Distributie van IJzer en Staal Het snijden van goedgekeurde poot- aardappelen van groote maat Distributee nicotine en nicotineproducten Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt bekend N AAR het zich laat aanzien, zal de verbouw van aardappelen in 1942 een belangrijke uitbrei- ding~ondergaan. Aangetrokken door de hooge scheurpremie is veel grasland gescheurd, waarvan een groot deel ongetwijfeld met aardappelen zal worden verbouwd, zulks omdat men met de teelt van dit gewas algemeen bekend is. Voor het ver krijgen van een zoo groot mogelijken oogst is hierdoor alreeds aan een van de voorwaarden, n.I. een groot met aardappelgewas verbouwd areaal, voldaan. Ten behoeve van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening I I ET Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Lange Voorhout 10, 's-Gravenhage, ig ingeschakeld als contingentbeheerder voor het Rijksbureau voor IJzer en Staal, en behandelt dus uit den aard der daak de aanvragen voor alle mogelijke machines, werktuigen en gereedschappen, die alle aangeslotenen bij het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening noodig hebben. Tot hedien was de regelingzóó dat aanvragen om het benoodigde ijzer en staal op een formulier A, verkrijgbaar bij de Kamérs van Koophandel, aan het Bureau Grondstoffen werden gezonden. Met ingang van net tweede kwartaal 1942 is de regeling eenigszins veranderd. Gereedschappen voor den land- en tuinbouw, zooals spaden, schoppen, harken, rieken, hamers, tangen, boren e.d., die in iand- èn tuinbouw bedrijven noodig zijn en andere artikelen,, welke normaal door ijzerwarenzaken worden verkocht, zooals prikkeldraad, gladdraad, kippengaas, draadnagels, Krammen, schroeven, moeren en bouten e.d., worden gedistribueerd door het Centraal Bureau voor den Uzerwarenhandel, hetwelk van het BureauGrondstoffenhiervoor $en contingent heeft ontvangen. Dergelijke klein-ijzerwaren zullen in beperkte mate voor dekking van de meest dringende be hoeften verkrijgbaar worden gesteld in de ge wone ijzerwarenzaken, waar men deze mate rialen ook voor den oorlog gewoon was te koopen en zonder toewijzing. Een aanvraagfor mulier behoeft in deze gevallen dan ook niet te worden ingediend. Mocht men in bepaalde gevallen hier piet ge holpen kunnen worden, dan gelieve men zich te wenden tot het Centraal Bureau voor den Uzerwarenhandel, Nassau Ouwerkerkstraat 3, 's-Gravenhage. De regeling ten aanzien van den aankoop van gereedschappen, enz., geldt niet alleen voor boe ren, tuinders en visschers, doch ook voor de voedselverwerkende industrieele bedrijven. Opgemerkt wordt, dat voor het doen verrichten van Kleine reparatie-werkzaamheden, waarvoor per reparatie niet meer dan 100 kg. ijzer en staal noodig zal zijn en welke normaal door smeden, fitters, centrale verwarmingsinstalla teurs, loodgieters, wagenmakers e.d. ambachts lieden worden verricht, ook geen toewijzing dient te worden aangevraagd. Hiervoor wordt het noodige materiaal aan de reparateigft zelve toegewezen door het Centraal Bureau voor de Kleinmetaalin^pstrie, Baanstraat 16, te Utrecht. Voor alle andere werktuigen en machines moet een formuli^- A worden ingediend, waarbij vol gens het voorschrift van het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie een inlegvel PM eveneens moet worden ingevuld In het algemeen is echter thans de regeling zóó geworden, dat deze formulieren, welke verkrijg baar zijn bij des Kamers van Koophandel niet meer rechtstreeks aan het Bureau Grondstoffen worden ingezonden, doch aan de Centrale, waar onder het bedrijf thuisbehoort. Is een bedrijf bij meer dan één Centrale inge schreven, dan kiest men de Centrale, waar het voornaamste gedeelte vanhet bedrijf thuis behoort. Deze Centrales ontvangen de formulieren ter verwerking en zenden ze met hun advies aan het Bureau Grondstoffen door welk Bureau ze afhandelt. Een heel bijzondere regeling is echter getrof fen voor de landbouwwerktuigen. Voor deze landbouwwerktuigen, waaronder wij verstaan ploegen, eggen, zaaimachines, graanmaaiers, dorschmachines, stroopersen, grasmaaiers, kunst meststrooiers, rollen, hooischudders, hooiharken, schoffel- en aanaardmachines, wiedmachines, aardappelrooimachines, stalvoederingswerktuigen e.d. zal in het vervolg in plaats van een toe wijzing een koopvergunning door het Bureau Grondstoffen worden afgegeven. Om een dergelijke koopvergunning te verkrij gen moet door de belanghebbende landbouwer of tuinder een ahnvraag op formulier A worden ingediend, wélke aanvraag vergezeld moet zijn van een urgentieverklaring, af te geven door of namens den Rrjkslandbouwconsulent. Om deze urgentieverklaring te verkrijgen, moet men zich wenden tot den Rrjkslandbouwconsu lent, in wiens ambtsgebied men woont. Deze urgente verklaring zal alleen afgegeven worden, wanneer de betrokken Rrjkslandbouw consulent, in wiens ambtsgebied men woont. Deze urgentieverklaring zal alleen afgegeven worden, wanneer de betrokken Rrjkslaiid'bouw- consulent of de door hem aan te wijzen amb tenaar van oordeel Is, dat het betrokken be drijf dringend behoefte heeft aan het bedoelde werktuig, om reden dat het bedrijf zoodanig is uitgebreid, dat met aanwezige werktuigen niet meer behoorlijk kan worden gewerat, dan wel omdat een der aanwezige werktuigen zoodanig is versleten, dat het door een nieuw mpet wor den vervangen. In net laatste geval zal aan de af te geven koopvergunning de voorwaarde worden verbon den. dat de leverancier het aieuwe werktuig alleen afgeven mag tegen inname van het be wijs, waaruit blijkt, dat het versleten werktuig is geleverd ter verschrooting. Met de koopvergunning, welke rechtstreeks aan den betrokken landbouwer of tuinder wordt toegezonden, kan deze via zijn gewone handelaar (of coöperatie) langs de gewone kanalen van den handel het bedoelde werktuig betrekken. Bovenstaande regeling geldt ook voor de distri butie van onderdeelen van landbouwwerktuigen, voor zoover deze onder deelen vervaardigd zijn uit ijzer en staal en meer dan 10 Kg per on derdeel wegén. Tenslotte ^ordt er nog op gewezen, dat aan vragen om toewijzing van materiaal of om een koopvergunning voor landbouwwerktuigen yoor het 2e kwartaal 1942 reeds thans op de voor geschreven wijze künnen worden ingediend. Pootaardappelvoorziemng voor Volkstuinier? OLKST01 NDF.KS en andere aardappeltelers, die niet bij een Landbouw Crisis-organisatie zijn aangesloten, zullen zich reeds hebben afgevraagd, op welke wijze zij zich dit voorjaar van poot- aardappelen kunnen voorzien, om voor eigen gezinsbehoefte een kleine oppervlakte met aard appelen te betelen. Tot nog toe bestond immers alleen een regeling, welke het aan leden van de landbouwcrisis-organisaties (in hoofdzaak be roepstelers) mogelijk maakte poofaardappelen te betrekken. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd mededeelt, is thans een regeling getroffen, waardoor volkstuinders en andere kleine aardappeltelers zich van pootgoed kunnen voorzien. Deze regeling maakt onderscheid tusschen volks tuinders, die bij een plaatselijke vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten of anderszins tot een «groep van volkstuinders behooren en volks- tüinders en andere particulieren, die voor eigen gezinsbehoefte aardappelen telen, döch niet bij een plaatselijke vereeniging van volkstuinders of een groep van volkstuinders zijn aangesloten. Deze onderscheiding heeft geen betrekking op verschil in rechten, doch is louter van organisa- torischen aard. Iedere belanghebbende kan dus naar gelang van de te betelen oppervlakte de zelfde hoeveelheid pootgoed betrekken. De bestaande' vereenigingen van volkstumders kunnen zich laten vertegenwoordigen door het Een andere te stellen eisch is, dat men van goed gekeurd pootgoed gebruik maakt, omdat alleen gezond pootgoed een ruimen oogst waarborgt. Ge lukkig blijken vele aardappelverbouwers van dezen eisch terdege doordrongen, want de vraag naar goedgekeurd pootgoed is verblijdend groot, zoo groot zelfs, dat zij het aanbod van poters in de sorteering tot 45 mm. dè meest gewilde maat verre overtreft. Evenwel is er nog voldoende pootgoed van grootere maat voorradig, aangezien y de kweeker van goedgekeurd materiaal niet alleen aardappelen in de sorteering tot 45 mm. oogst, maar ook grootere knollen. Deze grootere poters worden echter niet zoo grif gevraagd als de kleinere, omdat men van meening is, dat men onvoordeelig uit is met die grootere knollen. Er gaan immers veel minder groote in een kilo dan kleine. Men bedenke evenwel, dat men de grootere poters met succes kan „snijden". De ervaring heeft geleerd, dat bij vele soorten, mits de noodige voorzorgen worden genomen, net bezigen van „gesneden" pootgoed geen lagere op brengst zal geven dan het gebruik van geheele knollen. Het zal echter noodzakelijk zijn bij het „snijden" van pootgoed enkele wenken in acht te nemen. Iri de eerste plaats moet het „snijden" geschie den eenigen tijd, b.v. een week, vóór het poten. Over de wondvlakte van den aardappel ontwik kelt zich dan een beschermend kurklaagje, dat De Directeur van net Rijksbureau voor Chemi sche Producten maakt aan verbruikers van nico tine of nicotine-producten in den .and- en tuin bouw bekend, dat vanaf heden nicotine en nico tine-producten uitsluitend zullen worden geleverd op een door of namens den Rijkstuinbouwconsu- lent of den Ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst, werkzaam m het district, waarin het bedrijf van den verbruiker gevestigd is. afgegeven aankoopvergunning Aankoopvergunningen voor nicotine en nicotine producten zullen slechts voor doeleinden en Hoe veelheden, welke de met de uitgifte belaste amb tenaren noodzakelijk achten, worden- afgegeven. Nicotine en nicotïne-rookmiddelen mogen uitslui tend voor verdampings- en berookincrsdoei^nden worden aangew&nd. Voor bespuitingen, zoowel voor de teelt "mder glas ais daarbuiten, moet gebruik worden ge maakt van Nikropen, Vinicol! en soortgelijke proöudten; wordt aan nicotine-stuifpoedere de voorkeur gegeven, dan kan, voor zoover deze verkrijgbaar zijn, van deze middelen gebruik worden e-emaa^tt. bestuur, terwijl de andere groepen van volks tuinders zich kunnen laten vertegenwoordigen door één of meer gemachtigden. Zoo'n groep van volkstuinders moet echter uit tenminste 25 voiks- tuinders bestaan en kan'b.v. worden gevormd door personen, die elk op een complex bouwlano een volkstuin hebben of op eenzelfde fabriek werk zaam zijn en van de directie een volkstuin hebben ontvangen, alsmede door volkstuinders, die een volkstuin bezitten, welke deel uitmaakt van ge meentegrond en waarover toezicht wordt gehou den door een gemeente-ambtenaar. In deze ge vallen kunnen deze volkstuinders zich laten verte genwoordigen door één of méér gemachtigden die uit hun midden zijn gekozen, of als fa.brieks-chef of gemeente-ambtenaar in nauw contact met de betrokken volkstuinders staan. Alle hiefbovengenoemde volkstuinders dienen zich te wenden tot het bestuur hunner vereemging. of tot de(n) gemachtigde (n) van de groep, waarvan zij deel uitmaken. Een aparte regeling is getroffen voor volksruin- ders en andere kleine telers, die niet bij een plaatselijke vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten of géén groep hebben gevormd Onder deze categorie vallen o.m. ook de particulieren met een tuin brf huis, landarbeiders en dergelijke. Al deze allee*1"*"-inde volkstuinders en andere kleine telers V fr zich voor het aanvrager van pootgoed wenden tot den Plaatselijkën Bureau houder van het district, waarin zij woonachtig zijn Er zal voldoende pootgoed voor uitpoot in 1942 ter beschikking worden gesteld. Gezien het groote aantal volkstuinders en andere kleine aardappel telers dat zich vooral net laatste jaar zeer sterk heeft uitgebreid zal deze regeling onge twijfeld door alle belanghebbenden met vreugde worden begroet. den poter meer weerstand biedt tegen schadelijke invloeden. Men snijdt echter den aardappel niet geheel door, zoodat er een kleine verbinding -tus schen beide deelen blijft bestaan, welke men tij dens het poten, indien men met de hand poot. ge makkelijk kan verbreken. Wil men machinaal poten, dan moet men de verbinding tusschen beide deelen van te voren scheiden. Vervolgens moet men snijden in de lengte van den aardappel, dus van den top tot het naveleinde. Zou men den knol in de breedte snijden, dan zou men voor een deel zwakkere planten verkrijgen, aangezien zich aan het naveleinde een geringer aantal en tevens zwakkere oogen bevinden, dan aan het topeinde. Bij het snijden in de lengte lette man er tevens op, dat op beide helften ongeveer evenveel top- oogen aanwezig zijn. Neemt men bovenstaande wenken in acht, dan kan met voordeel worden gebruik gemaakt van de grootere soorten goedgekeurd pootgoed. Het zou te betreuren zijn, indien deze soort uit gebrek aan vraag voor de consumptie moest wofrden be stemd, terwijl men voor het poten gebruik zou maken van ongékeurd pootgoed in de gewenschte maat. De ervaring heeft geleerd, dat de opbrengst van ongekeurd pootgoed belangr-ijk minder Is dan die met goedgekeurd materiaal behaald. Het ver schil in opbrengst weegt ruimschoots op tegen den iets hoogeren prijs, welke voor goedgekeurd poot goed moet worden betaald. Gebruik van onge keurde knollen is behalve voor den teler, ook nadeelig voor de voedselvoorziening- van ons volk. Men kan daarom niet genoeg aandringen op het gebruik van goedgekeurd pootgoed. Is het echter niet meer verkrijgbaar in de meest gangbare maat van tot 45 mm., koopt dan de grootere soorten en past het „snijden" toe. De Rijkslandbomvconsulenten en hunne assisten ten zullen U bü het een en ander gaarne van advies dienen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13