f Voeding van onze konijnen -Wenken Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening maakt bekend Maximumprijzen veldboonen voor zaai- doeleinden Toewijzing rundvee voeders HH Rassen proeven met wierboonen en paardenboonen OOR veldboonen, bestemd voor zaaidoeleinden, zijn de volgende maximumprijzen inclusief omzet belasting vastgesteld: telerspr. telerspr. hande- laarspr. ongesch. gesch. geplomb. per 100 kg. Waalsche boon en NAK-le nabouw ƒ19,50 ƒ25,25 ƒ28,50 NAK-2e oudere nab. 18,50 24,25 27,50 Ongekeurd 18,25,75 Wier-, Paarde- en Duiveboonen NAK-le nabouw 18,50 23,75 27,— NAK-2e oudere nab. 17,50 22,75 f 26, Ongekeurd 17,24,25 De telersprijzen zijn exclusief zak. Levering ge schiedt op P.I.C.A.-voorwaarden (franco binnen 10 km. afstand van het bedrijf van den teler; verdere vracht is voor rekening van den kooper). r In de telersprijzen voor geplombeerd NAK-zaad zijn begrepen de keurings- en plombekosten, als mede een bedrag voor kweekersvergoeding. Wanneer de handel ongeschoond zaad koopt, ko men keurings- en plombekosten en kweekersver goeding te zijnen laste. In de handelsprijzen zijn begrepen eventueele com- missionnairs-, agenten- en groothandelsprovisie. Deze prijzen zijn exclusief zal en af pakhu!3 van den handelaar. Op rekening gestelde zakken moeten binnen den gebruikelijken termijn door den handel tegen factuurprijs worden teruggenomen. Uitgaande en inkomende vracht, voor zoover deze laatste ƒ0.10 te boven gaat, komt voor rekening van deri kooper. Een gespecificeerde opgave van de werkelijke vrachtkosten moet op de nota van den handelaar worden vermeld. Bij afname van kleinere hoeveelheden dan 100 kilogram mogen de genoemde handelaarsprijzen worden verhoogd met ten hoogste de volgende percentages: bij afname t.m. 1 kg. 55 bij afname van meer dan 1 t.m. 10 kg. 35 bij afname van meer dan 10 t.m. 25 kg. 15 De aldus berekende prijzen gelden inclusief vracht, verpakking en vergoeding voor tusschenpersonen. Vanaf heden is het koopen van veldboonen zoowel NAK-gekeurd als ongekeurd van telers toegestaan aan die handelaren (coöperaties), die een over eenkomst zaaipeulvruchten met de Nederlandsche Akkerbouwcentrale hebben aangegaan. Onge keurde partijen mogen door den handel slechts worden verkocht, nadat zij door den NAK op partij zijn goedgekeurd en geplombeerd. Het vervoer van ongekeurde partijen staat zoo lang plombeering nog niet heeft plaats gevonden onder controle van den N.A.K. Wordt door een teler rechtstreeks afgeleverd aan den uiteindelijken gebruiker dan mag maximaal de hierboven in de desbetreffende kolom genoemde hanielaarsprijs verminderd met 1.50 in reke ning worden gebracht. Door den teler mag der halve niet de extra marge, welke den handelaar bij verkoop van kleinere hoeveelheden dan 100 kg. is toegestaan, worden berekend. veehouders de toewijzingsbonnen voor rundvee voeders voor beide perioden gelijktijdig af te geven. De veehouders dienen, ten einde de mengvoeder- fabrikanten en handelaren in mengvoeders in de gelegenheid te stellen zich van de noodige hoe veelheden rundveevoeders te voorzien, de ontvan gen toewijzingsbonnen ten spoedigste in te le veren by hun normale leveranciers, onder opgave van de soorten nmdveevoeders (meel, koekjes, brokjes), welke zij wenschen te betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het met het oog op het gestelde doel van het grootste belang moet worden geacht, dat de veehouders onverwijld tot inlevering van de bonnen overgaan, aangezien een te late inlevering tengevolge zou ^kunnen hebben, dat de handelaren in mengvoeders en mengvoederfabrikanten niet in staat zijn aan de vraag van hun afnemers te voldoen. Wijziging Visscherijreglementen In de Nederlandsche Staatscourant van 16 Febr. is een Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij verschenen, waarbij eenige visscherij-reglemen- ten worden gewijzigd. De inhoud daarvan is van uiteenloopenden aard. De bedoeling van de eerste wijziging is het ver minken van vischsoorten, waarvoor eene mi nimum-maat is vastgesteld om zoodoende het bepalen van de juiste maat onmogelijk te maken, te bestrijden. Daarom wordt opzettelijk ver minkte visch als ondermaatsche beschouwd. De tweede wijziging beoogt het Zeeuwsche Stroo- menvisscherijreglement meer in overeenstem ming te brengen met de overige eglementen. De bedoëling van het derde artikel is, om overtreders van een voorwaarde, Welke door het Districts hoofd in eene verleende schriftelijke vergunning is opgenomen, strafbaar te stellen. De overblijvende artikelen betreffen alle het Bijzonder Visschèrijreglement voor de afgeslo ten Zuiderzee. Het is niet langer toegelaten, wanneer in het IJsselmeer met een dwarskuil, een kwakkuil of een garnalenkor wordt gevischt, de vangst ongesorteerd naar de haven te vervoeren en eerst daarna de ondermaatsche exemplaren vrij te laten. Thans moet dadelijk worden gesorteerd en alleen gedurende den nacht is eene uitzondering toe gelaten. Eene zeer belangrijke wijziging is nog, dat voor taan voor het visschen met alle vischtuigen in het IJsselmeer eene schriftelijke vergunning van het Districtshoofd is vereischt. Slechts het vis schen mét één hengel is hiervan uitgezonderd. Verbod tot het verkoopen enz. vqji landbouwmachines De Secretaris-Generaal van net Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt met verwijzing naar zy desbetreffende publi catie in de Nederlandsche Staatscourant van 17 dezer bekend, dat het koopen, verkoopen en afleveren dooi fabrikanten en handelaren van nieuwe machines, werktuigen en apparaten voor den landbouw, tuinbouw en veehouderij en van onderdeelen daarvoor, voor zoover deze meer dan 10 kg. per stuk wegen, zonder verguning van het Bureau voor de Metalenverwerkende In dustrie verboden is In verband niermede is tevens bepaald, dat ook de ondernemingen, welke vijf of minder dan vijf werknemers in dienst hebben en welke haar bedrijf maken van het vervaardigen van bovenbedoelde machines, werktuigen, apparaten of anderdeelen bij het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie moeten worden ingeschreven. |ET Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat het, ten einde de distributie van rundveevoeders gedurende dit sei zoen zoo vlot mogelijk te dq^n beëindigen, ge- wenscht is de toewijzing van deze voeders op een iets andere wijze te doen geschieden dan tot nu toe het geval is geweest. In verband met de huidige voorraadpositie zal aan de veehouders ten behoeve van het rundvee zoo wel in de distributieperiode 22 Februari21 Maart 1942, als in de periode van 22 Maart18 April 1942 nog kunnen worden toegewezen een hoeveel heid van 12 kg. rundveevoeder per melk- en kalfkoe, op de bedrijven aanwezig per 11 Januari 1942 volgens opgave op de registratiekaarten voor het distributie-tijdvak 25 Januari21 Febr. 1942. In evengenoemde perioden zal voor stieren en en geiten een hoeveelheid rundveevoeder worden toegewezen, overeenkomende met de toewijzingen in de voorafgaande perioden, terwijl voor schapen in het algemeen slechts voor de periode 22 Fe bruari21 Maart 1942 nog een toewijzing zal worden verstrekt, welke toewijzing gelijk is aan die in de periode 25 Januari21 Februari 1942. Den plaatselijken bureauhouders is opdracht ge geven aan de daarvoor in aanmerking komende Velen zijn reeds tot den aankoop van konijnen overgegaan en anderen loopen met het vaste plan rond, om het komende voorjaar ook enkele ko nijnen te gaan houden. De doorslaggevende over weging hierbij is wel, de algemeene gangbare op vatting, dat men aan een konijn alles kan voeren en dat op die manier het afval om te zetten is in een flinke hoeveelheid vleesch en vet. In den loop van het vorige jaar hebben echter vele nieuwe konijnenhouders ondervonden, dat het fokken en mesten van konijnen meer moeilijkhe den oplevert, dan ze aanvankelijk dachten. Maar al te vaak trad, vooral onder de jonge dieren een groote sterfte op. Bijna altijd is dit terug te voeren op spijsverteringsstoornissen, ontstaan door ondeskundige voeding en huisvesting. Geheel in tegenstelling met de opvattingen ondei de niet- of pasbeginnende konijnenhouders, is het konijn zeer gevoelig voor een éénzijdige voeding met sommige soorten voedsel en in het bijzonder voor plotselinge eenzijdige voedselveranderingen. Nat gras en waterrijk groenvoer b.v. leiden ge makkelijk tot spijsverteeringsstoomissen, die vaak de dood tengevolge hebben. Voor velen zal dit misschien vreemd klinken, daar de wilde ko nijnen immers zooveel van dit voedsel op kunnen nemen als ze willen. Men vergeet hierbij echter, dat wilde konijnen een zeer samengesteld rantsoen hebben. Ze eten in kleine hoeveelheden en tamme konijnen dikwijls van één bepaalde soort voedsel b.v.c witte kool in één keer zeer veel. Terwijl het wilde konijn tusschen de voedselopname door, lustig over het veld draaft, zit het tamme konijn veelal in een klein hokje, waar voldoende lichaamsbeweging niet mogelijk is. Bovendien eet het wilde konijn verschillende soorten boombast, welke een gunStigen invloed hebben op de spijs vertering door gassen te binden. De abnormale omstandigheden waaronder een ko nijn leeft, het feit, dat het niet vrij is :n de keuze van zijn voedsel, maakt £et noodzakelijk om aan de samenstelling van de voeding een bijzon dere aandacht te besteden. Bij onjuiste of onvoldoende voeding verzwakt het dier en ziekten treden op. Het begint vaak met een op zich zelf vrij onschuldige spijsverterings- stoomis. Hierdoor verzwakt echter de darmwand en de zoo gevreesde darmziekte coccidiosis krijgt een kans. Bij een plotselinge overgang van droogvoer of groenvoer raakt dikwijls de spijsvertering in de war. Het is daarom gewenscht, dat in het voor jaar, wanneer het gras komt, men de dieren langzaam aan het nieuwe voer gaat wennen. Naast goed hooi in flinke hoeveelheden, geve men dan kleine porties gras. In de overgangsperiode kan men houtskoolpoedel* (carbo adsorbens) door de gekookte aardappelschillen mengen ter voor koming van door bacteriën veroorzaakte spijsver teringsstoornissen. In de winterperiode kan men de rantsoenen het beste als volgt samenstellen: 's morgens: gekookte aardappelschillen of kriel- aardappeien met iets zout er door. 's middags: groenvoer (boeren- of groene kool) 's avonds: wortelen of knolraap en flinke nand- vol goed hooi. Goed hooi is een eerste vereisehte voor een goede spijsvertering en moet daarom ook gedurende den zomer gevoerd word^l. Boomtakjes, voorat die van vruchtboomen, om op te knagen, hebben een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand van het dier. Vuile hokken verhoogen de kans op ziekeen. Zorg dat het hok geregeld elke week schoongemaakt wordt, zorg voor goede hokken op een droge en niet te tochtige plaats, en zet ieder konijn in een apart hok. Zijn voeding en huisvesting in orde, dan is het gevaar voor het optreden van ziekte tot een minimum gedaald. Overigens mogen wy de aandacht vestigen op de afdeeling Konijnen van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt te Beekbergen, welke gaarne eventueele nadere gewenschte voorlichting op het gebied van de konijnenfokkerij aan belang hebbenden verstrekt. van het Instituut voor Planten veredeling te Wageningen. De landbouwers, die belang stellen in den verbouw van wierboonen en paardeboonen, worden uitge- noodigd aan de beproeving van onderstaande rassen mede te werken: Mansholt's wierboon; Oldambster wierboon (landras) Oldambster paardeboon (landras) Oldambster paardeboon (Buiskool). Zoolang de voorraad strekt wordt per selectie en per ras één kg. zaad gratis beschikbaar gesteld, hetgeen voldoende is voor are per ras. Voor het geheele proefveld is dus 1 are noodig. De proefnemers zijn verplicht van elk ras een even groot veldje aan te leggen, de rassen geregeld te observeerén, de opbrengst te bepalen en t.z.t. een verslag uit te brengen. Bij voorkeur moet het proëfveldje in het open veld op een egaal stukje land worden aangelegd. Aanvragen om zaaizaad worden gaarne spoedig tegemoet gezien.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13