Bonvrije nagerechten van de vrouwelijke landjeugd De opvoeding van het landmeisje in Duitschland I n Opvoeding tot levensflinkheid en levensvreugde. Toen de Rijksjeugdleider drie jaren geleden het B.D.M.-\verk „Gilaube und Schönheit" verkondigdie, schiep hij daairmede de mooiste opvoedingsvorm, die wij ons voor het platte land konden wenschen. Om de mpeders en meisjes van het platteland het opvoedings- doel van dit werk gemakkelijker te doen be grijpen, hebben wij als motto voor het landmeisje opgesteld: opvoeding tot levens bekwaamheid en levensvreugde. De nieuwe opvoedingsvorm die wij binnen het kadeirvan het B.D.M.-werk ontwikkeld hebben, is de arbeidsgemeenschap, die telkens alle meisjes van een dorp tot een dienst tezamenvat, die zoowel naar inhoud alsook wat zijn organisa torische vormen aangaat geheel op de platte landsverhoudingen en de toekomstige levens plichten van het landmeisje is ingesteld. In tegenstelling met de gewezen dienst in den BX>.M. is in de arbeidsgemeenschap de levende, practische medewerking van alle landmeisjes beslissend, en het nooddge rich ting-geven op het gebied van wereldbe schouwing, politiek of economie geschiedt aan de hand van den practischen arbeid. Daar aan ten gronde ligt de arbeidsgemeenschap. „Bauerliehe Beruflsertüchtigung" (landelijke vakbekwaming), die in een tweejarig ddenst- plan de meisjes inwijdt in de grondweten schappen van een moderne, gezonde voe dingswijze van een doelmatige en'juiste lan delijke huishouding. Werkplaats is de boerenhoeve en de boeiren- keutken zelf, en waar de door ons in grooten getale speciaal opgeleide leidsters van de werkgemeenschappen niet toereikend zijn, helpen ons bekwame boerinnen, landibouw- onderwijzeressen en andere bij de opvoe ding van de jeugd belanghebbende krachten Hoe groot de instemming is, die deze vorm van landelijke zelfopvoeding in de dorpen heeft gevonden, blijkt het beste uit het feit, dat wij ondanks gebrek aan ruimte, over- hooping met werk en andere door den oorlog veroorzaakte moeilijkheden in de afgeloopen drie jaren meer dan 12.000 landelijke werk gemeenschappen konden oprichten, in welke 160.000 lancSnieisjes met lust en vlijt aan hun eigen beroepsbekwiaming werken. In dit jaar legt iedere werkgemeenschap ,3auerliohe Berufsertüchtigung", die tot den. Het dagboek van de Duitsche bedrijven is nogal ingewikkeld, maar zeer mooi. Eiken dag wordt erin aangeschreven, welke werkzaamhe den zijn verricht, terwijl ook de sterfte err ge boorte van de dieren, de koop of verkoop van goederen wordt bijgehouden. In het kort alles wat er op zoo'n boerderij gebeurd wordt aan geschreven, zoodat men altijd een overzicht heeft. Voor mij was dit zeer leerzaam, daar ik in de oude boeken de werkzaamheden van de vorige Verwalters kon zien. Hoe eenvoudig deze taak ook lijkt, ze is mij in den beginne heel moeilijk gevallen. Eiken mor gen staat het personeel weer in den paarde- stal en moet ieder zijn werk weten. Een voor deel daarbij is, dat er altijd volop werk is. Te veel zelfs, zoodat het minder noodzakelijke moet blijven liggen tot betere tijden. Tot zoover deze keer; een volgende keer over de werkzaamheden op de Duitsche boerderij. 8 Boer BOTJES. dusver met succes heeft gewerkt, een eigen tuin aan en exploiteert diezen ais model- boerentuin, die tevens ook ih zijn aanleg en tuinbouwkundige vormgeving een getuigenis zal zijn van landelijke kuituur. Door de ex ploitatie van dezen tuin, door de productie van de voor een boerenhoeve noodige groen ten, fruit enz. en de tevens daarmede ver bonden realisatie van de voortbrengselen leeren onze meisjes ais toekomstige land vrouwen de heden ten dage nog zoo zeer ver waarloosde taak van een moderne en ge zonde voeding van ons landvolk. De tweede werkgemeenschap ,„Bauerliche Lebënsgestaltung", die zich opbouwt op de eerstgenoemde, is van niet minder beteeke- nis. Wij willen, dat onze toekomstige land vrouwen als rechte huismoeders met gevoel, smaak en kunde de samenleving van hun gezin en van de geheele hoeve-gemeenschap mooier maken en hun levensruimte, hun huis, met echte gezelligheid en werkelijke landelijke kuituur vullen. Om aan te voe len, wat echt van waarde is en naar 's lands wijs in kleeding, woninginrichting en le vensstijl, is een intensieve opvoeding en ge schoolde smaak noodig, die wij onzen meis jes ook bior weer aan den hand van practiseh werk doen toekomen. In samenwerking met het dorpshandwerk, bijv. bij de gemeen- schappelijke beraadslaging over den uiteet van een kameraadske, dat gaat trouwen, ma ken de meisjes plannen en ontwerpen voor de inrichting van het toekomstige tehuis of voor de aanvulling van reeds voorhanden huisraad door nieuwe stukken, of zij werken onder deskundige leiding aan het maken van hedendaagsche, doelmatige kleeding, of zij leeren algemeen door spinnen en weven, hoe een draad en een weefsel ontstaan, bevesti gen door deze edgenscheppende bezig heid op het gebied van landelijke hand vaardigheden het juiste oordeel en weten voor de vorming van hun eigen levenskring. Dat dit werk, naast zijn kultureele betee- kenis, door dien langen levensduur van de zelfgemaakte stukken of van de onder het motto „Nieuw van oud"vervaardigde din gen ook een economisch voordeel mede brengt, zij slechts terloops opgemerkt. Naast deze beide werkgemeenschappen neemt de samenvatting van'alle landmeisjes (in de „Gesundheitsdienstausbildung" (opleiding In den gezondheidsdienst) - eerste hulp bij on gelukken - en bovenal de lichaamsverzorguig ter bevordering van de gezondheid een rui me plaats in. Door zwemcursussen, het pro- fiteeren van eiken vrijén Zondag-namiddag voor sportbeoefening, voor lichaamsoefening, gymnastiek en woolijtoe wedstrijdspelen wil len wij naast de in onze landmeisjes slui merende geestelijke en psychische ook de lichamelijke gaven tot de hoogste ontwikke ling brengen ,om zoodoende de verwezenlij king van het wenscbheeld: de eenheid van lichaam, ziel, bekwaamheid, zoo dicht mo gelijk te benaderen. De laatste arbeidsge meenschap „Volkstumsarfoedt" (volkskarak- terwerk), welke de meisjes met de jonge mannen van het dorp tezamen brengt, kan reeds niet meer als „werk" worden be schouwd, want zij is het hoogtepunt en de vreugde van ons doen. Wij zoeken thans langs de ouide beproefde wegen van het lied, van gemeenschappelijke dans en spel nieuwe vormen van dorpsche gezelligheid en lande lijke gemeenschapsvorming op hoeve en dorp. Dorpsavond en dorpsdag zijn voor ons sinds lang onontbeerlijke rustpunten geworden voor het verzamelen van. nieuwe krachten en levensvreugde in het dagelijksch leven van het dorp. Ontlasting door gezond evenwicht in het werk. Landmeisjes, die een dusdanige alzijdige op voeding in hun jeugd hebben dioorloopen, die geheel is gericht op het toekomstige levens beroep van de boerin, zullen dan eens als landvrouwen een geheel andere levenskracht levensbekwaamheid en levensvreugde bezit ten, dan de tegenwoordige vrouwengeneratie. Zij zuilen opgewassen zijn tegen de groote opgaven, die de toekpmst voor ons in ge reedheid houdt. Wij zien dat nu reeds bij de kameraadskes, die ais huishoudhulp, huis houdster of leidster bij het landelijk jeugd werk reeds een jaar geleden naar de nieuwe oostelijke streken zijn getrokken en aldaar den vuurdoop met glans hebben doorstaan. Wij landmeisjes van heden zijn bereid, ons met onze geheele kracht en van harte te geven aan onze nieuwe (aak In het hoeren dom. Wij doen voor onze eigen opvoeding en bekwaming, wait maar uit eigen kracht kan worden gedaan. Maar wij verwachten van de toekomst, dat eens door een gezond axbeidsevenwicht binnen het boerengezin en de hoeve-gemeenschap het overmaat van vrouwenwerk zai worden beperkt, dat man, zonen en leerlingen of andere mannelijke hulpkrachten die werkzaamheden zullen op zich nemen, die tengevolge van een verkeer de overlevering op de schouders, van de boerin werden gelegd. Stal- en erfwerk die nen weer voornamelijk mannenwerk te wor den, want uiteindelijk moet de boerin toch ln de eerste plaats moeder en opvoedster van haar kinderen zijn. Wij verwachten ver der, dat ook op het gebied van de landvrouw alle noodige en wenschelijke technische hulp middelen worden toegepast en dat een nieu we levensgrondslag weer zin en toekomst geeft aan -het landelijk bestaan. Dan zal de nieuwe akkergrond van het Rijk niet zoo zeer van beteekenis zijn terwille van het brood, maar veeleer, omdat daar gezonde ge zinnen van ons volk voor eeuwig kunnen voorttelen en hun tehuis vinden. (Luise Essig in Neues Bauetn tuin). TEGENWOORDIG? kan men beter uit 2 gangen een maaltijd samenstellen, cie verzadigt, dan uit één gang. Een aanvulling van het hoofdgerecht met groente en aard- aardappelen is in vele gezinnen noodig can iedereen met een voldaan gevoel van tafel te laten gaan. Vooral in gezinnen met kinderen stelt men meer prijs op een smakelijk toetje dan op soep of een schoteltje vooraf. In het toetje verdwijnt echter al gauw een groot deel van het maizena of goat rantsoen. Ai te vaak kan er dan geen nagerecht op tafel verschijnen, vooral niet wanneer er bovendien veel pap gegeten wordt. Gelukkig is er nog een product, dat uitkomst kan geven, doordat men er velerlei nagerech ten van bereiden kan, n.l. de kwark. Kwark is een soort hangop, die echter in hoofdzaak uit taptemelk bereid is en daar door vrijwel niet zuur smaakt. Kwark bevat veel eitwit. Nagerechten met kwark moet men daarbij bij voorkeur op vleeschlooze dagen

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8