pannekoeken GEDROOGDE GROENTEN BESTEED UW GELD GOED Eenige recepten voor gort- en gortproducten ten mnalHid met ip EN maaltijd met pannekoeken! Niet de I—/ pannekoeken, die heel wat bloem ver- islinden en een gat slaan In bet bloemrant- jgoen, maar erwtenpannekoeken. De erwtenpannekoek is een variatie op en een vereenvoudiging van het snel bekend gewor- iden peulvruchtengehakt, dat zoo bijzonder geschikt is om het vleesch te vervangen. ÏDe bereiding van peulvruchtengehakt vraagt nogal wat tijd en kost bloem en paneermeel. rVoor de erwtenpannekoek is het beslag daar entegen vlug gemaakt en het voordeel Is, dat er weinig boter voor het bakken noodig is en wat overblijft om jus van te maken. Bij erwtenpannekoek smaakt een groente als winteri>een niet peterselie heel goed. De •winterpeen wordt niet geschild, maar flink geboend, in stukjes of plakjes gesneden en met weinig water gekookt. Zoodoende blijven sooveel mogelijk alle waardevolle voedings stoffen uit de peen gespaard. Om dezelfde reden worden de aardappelen in de schil en met weinig water gekookt Dit zou al bijna vanzelfsprekend geweest zijn, te meer waar de aardappelen in de schil een groot verzadigingsgevoel geven, als de zgn. „zwarte" aardappelen er niet waren geweest. Ook de zwarte aardappelen kan men met de schil koken. Men moet het zar.d er echter eerst eenige malen flink afspoelen, want an ders kost het boenen veel te veel tijd. Om te voorkomen, dat er slechte aardappelen mee- gekookt worden, snijdt men de eenigszlns ver dacht uitziende exemplaren door. Een nagerecht van custardvla met yoghurt maakt dezen maaltijd compleet. Want dat gene, wat de peulvruchten missen om het vleesch volledig te kunnen vervangen, wordt door een melkgerecht aangevuld. Nu volgen de recepten voor dezen maaltijd, ze sajn berekend voor 4 personen: Erwten pannekoeken (4 stuks). 250 g. groene erwten, 150 g. gekookte aard appelen, 1 ui of prei, zout (peper), (nootmus kaat), 40 g. vet of boter. De erwten gaar koken (zie een .vorig bericht), fijn maken en vermengen met de fijn gesnip perde ui of prei, zout, peper, nootmuskaat. De massa met wat erwtenwater smeuïg ma ken. Wat boter of vet in een koekepan licht bruin laten worden, het beslag erin leggen, de koek aan één zijde bruin bakken, eer. dek sel op de pan leggen en deze omkeeren. zoo dat de koek andersom komt te liggen. Op nieuw een stukje boter in de pan smelten, de koek erin laten glijden en aan de tweede zijde bruin bakken. Van de overgebleven boter en het erwtennat een bruine saus ma ken. Bruine saus. ■40 g. boter of minder, 40 g. bloem, V2 liter erwtennat, een half uitje, peper en zout. In de boter de fijn gesnipperde ui (of prei) lichtbruin bakken. De bloem toevoegen en blijven roeren tot het mengsel gelijkmatig van kleur is. Bet erwtennat toevoegen, even laten door koken en saus afmaken met peper en zout. Winterpeen. 1 kg winterpeen, zout, fijn gehakte peter selie. De winterpeen schoon boenen, in stukken of plakjes snijden en met een bodempje water en zout in een goed gesloten pan gaar en zoo mogelijk droog koken. Zoo nu en dan de groenten om leggen. Kooktijd 30 min. Even tueel het groentevocht binden. Vlak voor het opdienen over de peen strooien. Castardvla met yoghurt. Yz liter taptemelk, 3 afgestreken eetlepels custaidpoeder of maïzena, 3 afgestreken eet lepels suiker, 2%5 dl yoghurt. Het custardpoeder of de maizena aanmengen met Yz dl koude taptemelk. De rest van oe taptemelk aan de kook brengen. Het aangemengde custardpoeder of de aange mengde maizena langzaam en steeds roerende fn de kokende taptemelk gieten en de massa even door laten koken en de suiker toe voegen. De yoghurt in een kom doen, aoo noodig even kloppen óm de klantjes eruit te verwijderen en de kokende custard- of maizenavla lang zaam en steeds kloppende bij de yoghurt gie ten. Na bekoeling de vla in een vlaschaal overdoen. Naar verkiezing de geraspte citroenschil e.i het sap van een halve citroen toevoegen. DE rijst wordt nog slechts aan kinderen verstrekt, de griesmeel en boekweitgrut jes zijn al langen tijd niet meer beschikbaar, terwijl de havermout zoo langzamerhand evenmin te krijgen is. Gort en de tot voor kort cog weinig bekende gortmout, gortebloem en gortgrutten treden daar nu voor in de plaats. Al zijn de gort en de gortproducten anders van smaak, verschillende middelen, die wij nu missen, kunnen zij goed vervangen. Van gortgrutten en gortebloem worden sma kelijke pappen bereid en van gortmout even eens. Nu staat het beschikbare rantsoen een veelvuldig gebruik van pap niet toe. Vindingrijke huisvrouwen hebben er echter wat op gevonden; zij koken slechts een kleine portie pap ei! mengen er dan yoghurt door. Wanneer de yoghurt bij den melkboer of bij de melkinrichting te verkrijgen is, is dit eenvoudig middel, waardoor men meermalen pap kan geven en de pap nog voedzamer wordt de moeite zeker waard. Gort en gortmout zijn bij uitstek geschikt om de rijst te vervangen in soepen en schoteltjes. De bereidingswijze vindt U in onderstaande recepten. Gortmout kookt ongeveer even lang als rijst, maar gort moet lang koken, wel 2'/2 uur. Door weeken verkort men echter den kooktijk aanmerkelijk. Geweekte gortmout be hoeft b.v. slechts enkele minuten te koken om gaar te worden. Voor gort, gekookt in water, kan de hooikist of hooimand boven dien goede diensten bewijzen. Recepten voor 4 personen Soep met parelgort. 1 1/4 liter water, 50 g. parelgort, 1 groote ui, een klontje boter, 1 a 2 bouillonblokjes, zout. De gort gedurende 24 uur in ruim water weeken. De ui fijn snipperen en in wat boter gaar en lichtbruin smoren. Het weekwater der gort aangevuld met water tot de juiste hoeveel heid aan de ui toevoegen en aan de kook brengen. Vervolgens de geweekte gort toevoegen en de soep gedurende ruim V2 u. zachtjes koken tot ze gaar en gebonden is. De soep op smaak af maken met wat zout en de bouillonblokjes of met gehakte peterselie, selderij of andere tuinkruiden. Grove gort met groenten (als aanvulling van den broodmaaltijd). 3V4 dl. water, 75 g. grove gort, 3/4 kg groen ten, (b.v. savoyekool, ui, wortel,) peper, zout en wat boter. De gort één nacht in het water weeken en met het weekwater gedurende Yz uur koken. De pan snel in de hooikist overbrengen en er 4 uur in laten staan. De ui fijn snipperen en in wat boter lichtbruin smoren; de fijn ge snipperde groenten en wat kokend water en zout toevoegen en de groenten gaar laten worden. Kooktijd 20 min. De groenten door de gort roeren en wat peper en zout toevoegen. Dit gerecht is een smakelijke aanvulling van dén broodmaaltijd. Het gebruik van NU er in de groentewinkels weinig versche groenten te krijgen zijn, ziet men meer en meer de „gedroogde" groenten verschijnen. De techniek van het drogen is langzamer hand zeer verbeterd en er zijn thans ver schillende goede soorten in den handel ver krijgbaar. Hebben deze groenten nu waarde voor de voe ding eh is het verantwoord om hiervoor een deel van het huishoudgeld uit te geven? Zij bevatten vrijwel alle voedende bestand- deelen van dé versche groenten. Alleen het grootste gedeelte van het water is verwijderd en bij deze bewerking zijn enkele vitaminen verloren gegaan. Het is daarom van belang bij een maaltijd met deze groenten een rauw slaatje te geven of aan stamppot en soep het laatste oogenblik een kleine hoeveelheid rau we groente toe te voegen. De verpakte soorten zijn het minst aan be derf onderhevig. Het is echter aan te raden om na opening van het pak de groente spoe dig op te gebruiken. Zij trekt nl. gemakkelijk het vocht uit de lucht aan en gaat dan schimmelen. Daar de inhoud van d« pakjes zoo gebruikt wordt en er geen afval meer ontstaat, is deze groente voordeelig in het gebruik. In het algemeen rekent men, dat 100 g. ge droogde groenten overeenkomt met 1 kg. ver sche groenten. Het water, dat bij het drogen verloren ging, wordt door vooraf weeken of langeren tijd zachtjes koken weer aan dé groen ten toegevoegd. Dit moet voldoende lang ge schieden, wil de groente niet hard en onsma kelijk blijven. Het gebruik van gedroogde groenten in soep is wel bekend, maar maakt U er ook eens stamppot mee klaar. Stamppot van gedroogde wortelen (voor 4 personen) 200 g. schapenvleesch of rundvleesch, 100 g. gedroogde wortelen, 2 kg. aardappelen, 2 flinke uien (of prei), wat boter of vet, 100 g. rauwe winterpeen, plm. 1% liter water. De wortelen weeken. Het in blokjes gesneden vleesch met de ui (prei) in de boter bruin bakken, de gedroogde wortelen met de op het pak voorgeschreven hoeveelheid water (plm. lYz liter) toevoegen en allei zachtjes 40 min. koken. Nu de in stukken gesneden aardappelen en uien toevoegen en alles samen gaar laten worden. De aardappelen en groenten stampen en vlak voor het opdienen de boter en de geraspte rauwe wortel erdoor roeren. MtrjH dan in vroegere tijden is de huls vrouw erop bedacht „waar" voor haar geld te krijgen. Dat wil ook zeggen, dat wan neer zij inkoopen voor de maaltijden doet, deze inkoopen werkelijk van waarde voor de voeding moeten zijn. Wanneer men de artikelen koopt welke op de bonnen te verkrijgen zijn, dan ontvangt men verschillende belangrijke voedingsmiddelen. Het beste doet men dan ook het ^eld, dat voor de voeding besteed kan worden, aller eerst te gebruiken om datgene te koopen wat er op de bonnen te krijgen is. Besteedt men echter meer geld aan de voe ding, dan gaat het er om de juiste keuze te doen uit datgene wat men vrij koopen kan, n.l. uit: Visch, mosselen, garnalen en de gestoomde, gerookte, gezouten of gedroogde producten ervan. Taptemelk en karnemelk en kwark en yog hurt, voor zoo ver zij verkrijgbar zijn. Versche, gedroogde en ingemaakte groenten. De surrogaten van alle mogelijke artikelen. Waar moet men de keus op laten vallen? Nu zijn er verschillende surrogaten, welke weinig voedingswaarde hebben; visch, tapte melk en groenten zijn daarentegen zeer waar devol en goed voor de gezondheid. De prijzen van groenten en visch zijn hooger geworden, doch er zijn ook heel wat surrogaten, die niet bepaald goedkoop te noemen zijn. Als men nu bedenkt, dat men voor een be paald surrogaat met weinig voedingswaarde bijna evenveel betalen moet als voor een le vensmiddel, dat werkelijk voedt, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat dat surro gaat een duur voedingsmiddel is. Men moet echter'de surrogaten ook weer niet al .te zeer verwerpen. Zij kunnen het leven heel wat veraangenamen en goede hulpmid delen in de keuken zijn. Menig gerecht, waar voor men op het ooger.blik eenige ingrediën ten mist, kan men toch toebereiden en goed van smaak maken met behulp van surrogaten. Wanneer er echter, nadat alles wat er op de bon verkrijgbaar is, is aangeschaft, weinig geld meer overblijft om andere voedingsmid delen te koopen, verdient het aanbeveling dat geld aan producten te besteden, die werkelijk waarde voor de voeding hebben en die even zeer tot den goeden smaak van de gerechten bijdragen. Vul daarom als het eenigseins kan de maal tijden aan: met eiwitrijke producten als mosselen, garna len, visch en de gerookte en gestoomde pro ducten daarvan. y met taptemelk, karnemelk, yoghurt en kwark, met versche groenten en zuurkool en als deze niet te krijgen zijn niet met groenten uit het zout maar met gedroogde groenten. Als U daaraan het geld besteedt, hebt U het "oed besteed.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 7