Hei Ziekenfondsenbesluit Voor en door de Landjeugd Rechten en verplichtingen voor den boer en zijn personeel Ui L IT de pers en stellig ook op andere wijze, hebben die iboeren-werkgevers en zijn perso neel kennis gekregen van het in werking tre- chen per 1 November 1941, van een aantal be palingen en voorschriften, samengevat onder dien naam: Ziekenfondsenbesluit. Een zeer be langrijke sociale „wet"; belangrijk voor de in boerenbedrijf werkzaam zijnde arbeiders en andere werknemers en ook wat betreft eenige verplichtingen, belangrijk voor den boer zelf- Het „Ziekenfondsenbesluit" reBe'lt de genees kundige verzorging van den arbeider (arbeid ster) en zijn gezin in betrekkelijk uitgebreide beteekenis en stelt bovendien bij overlijden een uibkeering voor de nabestaanden in uit zicht. Met de directe uitvoering van de rechten, welke de arbeider aan de ziekteverzekering ontleent, zijn die ziekenfondsen belast, welke door den Secretaris-Generaal van het depar tement van Sociale Zaken zijn erkend of toe gelaten. De namen van deze toegelaten zie kenfondsen zijn door den Commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, in de couranten en op de postkantoren bekend ge maakt. Om nu de rechten, voortvloeiende uit het Ziekenfondsenbesluit, te verkrijgen, moeten alle arbeiders, die volgens de bestaande Ziek tewet verzekerd zijn voor een uitkeering van „ziekengeld" in het geval van ziekte, zich aansluiten bij een erkend ziekenfonds. Daar bij is men volkomen vrij in de keuze bij welk ziekenfonds men zioh wil aansluiten, maar zoowel bij toetreding tot een fonds, als bij het lid-blijven van een reeds bestaand fonds, dat thans is erkend, is aanmelding noodza kelijk. Deze „aanmelding" geschiedt door middel van een dubbele kaart, kosteloos verkrijgbaar aan de postkantoren. Deze kaart moet in dubbel op bet linker gedeelte worden voorzien van naam en voorletters, adres en woonplaats van den werknemer, alsmede de naam en adres van het (erkende) ziekenfonds, waarbij hij zich heeft of zal aanmelden. Daarna wordt deze kaart ter hand gesteld aan den werkgever, die op zijn beurt op de beide kaarten het rechter-gedeelte invult, met de verklaring, dat de werknemer bij hem in dienst is en verzekeringsplichtig is in den zin van de Ziektewet. De werkgever geeft daarna de eene helft van de kaart terug aan zijn werknemer, die deze nauwkeurig dient te bewaren als voorloopag bewijs van lidmaat schap, van het door hem gekozen fortos. Het andere exemplaar van de aanmeldingskaart aend't de werkgever aan het ziekenfonds, dat door den arbeider daaroip is vermeld. De premie voor de verzekering, welke voorloo- ptg is vastgesteld op 4% van het loon., wordt door den werkgever betaald, dooh voor de helft verhaald op den werknemer, door in houding op het loon. Het volle bedrag van deze premie (dus zoowel de 2% welikè voor rekening van den arbeider komt als de andere 2% die de werkgever zelf moet betalen, wordt door den werkgever doorgezonden aan de uitvoeringsorganen van de Ziektewet; dat zijn dus de Raden van Arbeid of de Bedrijfs- vereenigiingen (.JLandbouw-Gnderlinge" heel bekend). Deze storten de gelden in het zgm. vereveningsfonds, waaruit de ziekenfondsen het haar toekomende verkrijgen ter vereffe ning van de uitgaven aan doktoren, apothe kers, specialisten enz. De werkgever is verplicht bij elke uitbetaling van dag-, week- of maandloon, aan een ar beider, deze een dag-, week- of maamdcoupon voor ziekenfondspremie ter hand te stellen, nadat op de voorzijde van die coupon duide lijk in letters of in cijfers met inkt de datum van afgifte aan den arbeider is vermeld, ter wijl aan de achterzijde de naam en het adres van den werkgever behoort te worden aan gegeven. Bij ontslag behoort op de laatste coupon, welke door den werkgever aan den ■ontslagen arbeider wordt uitgereikt, boven dien op de voorzijde het ontslag en den da tum waarop dit ingaat, met inkt te worden vermeld. De werkgever behoort deze coupon aan het ziekenfonds, waarbij hij is aange sloten te doen toekomen, waarvoor hij dan een bewijs ontvangt, dat hij aan de op hem «rustende verplichtingen over de loonperiode, eindigende op de dag van afgifte der coupon, heeft voldaan. Hieraan kan hij zijn rechten op verzorging omtleenen, zoodat het van zelf spreekt, dat aap de ofttvfiagst van coupons bij elke loonontvangst door den arbeider de noodige aandacht dient te worden besteed, evenals aan de tijdige inlevering van de in zijn bezit zijnde coupons bij het ziekenfonds. Op het bedrag, dat de werkgever per halfjaar aan de uitvoeringsorganen van de ziektewet, wegens ziekenfondspremie moet afdragen, wordt dan in mindering gebracht, het bedrag der waarden vermeld oP de ingeleverde schut bladen van de gebruikte couponboekjes. De benoodigde maand-, week- of dagcoupon boekjes zijn verkrijgbaar op de postkantoren. Voor grootere werkgevers bovendien bij de Raden van Arbeid enz. Ten aanzien van de verstrekkingen, welke uit het Zieken fondsbesluit voortvloeien en waarop vanaf den eersten ziektedag recht bestaat, is het volgende bepaald. De verplicht-verzekerden (dat zijn om. alle arbeiders, die werkzaam zijn in het bedrijf van den boer; ook de dienstbode, die bij komstig in het bedrijf werkzaam is) hebben recht op de volgende verstrekkingen: a. volledige hulp door hun huisarts, zoowel ten huize van den patient als op het spreek uur; daarbij inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw aanwezig is en buitengewone verloskundige hulp op ver- zoek Van de behandelende vroedvrouw; b. volledige hulp, op verzoek van den huisarts, zoowel op het spreekuur als ten huize van den patient, te verleenen door bij het zie kenfonds ingeschreven specialisten. Voor zoover het betreft een niet aan het zieken fonds verbonden specialist te echter vooraf de machtiging van het desbetreffende zie kenfonds, waarbij de patient-veraekerde is aangesloten, noodig; c. tandheelkundige hulp door een tandarts, naar de volgertoe regelen: trekken van tanden en kiezen en verwijderen van tandsteen kosteloos eerste vulling tegen betaling van f 0.25 elke daarop ingevolge afspraak volgende vulling f 0.25 zenuwbehandeling f 2.50 afzonderlijke kunsttand of -kies f 2.50 elke daarop aansluitende kunst tand of -kies f 2. afzonderlijke kunsttand of -kies, later bijgezet f 2.50 volledige boven- of volledig an dergebit f 20. volledig boven- en ondergebit, ge lijktijdig geplaatst f 35.- d. verloskundige hulp door eén vroedvrouw, indien deze aanwezig is; e. verpleging in een ziekenhuis voor den tijd van ten hoogste 42 dagen per geval, met jnlbegrip van kosteloos vervoer; f. tegemoetkoming in de kosten van sanato- riimiverpleging voor den tijd van hoogstens één jaar, op advies van den consultatie bureauarts; g. alle geneesmiddelen, met uitzonderiirig van vaccins en verbandmiddelen; h. uitwendige geneeswijzen, zooals Röntgen-, hoogtezon- en andere oppervlaktebe straling, op verzoek van den huisarts en gedurende hoogstens drie maanden achter een in inrichtingen en wat betreft hoogte- zonbestraling ook ten huize van dm ge- neêskundige. Voor langduriger bestraling is de toestemming van het bestuur van het ziekenfonds of van den, in voorkomende gevallen door het fonds aangestelden, con troleerend geneesheer noodig; 1. andere middelen met machtiging van het bestuur van het fonds of den controleerend geneeskundige, zooals: brillen in montuur; kunstoogen; breukban den; buikbamïen ter waarde van hoogstens f 20.— met een recht op vernieuwing na twee jaar tegen bijbetaling van f 4.voor elk deel van f 10.der kosten; elastieken kousen, ter waarde van hoogstens f 5. per kous; bijzonder (orthopaedisch) schoei sel voor sterk misvormde voeten, op voor schrift van een orthopaed. voor eerste maal ter waarde van f 23.ae tweede maal van f 17.50 en daarna voor f 12.50; steun zolen op voorschrift van een onthopaed ter waarde van hoogstens f 10.voor steun zolen volgens gipsmodel; grootere appara ten al® corsetten, kunstarmen en -beenen, krukken enz. ter waarde van hoogstens f 25. j. uitkeering bij overlijden van den verzekerde zelf en de leden van zijn gezin van f 50. echter met dien verstande, dat de uitkee ring bij overlijden van kinderen beneden twee jaar bedraagt f 30. In het boerenbedrijf vallen alle werknemers, die geheel of bijkomstig in bedrijf werkzaam zijn onder de bepalingen van het Zieken fondsenbesluit. Van het vrouwelijk personeel zijn alleen zij uitgezonderd, die uitsluitend in de huishouding werkzaam zijn; dat wil zeg gen, alleen zij die nimmer - ook niet b?j uit zondering - in het bedrijf werken. Dit Besluit voorziet in een lang gevoelde be hoefte en zal een belangrijke vooruitgang be- teekenen in de geneeskundige verzorging van den arbeider en dus ook voor de algemeene gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk. De opmerking, dat ook zij - die niet direct onder de bepalingen van het Besluit vallen (dat zijn dus zij, die niet in een bedrijf werk zaam zijn) bestaat echter de mogelijkheid, om zioh vrijwillig bij een plaatselijk zieken fonds aan te melden. Zij genieten, dan ook voor het grootste gedeelte dezelfde - hiervoor vermelde - rechten als de verplicht-verzeker den, met dien verstande, dat dan de verschul digde premie door hen zelf aan het zieken fonds moet worden afgedragen mag niet ont breken. De werkgever heeft daarmee dan geen enkele bemoeienis. Na het beëindigen van dit opstel bereikt ons de volgende bekendmaking van den pers dienst van het N.V.V. In afwachting van een regeling der zieken fondsverzekering voor werkloozen heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een week werkloos en het overige gedeelte verzekerd zijn, gedurende de geheele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van enkele dagcoupons kan dus in deze gevallen genoe gen worden genomen. Beste neefjes en nichtjes. \7 ERLEDEN week schreef ik, dat nu „De Landstand" in 350.000 gezinnen komt onze kring zeker grooter zou worden en dit is reeds nu bewezen. Het aantal brieven is overstelpend. Velen heb ben weer fraaie teekeningen ingezonden en weer anderen verhalen, raadsels en gedichten. Ik ben erg blij, dat ons hoekje tn de belang- steling staat van jullie en hoop, dat ook hier door „De Landstandiedere week weer met vreugde begroet zal worden. NEEF PtENK. Hebben jullie al een teekening gemaakt voor de wedstrijd: „De landjeugd teekent boerderijen"? CORRESPONDENTIE. ELISABETH K. te SNEEK, Natuurlijk mag je meedoen. Fijn zeg, dat je van die mooie ca deautjes hebt gekregen. JOHAN DE B. te EDAM. Ook al kun je niet zoo goed teekenen, daarom mag je toch wel meedoen. Al doende leer je. JACOB D. te HOOGKARSPEL. Je raadsels zijn heel aardig en vind je hier geplaatst. Stuur nog maar eens wat. HEIN P. te DROUWEN DrDank vtyor je raadsels. Het eerste wordt hier geplaatst. Vele groeten. RAADSELS. Oplossingen inzenden aan: NEEF HENK, Zee straat 69, Den Haag, voor 10 Febr. 1942. Ingezonden door Jacob D. 1. Wat gaat te water en laat zijn ingewanden thuis? 2. Het is een straatje met witte paaltjes. Het is er altijd nat, doch het regent er nooit. Welk straatje is dat? 3. Wat valt 'oor de ruiten, zonder ze te bre ken?1 (Ingezonden door Hein te Drouwenj.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5