„Nederland voedt zich zelf!" Px&dud Luchtbanden zijn schaarsch; wees er zuinig mee Vooral thans is het meer dan ooit noodzakelijk, de luchtbanden van Uw wagens zorgvuldig te behandelen en er voorzichtig mee om te gaan. Storingen ergernis en onnoodige kosten kunt ge vermijden door op de volgende punten te letten: 1 Houd aanstonds halt wanneer een band lek raakt, ook al gebeurt dit vlak bij huis. 2 Rijd nooit met een band, die niet voldoende opgepompt is, omdat hij anders veel te veel slijt en het kanvas gemakke lijk te lijden heeft Ook kan de binnenband tusschen velg en grond beklemd raken. 3 Laad Uw wagens niet te zwaar. Let op de toegelaten belas ting en op de door den fabrikant voorgeschreven spanning. 4 Rijd nooit met luchtbanden over groote steenen en derge lijke voorwerpen heen, tenzij in zeer langzaam tempo. Anders is de kans groot, dat het kanvas scheurt 5 Houd niet alleen de banden, maar ook den wagen in orde. Let erop dat geen losgeraakte schroeven, planken enz., langs de banden schaven kunnen. o. Trek spijkers of andere scherpe voorwerpen oogenblikke- lijk uit het loopvlak, wanneer ge er in gereden mocht zijn. Anders hebt ge de kans. dat er nog meer gaten ontstaan. 7. Rem niet te plotseling, zoodat de band niet over het weg dek kan schuren. 8 Laat den wagen 's winters niet op natte plaatsen staan. De mogelijkheid is dan groot, dat de banden aan den grond vast vriezen en bij het lostrekken beschadigd worden. 9. Gebruik bij het afnemen en opleggen der banden het daar voor bestemde gereedschap en let er op, dat bij het opleg gen geen zandkorrels en dergelijke tusschen binnenband en velg beklemd raken. 10. Gebruik geen gedeukte of geroeste velgen, omdat de ban den daardoor in korten tijd vernield worden. Klop de deu ken aanstonds uit en bestrijk de roestplekken met lak. 11. Let op de juiste maat van den binnenband ten opzichte van den buitenband en de velg. 12. Denk om het nauwkeurig op zijn plaats leggen van den velgband, omdat het kanvas anders gemakkelijk kan in scheuren en er ook vocht naar binnen kan dringen. Dit laatste leidt op zijn beurt wederom licht tot het roesten van de velg of van den draad van den band. 13 Breng den band zoo spoedig mogelijk naar een vakkundige vulkaniseerinrichting, indien ge scheuren of sneedjes op merkt 14. Zorg er vooral voor, dat de banden niet met olie en benzine in aanraking komen. De kwaliteit van het rubber lijdt er zeer sterk onder. Na verloop van tijd oefenen licht, lucht en zon een slechten invloed uit op de rubberbanden. Zij worden daardoor hard en brokkelig en gaan gemakkelijk scheuren. Bescherm de banden daarom zooveel mogelijk voor de in werking van zonlicht. Zet den wagen onder een afdak of in een schuur wanneer ge hem langeren tijd niet gebruikt. Bewaar reservebanden in een donkeren, niet te drogen kelder. Op deze wijze kunt ge ervoor zorgen, dat Uw ban- den niet te spoedig oud worden. Goed behandelde luchtbanden kunnèn ook op het landbouw bedrijf zeker acht jaar of langer in gebruik blijven. Het is nu de tijd om de landbouwwerktuigen gronaig na te zien. Over een maand moet alles klaar zijn. Schoonhouden van de koeien (roskammen en borste len) is voeren. Om sterke lammeren te krijgen moeten de drachtige ooien worden bijgevoerd. Ook in den winter moet hoefbeslag van de paarden gereqela verzorgd worden. De gezondheid van het melkvee wordt sterk bevorderd door ervoor te zorgen, dat de stal voldoende licht en zin delijk is, dat de luchtverversching goed verzorgd wordt. dat de koeien een droge ligplaats hebben en dat noch het drinkwater noch het voer onzuiverheden bevatten of te koud worden gegeven. In wier- en paardeboonen kunnen-met succes voeder- wikken voor zaadwinning worden geteeld. Er zijn vele graslanden, die als bouwland meer zullen opbrengen. -v Vlinderbloemige groenvoedergewassen leveren niet al leen eiwitrijk voeder, doch verrijken tevens den grond voor een volgend gewas. Door het hooge gehalte aan- vetachtige stoffen levert het vlas ook een aanzienlijke hoeveelheid olie. Door dé klavers machinaal te zaaien bespaart men aanmerkelijk op de hoeveelheid zaaizaad. Plantenveredeling is het doelbewust ingrijpen ter ver krijging van betere rassen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16