OFFICIEELE Landbouwmededeelingen (openbare vergadering) van landbouwers Belangrijk nieuws van het bureau van den Provin cialm Voedselcommissaris MELK- EN ROOMOPHAALDEENSTEN In verband met de slechte berijdbaarheid van de wegen ondervinden de verschillende zuivelfabrie ken zeer groote moeilijkheden met hun geregelde melk-, resp. roomophaaldiensten, zoodanig zelfs, dat de voor de fabriekmatige verwerking bestem de melk of room soms gedurende meerdere dagen niet kan worden opgehaald en zoodoende op de boerderij moet blijven. In verband hiermede is het dringend noodzakelijk, dat aan de bewaring van de melk/en room op de boerderij de grootst mogelijke aandacht wordt besteed, teneinde te bereiken, dat de fabriek in staat blijft, hiervan ten zoo goed mogelijk pro duct te bereiden. Moet de room gedurende meer dere dagen op de boerderij worden bewaard, dan dient dit op een koele, doch vorstvrije plaats te geschieden. Versch gewonnen room moet eerst voldoende zijn afgekoeld, vóórdat vermenging met reeds eerder gewonnen room plaats vindt. Vooral aan het laatste dient voldoende aandacht te wor den besteed. Bij levering van melk aan de fabriek, worden de moeilijkheden grooter, immers de te bewaren hoe veelheid is hier beduidend grooter dan bij room- levering. Teneinde deze moeilijkheden te onder vangen, kan aan melkleveranciers een tijdelijke vergunning worden verleend, om de voor fabrieks- levering bestemde melk te centrifugeeren. De betreffende melkfabrieken, die al het mo gelijke doen om tenminste enkele keeren per week de ophaaldiensten te doen functionneeren hebben zich bereid verklaard de aldus gewonnen room mits deze op de boerderij goed is ver zorgd te ontvangen. Het in verband hiermede noodzakelijk, dat melkleveranciers die moeilijkheden hebben met de aflevering van de melk «An de fabriek en die overigens in het bezit zijn van een centrifuge, zich telefonisch of schriftelijk in verbinding stellen met de afd. Zuivelcontróle te Goes, Landbouwhuis, welke instantie voor het uitreiken van tijdelijke roomvergunningen zorg draagt. Zonder voorken nis van de afd. Zuivelcontróle mag >de verzegeling van de centrifuge niet verbroken worden. Doet men dit toch, dan stelt men zich onvermijdelijk aan een tuchtrechtelijke vervolging bloot. AFLEVERING VAN MELK IN z.g. BURENPLICHT De aflevering van melk in z.g. burenplicht door veehouders is in Zeeland zeer belangrijk. Onge veer 1500 veehouders leveren n.l. per dag aan di verse personen enkele liters melk af, zonder hier voor de melk bonnen in ontvangst te nemen. Dezeaf leveringen worden uitsluitend t^gestaan, ingeval de betreffende veehouder in het bezit is van een melkvergunning A, welke eerst aan hem wordt uitgereikt, nadat deze veehouder de meik- kaarten van de personen ten wiens behoeve de melk wordt afgeleverd, heeft ingenomen en op- gezonden aan de afd. Zuivelcontróle te Goes. Af levering van melk door veehouders die niet in het bezit zijn van een melkvergunning A is verboden. Op de melkvergunning A moeten de namen en ge boortedata van de personen, ten wiens behoeve de melk wordt afgeleverd, zijn vermeld. Aflevering van melk in burenplicht ten behoeve van personen wiens namen niet op de bedoelde vergunning A zijn vermeld, is eveneens ver boden. |iiiii«iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiuiiiimi te GOES op DINSDAG 24 FEBR. 1942, H des nam. half drie uur in de Melksalon M „De Landbouw"; te ZIERIKZEE op DONDERDAG 26 FEBRUARI 1942, des fjjj nam. half vier in hotel „De Korenbeurs" H Spreker: Ir. A. H. Smale, cultuurconsulent van Westelijk Noord-Brabant en Zeeland over het onderwerp: „Ruilverkaveling" y Tevens wordt vertoond de FILM over JEUGDHULP y y IN DEN LANDBOUW en volgt een uiteenzetting over de ARBEIDSBEMIDDELING in den landbouw De Directeur v. h. Gew. Arbeidsbureau Middelburg. minimum AFLEVERING VAN MELK AAN SLIJTERS Gezien de omstandigheid, dat in vele gemeenten in Zeeland de standardisatie van melk nog niet is doorgevoerd, wortft de consumptiemelkvoorzie- ning in deze gemeenten nog verzorgd door slij ters, die eenerzijds de melk afkomstig van eigen melkvee uitventen, anderzijds de uit te venten melk van andere melkveehouders betrekken. Zeer nadrukkelijk zij er op gewezen dat de ver koop van melk door veehouders aan slijters uit sluitend contractueel kan geschieden. De betref fende contracten worden opgemaakt door bemid deling van de Melkfederatie buiten Walcheren, Londensohe Kade 27 Middelburg. Verkoop en af levering van melk door veehouders aan slijters zonder contract der genoemde Federatie is straf baar. OPGAVE VEESTAPEL Bij vele veehouders bestaat nog misverstand over het opgeven van den veestapel ter verkrijging van voederbonnen. Daar verwacht moet worden, dat hierop binnen korten tijd een nauwlettende controle zal worden toegepast, lijkt het ons wel gewenscht hierop nogmaals de aandacht van de veehouders te vestigen. 1. Opgave moet elke 4 weken worden gedaan van al het vee dat op het bedrijf aanwezig is; dus ook opgeven het vee dat van anderen op het bedrijf aanwezig is. 2 Daartegenover geeft iemand, welke vee op het bedrijf van een ander houdt, dit vee niet op, hoewel hij van dat vee wel eigenaar is. 3 .De registratiekaart dient met inkt $oor den veehouder eigenhandig te worden onderteekend. Ais uitzondering hierop kan worden toegestaan dat „per order" door een huisgenoot wordt ge- teekend, wanneer hiervoor eerst toestemming is verleend. 4. Steeds opletten, dat het vee in de juiste ca tegorieën wordt ingedeeld op de registratiekaart, b.v. naar leeftijd, gewicht, soort, enz. Bij de laat ste havertoewijzing is gebleken, dat hieraan nog veel mankeert, daar paarden, welke reeds lang in het bedrijf meedewerkten, nog steeds als „niet werkpaarden" werden opgegeven, waardoor dus ook geen havertoewijzing werd gegeven. 5. De opgave dient te geschieden naar den toe stand op den datum, welke in het persbericht als zoodanig is genoemd, dus niet naar den toe stand van het oogenb'lik waarop de veestapel wordt opgegeven. VARKENS VAN 25-40 K.G. Zooals bekend mogen varkens boven 25 K.G. niet vervoerd worden zonder geldig vervoerbewijs. Varkens van 40 K.G. of zwaarder mogen daaren boven niet aangehouden worden zonder een toe wijzing én een leveringscontract of vergunning voor fokmateriaal. Nu de bepaling van kracht is geworden dat geen varkens boven 40 K.G. meer op de bedrijven mo gen zgn met uitzondering van fokmateriaal, dient bij de p.b.h.'s een leveringscontract te worden af gehaald alvorens de varkens aan de Centrale ge leverd worden, dus ook bij een gewicht van b.v. 30 of 35 K.G. Op het leveringscontract is tevens een vervoerbewijs afgedrukt dat moet worden in gevuld voordat bet vervoer een aanvang neemt. FOKZEUGTOEWIJZING Indiër die in 1941 een toewijzing heeft ontvangen van één of meer fokzeugen zal ook, over een paar weken een toewijzing ontvangen voor 1942. Als regel zullen de houders van. 1 of 2 zeugen niet beperkt worden. De houders van 3 of meer zeu- gen «daarentegen wel. Per toegewezen zeug zal tot 1 Januari 1943 slechts één toom biggen worden gemerkt. Voor leden van een erkend varkensstamboek zal voor zoover het betreft de stamboekzeugen méér dan één toom biggen per zeug gemerkt kunnen worden. Nieuwe fokkers kunnen niet meer wor den ingeschreven. 1 VOEDERBIETEN VLEESCHZEGELS HUISSLACHTING Ieder die een of meer varkens en/of schapen in huisslachting heeft geslacht, krijgt op den dis- tributiedienst geen, of althans niet voor alle ge zinsleden, vleeschkaarten. Men ontvangt dan wel vleeschzegels. Deze zegels dienen onverwijld bij den P.B.H. te worden ingeleverd. Wordt hieraan niet voldaan, dan. loopt men niet alleen de kans bekeurd te worden, doch later ontvangt men niet tijdig vleeschkaarten waardoor men het eenigen tijd zal moeten doen zonder vleesch. Wij dringen er dan ook ten sterkste op aan dat de vleesch zegels bij de P.B.H.'s worden ingeleverd. LEVEREN STIER KALVEREN Iedere^ rundveehouder heeft thans een toelichting ontvangen op de voor Zeeland geldende stieren en <^§fenregeling. Stieren waarvoor geen identi teitsbewijs zal worden afgegeven en ossen waar- v,oor geen toewijzing en contract is aangevraagd, moeten direct aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch (vroeger: Ned. Veehouderij Centrale) geleverd worden. Voldoet men nieraan niet, dan bezorgt men zichzelf een groote schadepost om dat mannelijk vee (stieren en ossen) welke ge leverd worden zonder identiteitsbewijs en/of con tract, niet *n mindering komen op den aanslag. Nuchtere stierkalveren mogen uiteraard wel zon der identiteitsbewijs worden afgeleverd. OUDE AANSLAG RUN NbV EE De runderen welke nog geleverd moeten worden op de oude aanslag dienen vóór 1- Maart 1942 ter levering te worden aangeboden, met uitzondering van contractvee dat geleverd moet worden om streeks den vervaldag van het contract. Bij niet- levering zal een boete worden opgelegd. POOTAARDAPPELEN VOOR KLEINE TUINDERS Vanaf 2 Februari bestaat voor een gedeelte der kleine tuinders (volkstuinhouders) de mogelijk heid om aan pootgoed te Romen. Hiervoor is on derstaande regeling getroffen. (Voor georganiseerden bij de L.C.O. geldt deze regeling niet, daar deze zonder meer bestelbon nen kunnen krijgen). I. Van 2 tot en met 21 Februari 1942 kunnen volkstuinders, die bij een vereeniging zijn aan gesloten of groepen van volkstuinders, die zich voor deze gelegenheid aaneensluiten, een bestel bon voor pootaardappelen aanvragen bij hun P.B. H. Een te vormen groep moet uit minstens 25 personen bestaan, voor een vereeniging geldt dit niet. Een groep dient een gemachtigde aan te wijzen; dit mag echter geen handelaar of een agent van een handelaar zijn. De secretaris van de vereeniging of de gemach tigde van de groep moet zich in bovengenoemd tijdvak tot zijn P.B.H. wenden en dezen een lijst overleggen van de namen en adressen der leden, resp. der deelnemers van de groep, de door eik met aardappelen te betelen oppervlakte en de hier voor benoodigde hoeveelheid pootgoed, met ver melding van het ras. De P.B.H. schrijft de noodige bestelbonnen uit, waarop de vereeniging of de groep pootgoed kan betrekken bij een erkend poterhandelaar, dus niet bij een teler. H. Van 23 Februari a.s. af kunnen alleenstaande volkstuinders, dat zijn zij, die niet bij een veree niging zijn aangesloten of zich niet voor deze ge legenheid tot een groep hebber vereenigd, zich tot hun PJB.H. wenden tot het verkrijgen van één of meer coupures, waarop bij een erkend poter- handelaar pootgoed kan worden betrokken. Eén coupure geft recht op 7 K.G. pootgoed tot de maat 45 mm of 12 K.G. in de maat 45 mm opwaarts en is berekend op een oppervlakte van een halve Are. Laten de vereenigingen en de groepen ervoor zorgen, dat zij binnen den daarvoor gestelden ter mijn de hierboven uiteengezette formaliteiten ver vullen. Doen zij dit niet, dan bestaat er groote kans, dat zij geen pootgoed meer zullen krijgen. ONGEKEURDE BRUINE BOONEN VOOR DE ZAAI VRAAG: Mogen ongekeurde bruine boonen wor den verkocht voor de zaai? Kan dit ook van boer tot boer? En wat is de prijs? L. te U. ANTWOORD: De handel in ongekeurde bruine boonen is nog niet toegestaan. Vermoedelijk zui den de prijzen zeer binnenkort worden bekend ge maakt en de handel worden vrijgegeven. Elders bestaat er nogal vraag naar voe derbieten voor personen die daarvoor een aankoopvergunning hebben. Telers in Zeeland die voederbieten teveel heb ben, kunnen deze te koop aanbieden bij de handelaren in voederbieten of kunnen desgewenscht opgave doen aan ons kaji- toor te Goes (afd. Veevoederdistributie) onder vermelding van het kwantum. Bij aflevering dient de vergunning van den kooper aan den verkooper overhan digd te worden. De maximumprijzen loopen van ƒ10.25 tot 14.75 per 1000 K.G., te leveren op wagon of schip, al naar gelang in welke groep (drogestof gehalte) de voeder bieten vallen. Levering stroo aan den handel De Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt hier bij de aandacht van de telers van graangewas sen op de omstandigheid, dat het graanstroo van oogst 1941 in zoo groot mogelijke mate voor aflevering aan de erkende stroohandelaren be schikbaar moet worden gehouden. Met het stroo- verbruik op eigen bedrijf dient in verband hier mede de grootst mogelijke zuinigheid te worden betracht. Binnen afzienbaren tijd zal aan boven- bedoeld^ telers eens minimum leveringsplicht van graanstroo worden opgelegd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 15