C De Landstand WENKEN -De Boerenleider- VAN DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW! De Commissaris voor de niet-Commer- cieele Vereenigingen en Stichtingen maakt bekend dat, krachtens een door hem op grond van de verordening no. 41-1941 van den 'Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening op het eebied van de niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit en gelet op de arti kelen- 2 en 3 van de verordening no. 196- 1944 van den Rijkscommissaris voor het bezette "Nederlandsche gebied betreffende de ODrichting van den Nederlandschen Landstand van 22 October 1941 alle ver- eenigmge», lichamen, instellingen en stich tingen in Nederland, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voorzoover zij werkzaam zijn ter beharti ging van de belangen van de landelijke bevolking (met inbegrip van de binnen- en kustvisscherijbevolkingl en ter bewa king van de eer van de standgenooten. en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn, geacht worden van 1 Januari 1942 te zijn aangesloten bjj den Nederlandschen Land stand Het behandelen van bevroren lichaamsdeelen van pluimvee omvat per 1 Januari j.l. alle Agrarische vereem- gingen, enz. Voor 25 Februari e.k. moeten deze vereenigingen, enz. zich opgeven. Teneinde de tenuitvoerlegging van deze aansluiting te bewerkstelligen zjjn deze vereenigingen. lichamen, instellingen en stichtingen verplicht zich onverwijld uiter- lr~r 25.Februari 1942 schriftelijk te richten Teelt landbouwzaden door telers De Regeenngscommissaris voor de Bodempro ductie maakt het volgende bekend. Het verbouwen van landbouwzaden is toegestaan wanneer in totaal per bedrijf niet meer dan 5 are wordt verbouwd. De teler is vrij op deze 5 are landbouwzaden te telen naar zijn eigen keuze, zonder dat hij hiervoor een aanvrage behoeft in te dienen De verbouw van landbouwzaden te weten van gras- en klaverzaaem lucerne, serradella, wikken, lupinen, merg- en voederkool, suikerbieten, man gels en voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, gele wortelen .spurrie, cichorei boterzaad en an dere hier niet genoemde zaden van groenvoeder- gewassen. op een oppervlakte grooter dan ft are is slechts toegestaan, wanneer men in het bezit is van een teeltvergunning. Zaadteelt van Westerwoldsch raaigras, suikerbie ten, mangelwortels, voederbieten, koolrapen, stop pelknollen (zomer- en herfstknollen) en boterzaad op een oppervlakte grooter dan 5 are is den teler slechts toegestaan, wanneer hij hiervoor een teeltcontract heeft afgesloten met een kweekhan- delaar (coöperatie), die van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale hiervoor een vergunning üeeft ontvangen. De teeltvergunning wordt in dit geval niet aangevraagd door den teler, doch door den kweeker-handelaar ^coöperatie) voor wien ver bouwd wordt De zaadteeu van de andere gewassen te weten: alle gras- en klaversoorten (met uitzondering van Westerwoldsch raaigras). wikken, lupinen, serra della, merg- en voederkool, gele wortelen, spurrie, cichorei voor eigen rekening en risico's op een oppervlakte grooter dan 5 are kan in meer of minder beperkte mate worden toegestaan. Aan de teelt van gras- en klaverzaden, merg- en voederkool en gele wortelen zal als eisch gesteld worden dat de teler deze zaadteelt stelt onder controle van den Nederlandschen Algemeeneu Keuringsdienst te Wageningen. Aanvragen voor de zaadteelt van die gewassen, waarvan zaadteelt voor eigen rekening is toege staan, moeten uiterlijk 25 Februari a.s. worden ingediend bij de Nederlandsche Akkerbouw-cen- trale, afd. Zaaizaad. Bezuidenhout 15 's Graven- hage, met nauwkeurige opgave van: le. de oppervlakte, welke in 1938, 1939 en 1940 door hem voor eigen rekening met deze ge wassen is beteeld; 2e. de oppervlakte, waarop hij deze gewassen voor den oogst 1942 wenscht te telen; 3e. de soort, het ras of de variëteit van de te telen gewassen. N geval van strengen vorst kunnen van vele hennen en hanen vooral als de dieren in weinig of niet geventileerde vochtige hokken zijn gehuis vest de kam en/of kinlellen bevriezen, indien deze bevroren lichaamsdeelen niet goed worden behandeld, vermindert de waarde van de dieren aanzienlijk, afgezien nog van het onnoodige leed dat den dieren wordt veroorzaakt. In het bijzon der heeft het bevriezen van de kam of de kin- lellen gedurende eenigen tijd een nadeeligen in vloed op de vruchtbaarheid van fokhanen. Zijn de kam of kinlellen bevroren dan worden zij blauwrood en voelen aanvankelijk koud, later heet aan. De bloedrijke weefsels zwellen zeer sterk op en zijn dan zeer gevoelig. Laat men na de bevro ren lichaamsdeelen tijdig te behandelen dan wor den zij branderig om tenslotte geheel in te drogen en af te vallen. Zoodra men bemerkt, dat gedeelten van de kam of de kinlellen zijn bevroren^ dan moet men deze bevroren deelen zacht inwrijven met koud water a) Tot den Nederlandschen Landstand, Zeestraat 69. Den Haag, indien de vereeni gingen enz. reeds ingeschreven waren bij het Commissariaat voor de niet-commer cieele Vereenigingen en Stichtingen, onder opgave van het betreffende registratie nummer; b) Tot den Commissaris voor de niet-Com- mercieele Vereenigingen en Tichtingen, Waalsdorperweg 72, .Dgn Haag, indien de vereenigingen enz. nog niet zijn inge schreven bij het Commissariaat voor de niet-Commercieele Vereenigingen en Stich tingen. Verbod van verbouw van voor wratziekte vatbare aardappelrassen De Plantenziektenkundige Dienst Herinnert den verbouwers van aardappelen er nogmaals aan: le. dat ingaande 1 Januari 1942 voor het ge- heele land de teelt van het ras Thorbecke ver boden is; 2e. dat met ingang van denzelfden datum in verschillende gemeenten of gedeelten daarvan in het Zuidoosten van Groningen vanaf het Eemskanaai, in eenige gedeelten van Drenthe en in het Noordoosten van Overijssel eveneens 'de teelt verboden is van alle voor wratziekte vatbare aardappelrassen met uitzondering van Roode Star. Present en Eigenheimer; de ge meenten. respectievelijk de gedeelten van de gemeenten, waarvoor dit verbouwverbod van kracht is, worden van gemeentewege nogmaals bekend gemaakt; 3e. dat de teelt van Eigenneimer in deze ge bieden slechts is toegestaan tot 1 Januari lp43. Bij de aanschaffing en het aanhouden van poot- goed houde men met het bovenstaande rekening! Opdat de verbouwer zal weten, welke rassen vocfr wratziekte onvatbaar zijn volgt hieronder een opgave van deze rassen met vermelding van de rubrieken, waarin zij in de Rassenlijst 1942 van het Instituut voor Plantenveredeling zijn ondergebracht. Zeer vroege aardappelrassen: Frühmölle, Mag neto, Geelblom en Limosa; Vroege en middelvroege rassen: Beteka, Deva, Duivelander en Nederlander; DinterconsumptierassenBevelander, Noordeling, Furore, Wilpo, Record. Koopman's Blauwe. Deva, Duivelander. Komeet. Iduna. Robijn. Populair en Souvenir; Fabrieksaardappelen: Voran, rriumf. Gloria. TJl- timus, Wilpo, Record, Noordeling, Matador en Hellena; Exportaardappelen: Alpha, Furore, Wilpo. Voran,- Record, ^Frühmölle, Alberta, Dunbar Yeoman, Erdgold," Majestic, Gladstone en Belle de Fon- tenay 4e. den naam en net adres van den aanvrager, alsmede het nummer waaronder en het district waarin deze bij de Landbouw-Crisis- Organisatie is aangesloten. Telers, die reeds een aanvrage hebben ingediend voor den verbouw van klaverzaad, behoeven niet opnieuw een aanvrage in te dienen. of sneeuw. Na het ontdooien bestrijkt men de aangetaste deelen met lanoline, gele vaseline, vet, perubalsum, perugeen, zinkzalf of kamferolie. Nooit mag men de dieren om de bevroren li chaamsdeelen te ontdooien bij een heete kachel of in een warm vertrek plaatsen, de eenige me thode van ontdooien is inwryven met koud water of sneeuw. Beginnen de bevroren deelen al in te drogen en af te vallen, dan moeten de aangetaste plekken worden aangestipt met jodiumtinctuur of geheel worden weggesneden. Dit laatste dient door een dierenarts te geschieden. Treden ondanks voorzorgsmaatregelen bloedingen op, dan moeten deze zoo spoedig mogelijk worden gestelpt met watten gedrenkt in ijzerchloride of calciumchloride of de wonden bestrijken met collodium. Het verdient aanbeveling de dieren met bevroren kam of kinlellen of die tengevolge daarvan bloe dende wonden hebben, eenige dagen van de an dere dieren afgezonderd te zetten om het pikken in de wonden te voorkomen. Ook de teenen en bij watervogels de zwemvlie zen kunnen als de dieren in de sneeuw loopen of op vochtig strooisel moeten verblijven gemakke lijk bevriezen. De bevroren deelen worden dan op dezelfde wijze behandeld als bevroren kammen en lellen. Hoofd van den Nederlandschen Landstand; Gelet op de Verordening No. 196 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de oprichting van den Nederlandsehen Landstand en over eenkomstig artikel 9, lid 1 b., c en d van het Statuut van den Nederland schen Landstand, BENOEMT te rekenen met ingang van 1 Fe bruari 1942: tot Voorman: E. Z. Oldenbanning te De Wijk; tot Hoofdstaf leider: O. F. J. Damave, te Voortnirg; tot Hoofd der Hoofdafdeeling I: T. E. Bontkes, te Finsterwoldetot Staf leider der Hoofdafdeeling I: Mr. H. Reydon, te Voorschoten; tot Hoofd der Hoofdafdeeling H: KL de Vries Jr., te Groote IJpolder, tot Stafleider der Hoofdafdeeling H: Ir. W. F. Gerhardt -e 's-Gravenhagetot Hoofd der Hoofdafdeeling UI: D Koudijs, te 's-Gravenhage; tot Staf leider der Hoofdafdeeling HI: 1 Koopman, te Oegstgeesttot Staf leider der Hoofd afdeeling IV: W. Slob, te Hoofddorp; met de bepaling, dat de Voorman en de Hoofden der Hoofdafdeelingen hun taak eereambtelijk vervullen. Teelt van landbouwzaden door Kweekers/Handelaren (Coöperaties) Kweekers/handelaren (Coöperaties), die of zelf, of via hun organisatie (A.V.Z. en V.E.C.O.) een aan vrage bij de Nederlandsche Akkerbouw-Cen trale hebben ingediend voor den verbouw van landbouw zaden en hierop een toewijzing hebben ontvangen, zijn verplicht vóór 15 April a.s. aan de N.A C. 'n opgave te doen van de telers met wien zij een contract hebben afgesloten met opgave van: le. Naam, adres en organisatienummer van den teler; 2e. de nauwkeurige oppervlakte van het gewas met vermelding van ras of variëteit. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat het over schrijden van de toegestane oppervlakte ver boden is. Reeds ingediend zijn de aanvragen voor suiker en voederbietenzaad, mangelwortelzaad, koolra pen, stoppelknollen, gele wortelen, mengkooi, cichorei, Westerwolsch raaigras, roodzwenkgras, spurrie en boterzaad. Deze behoeven dus niet meer ingediend te worden. Mocht een kweeker/handelaar (coöperaties) netzij in eigen bedrijf, hetzij op contract andere dan de hier boven genoemde landbouwzaden willen ver bouwen, dan **noet hiervan vóór 25 Februari opgave geschieden aan de afdeeling zaaizaad van de N.A.C., Bezuidenhout 15, 'sGravenhage met vermelding van de hierboven gevraagde gegevens omtrent de oppervlakte en de telers.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12