PACHTEN van vischrecht Peen en uien in beslag genomen De C.C.CJD. heeft een scherpe controle ingesteld op groentendro gerijen. Zoo werd door controleurs bij een drogerij in Zuid-Holland 15.000 kg frauduleus ge droogde peen in beslag genomen. Ook in Zeeland zijn bij een controle ver schillende partijen tuinbouwproducten in v beslag genomen, wegens buiten de veiling om verhandelen. Een der partijen bestond uit 250.000 kg uien en 200.000 kg peen. Foto: archief „de Landstand" het feit, dat de Landstand de grondslag is van ons volksbestaan, in dit verband wijzende op de natuurlijke Germaansche, economische en ideolo gische verbondenheid, hekelend de onboersche „Engelsche ziekte" en daartegenover stellende den grooten strijd, die de volkeren yit'xchten tot vernietiging van het bolsjewisme. x L>e Randstand in Brabant marcheert, de strijders zullen desnoods tot de tanden gewapend worden en zoo besluit spr., zoolang boerenleider Roskam mij roept, zoo lang zal ik, wetende niets te zijn, maar de Landstand en het Nederlandsche volk alles, marcheeren in het eerste gelid! Dr. Thiel spreekt Na de rede van den Boerenleider der provincie sprak de Beauftragte van den Rijkscommis saris in Noord-Brabant, Dr. Thiel. Het Kan niet dikwijls genoeg gezegd worden, zoo sprak hij, dat Duitschland slechts met zich zelf te doen wil hebben, doch nu wij eenmaal in Nederland zijn, voelen wij ons ook verantwoorde lijk voor de ordening in dit land. Daarom deden wij een beroep op de medewerking van het Nederlandsche volk. En dit beroep werd het eerst verstaan en het eerst begrepen door de boeren. De boer pakte als eerste aan, want de Nederlandsche boer is niet slechts de "grootste idealist, doch ook de grootste realist, mensch van de d&&d! De Landstand is het uitvloeisel van dezen wer kelijkheidszin, hij zal zich dus niet bemoeien met het religieuze leven van den boer noch met zijn politièke overtuiging. Na nog de werkwijze van den Duitschen Land stand, de Reichsnahrstand in het kort besproken te hebben, zeide Dr. Thiel tot slot, dat de Ne derlandsche Landstand gezien moet worden als een oereigen aangelegenheid van den boer, waar door deze zijn vrijheid zal kunnen herwinnen binnen het kader van het in wording zijnde nieuwe Europa. Hierna was het woord xan Overste Boekholt, Hoofdarbeidsleider van den Nederlandschen Ar beidsdienst. Ik ben er dankbaarvoor, zoo zei deze, dat ik op deze gewichtige vergadering, met zoo be langrijke gevolgen ,het woord mag voeren. Im mers de Nederlandsche Arbeidsdienst voelt zich met den Neder landschen Landstand eng verbon den haar leden verrichten een eeredienst aan het volk, door het scheppen van nieuw akker en bouwland. En als onze arbeidsmannen zich om den disch scharen en er stilte wordt ge commandeerd, wenden zij zich tot God, maar denken ook aan het werk van den boer, die het mogelijk maakte, dat deze gaven op tafel komen. In dien Arbeidsdienst heeft ook de jonge boer zijn plaats. Den arbeid doen aan den bodem kent hij, maar niet zooals die in den Arbeids dienst wordt verricht. Want hier wordt de arbeid voortdurend afgewisseld door onderricht, en lichaamsoefeningen. En die lichaamsoefenin gen zijn er op gericht, om vaak reeds tengevolge van zwaar werk op jongen leeftijd vergroeide lichamen, weer normaal te maken, om te leeren de juiste spieren bij den arbeid te gebruiken, zoodat ook zware arbeid tot een vreugde wordt. Maar de jonge bóer leert er ook den jongen geleerde, den student, den handwerker, den kan toorbediende kennen, zij leeren daar elkaar waardeeren, het land ontmoet er de stad, zoo vervult de N.A.D. ook voor den jongen boer een mooie taak, tot verdieping van den ge meenschapszin van ons volk. Namens de Geschaftsgruppe Landwirtschaft van het Rijkscommissariaat, sprak de heer Grüne- wald, die de Brabantsche boeren succes toe- wenschte met het heden officieel begonnen werk in dit gewest, hierbij de verzekering gevend, dat van Duitsche zijde met de meest mogelijke belangstelling en de meest volkomen medewer king deze arbeid wordt gevolgd. Het sterkste Aandachtig luistert de boerenleider voor de provincie Noord-Holland naar Boerenleider E. J. Roskam Hzn., die bij de installatie van het gewest Noord-Holland van den Nederlandschen Landstand te Alkmaar een groote rede hield. (Foto: L. S. P. D. Koper) recht is aan uw zijde: het positieve werk, dat gij doet. Houdt dit steeds voor oogen en groei van dorpsboerenraad uit tot dorpsgemeenschap. Wij, Duitschers, zullen U hierbij gaarne kame raadschappelijk ter zijde staan. Spr. zegde toe, dat bij de gezondmaking van den Brabantschen bodem, de in het Derde Rijk hiermede opgedane ervaringen, volledig tot beschikking van den Landstand staan. „Heb, wanneer U straks weer aan uw werk gaat, zoo eindigde de heer Grünewald, de vaste overtuiging, dat uw producten met de grootste zorg door de verwerkers hiervan zullen worden behandeld in dienst van de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk RedtT Bossche Burgemeester Als vertegenwoordiger van de Brabantsche bur gemeesters, voerde ten slotte Mr. van den Clooster, baron Sloet van Everdingen, Burge meester van 's-Hertogenbosch, het woord. Spr. verheugde zich erover, dat de wederopstan ding van den Boerenstand in Brabant plaats vindt in Den Bosch. De Bossche burgemeester ziet in zijn aanwezig heid de eenheid, welke de hoofden der gemeen ten vormen met het boerendom. Na de groote armoede van den kleinen boer uiteengezet te hebben, een armoede, die veel grooter was dan die der ingeschreven werkloo- zen, legde spr. er den nadruk op, dat het den Brabantschen burgemeesters in het bijzonder verheugt, dat zij ingeschakeld worden bij den arbeid, noodig ter verheffing van den boeren stand. Het is een historisch gebeuren, dat de boeren den grondslag vormen van de grootheid van het nieuwe Nederland en onze vrijheid. Moge daar om het symbool van dezen dag, de benoeming van een burgemeester tot provinciaal Boeren leider voor ons, burgemeesters van dit gewest, een aansporing zijn om de door hem gegeven richtlijnen naar ons beste kunnen uit te werken. Het Pachtbesluit Vischrecht 1941, dat 22 Dec. 1941 werd afgekondigd schreef in artikel 1 voor, dat op 9 Mei 1940 verpacht vischrecht ook verder moest blijven verpacht. In de Nederlandsche Staatscourant van 12 dezer is thans hiervan het eerste uitvoeringsbesluit verschenen. Dit bepaalt om., dat uitgifte van 'vischrecht slechts mag geschieden door het aangaan van een pachtovereenkomst en dat deze pachtover eenkomst slechts met beroepsvisschers mag wor den gesloten. Beroepsvisschers moeten daadwer kelijk de visscherij uitoefenen als uitsluitend dan wel als hoofdbedrijf. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vischerij is echter bevoegd van het hiervoor vermelde uit zondering toe te staan; in eene gelijktijdig ge publiceerde beschikking geschiedt dit ook voor de wateren, die tot dusver niet werden verpacht, doch slechts tot wederopzegging en uiterlijk tot 1 Maart 1943. De pachters moeten hun water doelmatig bevis^ schen, de voorschriften van Visscherrjwet en -reglementen in acht nemen en alles vermijden, wat anderen in de uitoefening van hun bedrijf stoort of belemmert. Daarom moeten de pacht overeenkomsten een bepaling inhouden, dat zij van rechtswege zijn ontbonden, zoodra de Secre taris-Generaal verklaart, dat de pachters in dit opzicht in gebreke zijn. In bijzondere gevallen kan de Secretaris-Gene raal ook voorschrijven met wien of onder welke voorwaarde een pachtovereenkomst moet worden aangegaan. Als vischrecht is uitgegeven tusschen 28 Mei 1941 en 12 Februari -1942 en daarbij niet is gehandeld zooals boven omschreven, dan moet de eigenaar daarvoor binnen 14 dagen goed keuring vragen aan den Secretaris-Generaal. Pachtovereenkomsten, die overigens aan de ge stelde eischen voldoen, worden telkens verleend met den termijn, waarrooi- zij oorspronkelijk zijn aangegaan, als de Secretaris-Generaal op ver zoek van den -verpachter of den pachter althans niet anders beslist. Dit heeft dus uitsluitend betrekking op pachtovereenkomsten met be- roepsvissche rs Elke pachtovereenkomst, die na 12 Februari 1942 wordt gesloten, wordt eerst van kracht, nadat zij door den Secretaris-Generaal is goed gekeurd. Ook voor aanvullingen of wijzigingen van be staande pacht overeenkomsten is de bovenbe doelde goedkeuring vereischt.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5