldaan door de levering van geknipte mosselen. Op de perceelen op de Scheldebanken groeit het zaad tot volwassen mosselen. Controle in ver band met ziekte, ijsgang, stormen, e.d. is door loopend noodig. Af en toe moeten de mosselen naar andere en betere perceelen vervoerd wor den. Indien de mosselen minstens 5 cm. lang en vol doende vet zijn, zijn zij voor de consumptie en den export geschikt. De exporteurs en handelaren koopen de mosse len op en brengen ze op in_de nabijheid gelegen verwaterplaatsen. Deze verwaterplaatsen dienen voor zuivering en bewaring der mosselen. Het knippen van mosselen bestaat in het van groen, vuil en schelpen ontdoen der mosselen, waardoor de groote trossen worden omgewerkt tot aparte, geschoonde exemplaren. Het eenige bezwaar is dat door het knippen de mosselen iets minder goed houdbaar worden. Op de verwaterplaatsen openen de mosselen zich om het zand uit de schelp te verwijderen. De verwaterplaatsen moeten daarom aan strenge hygiënische eischen voldoen, temeer waar reeds geruimen. tijd door het buitenland aandrang wórdt uitgeoefend, om voor consumptiemosselen ongeveer hetzelfde certificaat van zuiverheid voor te schrijven, dat reeds een aantal jaren de uit Zeeland geëxporteerde oesters moet verge zellen. Met het oog hierop heeft het groote Zuid-Beve- landsche Waterschap ,,De Breede Watering Be westen Yerseke" een electrisch gemaal laten bouwen aan het kanaal door Zuid-Beveland, waardoor de uitwateringssluis bij Yerseke is vervallen. In de toekomst zal dit Yerseke een grooten voqr- sprong geven op alle andere Zeeuwsche gemeen ten en het is niet onmogelijk dat Yerseke steeds meer op mosselgebied een monopolistische posi tie zal gaan innemen. Het gemeentebestuur van Yerseke heeft reeds plannen gereed voor den aanleg van een nieuwe haven, die ook in de toekomst aan alle eischen zal kunnen voldoen, zoowel wat de cultures als de industrie betreft. Alvorens tot een bespreking van de mosselindus trie over te gaan geven wij U eenige statische gegevens omtrent de mosselen. De ëxport-cijfers over de jaren 1928 tot en met 1937 geven geen groote verschillen. De laagste cijfers noteeren wij in 1930. 'Toen bedroeg de uit voer in totaal 32.692.000 kg. ter waarde van 912.000.Het hoogste export-cijfers geeft 1937 met een totaal van 43.328.000 kg. ter waarde van 1.282.000. De cijfers over de diverse landen waren in 1937 als volgt: België en Luxemburg 23.097.000 kg. 716.000. Frankrijk 17.754.000 kg. ƒ515.000.— Engelanc 2.015.000 kg. 34.000. Duitschland 455.000 kg. 16.000. Ook in de volgende jaren weken de cijfers en verhoudingen niet veel van bovenstaand statis tiek je af. Dit seizoen wordt de mosselvoorraad op 45 k 50 millioen kg. geschat. Naast de verzending van ruwe en geknipte mosselen neemt echter thans de ingelegde mossel een zeer belangrgke plaats in. Naar schatting zullen in de maanden October tot en met Februari een 20 millióen kg. per trein naar het binnenland worden vervoerd. Voor den export naar Duitschland en België res- teeren dan nog ongeveer 25 èi 30 millioen kg. Het vervoer naar Duitschland geschiedt even eens per trein. De uitvoer naar België geschiedt per schip en wel voornamelijk door de Yersek- sche vloot. De mosselindustrie In den wereldoorlog 19141918 kwam de mos-, selindustrie het eerst tot bloei, vooral door de groote vraag uit Duitschland. In het dorp Yer seke rezen de mosselknipperijen, -kokergen en -inleggerijen als paddestoelen uit den grond op. Eenerzijds werd er veel geld verdiend en was er volop werk, maar anderzijds deden zich aller lei bezwaren gelden. Velen beoefenden een en ander als huisindustrie, waarvoor totaal onge schikte vertrekken of loodsjes werden gebruikt. Het geheele dorp werd verontreinigd door stank en afval en de sociale omstandigheden waren niet best. De kwaliteit van het product en de hygië nische bereiding lieten vaak te wenschen over, mede door het ontbreken van vrijwel ieder toe zicht. Na den oorlog verliep deze industrie dan ook bijna even vlug als zij was verrezen. Slechts een enkel bedrijf hield de eer van Zeelands roem op en bleef mossels in het zuur in potjes produ- ceeren. Inmiddels was een gemeentelijke verordening gemaakt, waarbij het verboden werd mosselbe- drijven in de kom der gemeente op te richten, waardoor een nieuwe verontreiniging der ge meente in de toekomst verhinderd werd. Omdat ook gedurende den huidigen oorlog een opleving van de mosselindustrie verwacht werd, nam het Yerseksche gemeentebestuur tijdig maatregelen Om een en ander in zoo goed mogelijke banen te leiden. Een terrein in den Burenpolder, vrij gunstig ge legen buiten de kom, werd bestemd tot industrie terrein. De gemeente zorgde, voor den aanleg van waterleiding en gas en verbetering der toe gangswegen. Het terrein wordt aan belanghebbenden ver huurd en momenteel hebben een achttal bedrij ven daar een plaats gevonden. Op advies van enkele deskundigen werd een ver- ördening op de mosselindustrie vastgesteld, een verordening, die zoowel hygiënische als sociale onderwerpen regelt. Het doel van een en ander is tenslotte om deze industrie door een vervolmaking van het uiterst vóedzame en niet dure product blijvend te maken en de belangen van de betrokken arbeiders en arbeidsters zooveel mogelijk te behartigen. De verordening bepaalt o.a. dat gebouwen, waarin de mosselindustrie uitgeoefend wordt, aparte lokalen moeten hebben ..voor stoomen of koken, pellen, inleggen, reinigen van emballage, handen wasschen en toilet. Voorts worden er strenge eischen gesteld omtrent de constructie van vloeren en werktafels en omtrent zindelijk heid, licht en ventilatie. Het gebruik van leiding water is voor alle werkzaamheden verplicht gesteld. In de tien bedrijven te Yerseke werken meer dan 600 man personeel waarvan velen van elders komen. - De verpakking wordt steeds meer een probleem. Inplaats van glas gaat men meer en meer tot verpakking in vaatjes over. Verleden jaar zijn diverse proeven genomen met de bereiding van mosselworst. Aanvankelijk ging dit product vrij goed, doch dit jaar is het op den achtergrond geraakt. De worst is licht ge rookt, drie vier weken houdbaar en de kleur is iets donkerder dan van leverworst. De vraag in Nederland is zoo toegencsnen, dat men bijna niet meer aan alle aanvragen van mosselen in het zuur en het zout kan voldoen. De meeste Nederlanders kenden practisch geen mosselen of wisten ze niet te waardeeren. In den tegenwoordigen tijd gaat dit veel beter. Waarom zou het ook niet? Waarom moet dit uiterst voedzame product grootendeels worden uitgevoerd? Nederlanders, leert mosselen eten en blijft mosselen eten, ook als de tijden weer veranderen. Yerseke draagt ongetwijfeld al het mogelijke ertoe bij, dat ge dit kunt en zult blijven kunnen. V. VEERE Jaarvergadering Varkensfonds Op de jaarvergadering van het Varkensfonds Veere en Omstreken, onder voorzitterschap van den heer J. de Nood, is o.a. het jaarverslag uitgebracht. Daaraan ontleenen we, dat het aan tal leden thans 92 bedraagt, terwijl over 1941 werden ingeschreven 122 varkens. Een negental hiervan werd vergoed wegens noodslachting of omdat de dieren waren gestorven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het kassaldo ƒ51.34 bedroeg. Als bestuurslid werd de heer D. Kasse Dzn. herkozen, terwijl de heer J. Melis opnieuw werd benoemd tot bode der vereeniging. Besloten is een broed speenvarkens boven de zes weken door een bestuurslid te doen keuren aleer, ze worden opgefiomen in het fonds. Voorts is vastgesteld, dat degenen, die ontijdig als lid bedanken bij wederbenoeming een bedrag van één gulden als entreegeld zullen moeten betalen. Eenige dagen geleden is de eerste s-pinazie op de veiling aangevoerd. De heer Vreugdenhil te Honselersdijk was de eerste die deze versche groente aanvoerde. Op de foto ziet men het snijden van de spinazie in de kassen. (Foto: Polygoon Meyer)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3