^erV<3ee(t o 96 Ae v- 0o° - Geheimzinnige bijeenkomsten Een antwooord aan kwaadwillige v voorlichters Maar het komt best in orde E ENVOUDIGE menschen staan wat onwennig tegenover den nieuwen tijd. Vooral het leidersbeginsel gaat ver boven hun begrip, of liever, zij maken zich daarvan al een heel averechts begrip. Zij stellen zich „de leider" voor als een soort bullebak, die zonder iemand of iets te ontzien alles kort en klein kan slaan, en met de stukken weer wat anders op kan bouwen geheel naar eigen willekeur. Daar moeten ze niets van hebben! En ze hebben gelijk Erger is. dat menschen. die beter konden weten, althans moesten weten, deze eenvoudigen nog stijven in dit dwaas gedacht, en hierop de nieuwe orde pogen te saboteeren. Het leidersbeginsel wil kort dit zeggen, dat er in eiken tak van dienst één man komt, die tegenover de boven hem gestelden en tegenover de Gemeen schap de verantwoording draagt voor de besluiten en maatregelen, die in zijn ressort worden genomen. Dat is iets anders dan vroeger. Toen droeg niemand verantwoording. Ieder verschuilde zich achter zijn voorman. De Koningin achter de ministers, de ministers achter de Kamer, de Kamer achter de partijen, de partijen achter de kiezers. Zoodoende kreeg men telken male in den verkiezingstijd de dringende en dreigende vermaning te hooren. dat alles afhing van den .éénen kiezer, die door zijn ééne stem precies dien éénen afgevaardigde kon kiezen, die de weegschaal naar de eene of de andere zijde kon doen doorslaan. Wie die „onbekende kiezer" was, die onder het parlementaire gedenkteeken begraven werd kon evenmin achterhaald worden als de naam van den „onbekenden soldaat"! In den Landstand, evenals in de andere beroepsorganisaties, gaat het precies andersom, dan men het de menschenvoorliegt. Niet de „Boerenleider" regelt de boerenbelangen, maar de boeren ter plaatse. Niet van bovenaf wordt het boerenbelang gedecreteerd, maar van onderaf worden de belangen van de Landstanders uitgekoobbeld. Niet bij den ..Boerenleider" ligt het zwaartepunt, maar bij den plaatselijken boeren- raad, den dorpsraad. Een voorbeeld. Hoe moet het gaan met den varkensstapel? Deze vraag komt ter behandeling in elk dorp bij eiken boerenraad. Deze vergaderen erover, brengen hunne inzichten te berde, en geven deze door aan den Gouwleider. Deze bespreekt met den provincialen raad de van >dle kanten ingekomen voorstellen, en ordent die tot een geheel voor de geheele provincie. Zóó gaat het in alle provincies. Al deze elf adviezen gaan naar den ..Boerenleider", en deze beslist dan met zijn adviseurs, hoe in de toekomst voor het geheele land, zoo noodig met verschil voor verschillende streke.n, de varkensteelt zal loopen. Vinden de boeren de oude methode, toen een paar hoofdambtenaren in Den Haag op eigen gelegenheid een systeem uitdachten, en dit ter uit- voering aan een leger van erisisambtenaren toevertrouwden zooveel mooier? Zooals het gaan zal met de varkens, zoo zal het gaan met alle boeren- en tuindersbelangen op allé terrein. Geen boerendictator, maar boeren baas in eigen huis en stal en bedrijf. Eén ding zal men moeten missengeen stemmerij meer, waarmede steeds dezelfde familie zich als baas aan de bestuurstafel wist vast te werken: geen. stemmerij, waarmee men, om eens een lolletje te hebben, den meest ongeschikte achter de bestuurstafel plakte. Uit de besten worden de besten op de verantwoordelijke plaatsen gezet. Dezen moeten hun man staan, want zij dragen de verantwoordelijkheid. Blijken ze achteraf onbekwaam, dan worden ze met een zacht of hard lijntje verwijderd. Of hier dan nooit fouten zullen gemaakt worden? Ik denk van wél! Menschen blijven menschen, en maken menschelijke fouten. Misdadig is het echter vooraf achterdocht te zaaien. Van links en rechts uit de provincie ont vangen wij van getrouwe Landstandleden min of meer alarmeerende berichten. In alle geheimzinnigheid worden hier en daar door bepaalde boeren vergaderingen be legd, waartoe wel lieden worden uitgenoo- digd. die bekend staan om hun afkeer tegen de nieuwe ordening en waaruit schijnbaar opzettelijk diegenen geweerd worden, van wie men veronderstelt dat zij mei die nieu we ordening wel accoord kunnen gaan. Daar wordt iets uitgebroed, aldus schrijft ons 'n boer uit de Meierii dat schünbaar 't daglicht niet kan verdragen, anders zou men er zoo geheimzinnig niet mee zijn. En uit West-Brabant schrijft ons een vertrou wensman. dat in zijn dorp ook al zoo'n soortement „samenzwering" heeft plaats gehad in een herberg, terwijl men posten had uitgezet om ongenoode gasten of niet gewenschte belangstellenden op een afstand te houden. W-" zijn dankbaar voor deze goedbedoelde waarschuwingen, maar we zijn volledig op de hoogte van wat er gebeurt. Het is ons bekend, wie deze „geheimzinnige" vergade ringen uitschrijven en welke bedoelingen zij daarmee hebben. Ons devies is: laat rus tig geworden endoet mee. treedt rus tig binnen in die nieuwe vereeniging. wan neer men IJ eventueel daartoe uitnoodigt. Wat er gebeurt past volkomen in het raam van den Landstand, alleenhet zal iets anders loopen. dan sommigen blijkbaar denken. Dit staat als een paal boven water: De Landstand omvat alles wat ook maar eenigermate met den boer te maken heeft, betrekt alles in zijn werkingssfeer, bemoeit zich met alles wat op het terrein van den boer zich voordoet. De Landstand is zoo maar niet een nieuw leeg huis. maar het is het tehuis van den totalen landbouw, ook in zijn economische beteekenis. De Land stand omvat niet alleen een rijvereeniging of een fokvereeniging of een school, maar ook elke instelling van economischen aard. Hoe straks dat verband met den Land stand gelegd zal worden, zal nog wel nader blijken. Spoedig kan men daaromtrent be richten tegemoet zien. Dan zal tevens dui delijk zijn, dat er geen half werk gedaan is en er gelegenheid opengelaten is voor tegenstrevers, om de een of andere verkap te nevenorganisatie te stichten, welke al leen maar tot doel heeft, een illegaal ver band te leggen onder de boeren, om ze zoo uit het. Landstandbereik weg te drainee- ren. Er wordt ditmaal heusch geen half werk gedaan!!! Wanneer het egoïsme eenmaal de overhand krijgt in een volkdan verliezen de banden derorde hun kracht, en al jagend naar eigen geluk ko men de~ menschen niet in den hemel maar in de hel terecht. 11

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11