Voornaamste middelen van bestaan in Zeeuwsch-Vlaanderen Hengstenkeuring in Zeeuwsch Vlaanderen Voedingsgewassen in eigen tuin D* Onlangs publiceerde het orgaan van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst een beschouwing over de belangrijkste middelen van bestaan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het hiernavolgende is diaaraan ontleend: De landbouw. Zeeuwsch-Vlaanderen is in de eerste plaats het land van de vlascultuur. Helaas valt er in deze teelt een achteruitgang te constateeren, die zijn oorzaak vindt in enkele misoogsten ten gevolge van de thrips, een ziekte, welker haard in Noord-Frankrijk en België is ge legen. De thrips-aantasting nam een derge- lijken grooten omvang aan, d*at men in 1940 van overheidswege heeft overwogen,om de vlasteelt te verbieden. Men is hiertoe evenwel niet overgegaan en in het afgeloopen jaar heeft men van de thrips blijkbaar weinig schade ondervonden. Voorts verbouwt men in Zeeuwsch-Vlaanderen granen, tarwe, gerst, rogge en vooral haver, peulvruchten en tuinbouwproducten. Ook aard appelen, voornamelijk het ras „industrie", dat als pootgoed voor den export is bestemd, wor den veel verbouwd. Zeer belangrijk in Zeeuwsch-Vlaanderen is de teelt van suikerbieten, welk gewas Nederland omstreeks 1812 tengevolge van het continen tale stelsel gedwongen werd te gaan ver bouwen. Eerst in 1800 evenwel zag men in Zeeuwsch-Vlaanderen hier en daar enkele per- ceelen met bieten. Aanvankelijk stond men wantrouwig tegenover het nieuwe gewas. Men beweerde, dat het den grond zoo uitputte, dat er de eerstvolgende jaren niets op zou groeien dan onkruid. In 1896 waren de opbrengsten zoo buitenge woon, van 50.00070.000 kg. per ba, dat deze later niet algemeen meer voorkwamen. De eerste coöperatieve suikerfabriek in Neder land werd op 3 October 1900 te Sas van Gent in gebruik genomen. Thans wordt tweederde der bieten coöperatief verwerkt. Het paard. Zeeland is één van d'e allerbeste paarden- provincies in Nederland en - al jaren neemt Zeeuwsch-Vlaanderen in dit fok-district een bijzondere plaats in. Door de natuurlijke ligging en door de behoefte aan zware trekpaarden hebben de Zeeuwsch- Vlaamsche fokkers zich toegelegd op het fok ken van het Belgische trekpaard en zij hebben de paardenfokkerij opgewerkt tot een hoogte, die de bewondering van bekende binnen, zoo wel als buitenlandsche fokkers afdwong. Zeeuwsch-Vlaanderen leverde ruim 70 pCt. der in Nederland' gefokte en goedgekeurde jonge hengsten. Sedert T915 bestaat het stamboek voor het Nederlandsche trekpaard (Belgisch type), waarin de sinds 1904 af bestaande pro vinciale trek'paardstamboeken in versmolten werden. Paardenfokkers vind't men vooral in het land van Axel en in grensgemeenten als St. Jan- steen, Koewacht Zuiddorpe en Westdorpe. Weer is onn land bedekt met een wit genieten van fraaie landschappen. kleed. Vooral op het platteland kan men (Foto-archief y,De Landstand") HOOFDPLAAT Koolliefhebbers Door de omstandigheid dat weinige personen nog over een jachtgeweer kunnen beschikken, zijn er veel meer hout- of boschduiven bijeen waar te nemen. Daar er weinig te eten valt, hebben deze het vooral op in den tuin staande kool gemunt. Vooral spruitkool valt in hun smaak. Keuringsdienst Zeeland Het bestuur van den Keuringsdienst Zeeland is voornemens met medewerking van den rijks- landbouwvoorlichtingsdienst bijeenkomsten te houden met de deelnemers aan de gewassen- keuring. Besproken zullen worden de ervaringen, welke zijn verkregen op het landbouwproefbedrijf van den Keuringsdienst Zeeland en op de rijksland- bouwproefvelden in de provincie. In 't bijzonder zullen worden behandeld: a. De rassenkeuze in verband met het opstellen van het bouwplan-1942. b. Keuringstechnlsche kwesties. Ook kunnen vragen op ander landbouwtechnisch gebied worden gesteld. Ruimschoots zal ge legenheid tot gedachtenwisseling worden ge geven. De bijeenkomsten zijn tevens toegankelijk voor andere belangstellenden. Wij wekken de land bouwers met aandrang op de bijeenkomst welke in hun gebied wordt belegd, te bezoeken. Het bedrijfsbelang is er rechtstreeks mede gemoeid. HULST, 27 Januari. Bij de alhier gehouden keu ringen vanwege Het Nederlandsche Trekpaard, werden goedgekeurd: „Antoine", van Jules Stallaert te Lamswaarde; „Maro van Marquis", van J. J. Vereeeken Pateer te Stoppeldijk; „Clairon van Pauluspol- der", van Gebr. AL, C. en P. Serrarens te Osse- nisse (goedgekeurd voor keurstamboek)„Nico van Cambron", van P. J. Boëne te Graauw; „Herman", van H. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk; „Blok van Hengstdijk", van Wed. E. VerschuerenRosseel te Hengstdijk; „Klaas", van H. Schelfhout te Hengstdijk; „An- dré van de Hoogeweg", van Wed. P. J. Bori|a te Absdale; „Marquis van de Mariahoeve", van Gebr. Van Kampen te Graauw; „Kluko van Melo", van Gebr. Verstraeten te Graauw; „Mar- kens", van A. L. Stallaert te Kruisdorp; „Hein", van A. D. H. Verschueren Pzn. te Hengstdijk; „Miron van Solon", van Wed. E. Verschueren— Rosseel te Hengstdijk; „Willy van Avenir"/ van R. A. C. Hendriks te Stoppeldijk; „Avenir van 't Voorwerk", van A. Mangnus te Boschkapelle; - „Ramiro", van A. van Acker te Absdale; „Vain- queur van Alstein", van H. J. de Waal te Graauw; „Carlo" van P. Serrarens te Ossenisse en A. Mangnus te Stoppeldijk; „Henk van Kruis polder", van P. J. Boënne *te Graauw (goedge keurd vor keurstamboek)„Arius van Clairon", van Wed. Jac. de Feijer Czn. te Boschkapelle (goedgekeurd voor keurstamboek); „Hautain van Wieringermeer", van J. F. de Waal te Ossenisse; „Remus", van A. L. Stallaert te Kruisdorp; „Alban van Mars", van J. F. de Waal vnd; „Ebert van Lamswaarde", van E. C. Fassaert te Lamswaarde. AXEL, 28 Januari. Goedgekeurd werden bij de alhier gehouden keuringen vanwege Het Neder landsche Trekpaard „Nico van 't Groenewoud", van L. den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel; „Clairon van Dora", van A. de Feijter Czn., te Axel; „Solom", van-J. Koster te Boschkapelle; „Floran van Zevenaar", van W. Scheele Dzn., te Terneu- zen; „Acron van Zaamslag", van Abr. Haak Czn. te Zaamslag; „Blesson", van W. de Feijter C£n., te Hoek; „Solon van Zandberg", van Gebr. A. C. en P. Serrarens te Ossenisse en J. Koster te Boschkapelle (goedgekeurd voorkeurstamboek);' „Philip", van Abr. Haag te Zaamslag; „Arnold van Capellepolder", van Jac. de Putter Pzn. te Axel; „Nico van Byou", van Fa F. Dekker Pzn. te Axel; „Benno",' van Gebr. A. C. en P. Ser rarens en J. Koster vnd; „Diek van Rondeput- ten", van M. van Fraaijenhove Jz, te Axel; „Dolf", van Jac. de Putter Pzn. te Axel; „Ber- tusY van M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; „Ca- miel", van K. de Koeijer Azn. te Zaamslag; %„Gustaaf van Monnikenhof", van Jac. de Putter Pzn. te Axel (goedgekeurd voor keurstamboek) „Paul van Othené" van Anth. H. Dekker te Zaamslag en Fa F. Dekker Pzn. te Axel; „Janus van Frederica", van Th. en P. David te Sluiskil (goedgekeurd voor keurstamboek); „Pluto van Dragon", van Gebr. Daelman Jzn. te West dorpe; „Frans", van Wed. H. Bonte te Koe wacht; .Brutus van Dragon", van Gebr. Dael man vnd.; „Paul van Solon', van A. Bun te Boschkapelle; „Roland van Clairon", van Iz. de Feijter WZn., Wed. J. hen Hamer Jz. en W. L. den Hamer te Axel; „Marquis van Jan Gerards- hof", van M. van Fraaijenhove Jzn. te Axel en A. de Putter Mzn. te Zaamslag (goedgekeurd voor 4 jaar); „Carlo van 't Kerkje", van C. de Feijter Johz. te Boschkapelle; „Byou van Frede- ricapolder", van Wed. H. Bonte vnd.; „Avenir", van Jac. de Putter Pzn. te Axel. Van de jonge hengsten waren 11 premie waar dig; van de oude 7, tevens nog een oude hengst van 4 jaar. E tuinbouw voorlichtingsdienst van de Di rectie van den Landbouw organiseert een reeks tentoonstellingen in ons land onder het motto; „Voedingsgewassen in eigen tuin". Een serie ver nuftig uitgevoerde diorama's toont op illustra tieve wijze het nut van de volkstuinen. Vooral huurders van dergelijke tuinen en bezitters van een eigen tuin. kunnen hier hun licht opsteken over het telen van aardappelen en groenten. Groote aandacht wordt besteed aan hetgeen de grond voort kan brengen. Als cijfers worden o.a. genoemd: 10 m2 goede tuingrond brengen gemiddeld voort; aan. aardappelen 20 kilo aan peulvruchten 28 kilo pronkboonen of 17 kilo stoksnijboonen enz. aan rooae of witte kool: 30 kilo 10 kilo spruitkool 20 kilo spinazie enz. Daarnaast is het dan nog mogelijk een voor- of nateelt in toepassing te brengen. Men vindt een yclledig uitgewerkt teeltplan, zoo wel voor der beginneling als voor een meer des kundige. Ook hier vindt men de goede raad; Koopt goede betrouwbare zaaizaden, welke ge keurd zijn door aen N.A.K. Op aardige wijze worden de zaai- en planttijden vermeld, alsmede hoe bij het zaaien te handelen. Het kweeken van kruiden wordt aanbevolen, want deze verfijnen de smaak van de diverse gerech ten. Als kruiden worden aanbevolen; Bieslook, Basilicum, Dragon, Bijvoet, Kruizemunt, Lavas, Majoraan, Pimpernel, Salie en Venkel. Tot slot worden nog wenken vóór winterbewaring gegeven, alsmede een diorama van ijverig leeren- de stadshoveniers, die de cursus „Groententeelt in siertuinen" volgen. Deze reizende tentoonstelling trekt in iedere plaats, waar zij komt groote belangstelling. Een woord van lof komt toe aan de Directie van den Landbouw voor het organiseeren van deze leerzame tentoonstelling. 's-HEERENHOEK J aar ver gadering V arkensvereeniging De Varkensfokvereeniging .„Draagt Elkanders Lasten" alhier, heeft een zeer druk bezochte jaarvergadering gehouden. Uit de mededeelingen van den penningmeester bleek, dat een batig saldo aanwezig is van ƒ311.83 bij een ontvangst van ƒ1154.80 en een uitgave van ƒ842.97. De aftredende bestuursleden, de heeren van den Ende en de Jonge werden herkozen. Er is besloten, dat de vereeniging voor onbe- paalden tijd haar werkzaamheden zal stop zet ten totdat de varkensfökkerij weer loonend en mogelijk wordt. Gedurende dezen trjd zal de contributie gehalveerd worden. GOES Pomologische Vereeniging Onder voorzitterschap van den heer J. Lenshoek hield de „Pomologische Vereeniging" in de zaal Krijger een z.g. perendag. Verschillende sprekers gaven wenken met betrekking o.a. tot: de snoei van peren, de variëteiten der peren, de ziekte bestrijding enz. POLDER WALCHEREN Tot commissaris van den Polder Walcheren voor het ongebouwde werd gekozen de heer D. Gideonse uit Veere.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4