DE VERPLICHTE Hengstenkeurina te Groningen (Groningsen type) ZOOALS aan ingewijden wei bekend was zou Groningen dit jaar met een buiten gewone collectie jonge hengsten voor den dag komen. De hengstenkeuring heeft dan ook geen teleur-site Hing gebracht. Een jaargang zooals wellicht nooit tevoren gefokt is. Van de 63 aangegeven joilge hengsten bleven er 11 afwezig, zoodat er 52 getoond werden, waaronder 8 imports (4 uit Oldenburg en 4 Bit Oostfneslandlterwijl er 3 stuks in Dren the gefokt werden. Hiertegenover staat dat er ook weer vrij wat in Groningen gefokte hengsten op de keuringen elders in het land sullen verschijnen. Hieronder zijn ei zelfs enkele extra hengsben, o.a. een hengst die met een eerste Premie bekroond werd als twenter die in Leeuwarden zal voorkomen. Van de 8 ingevoerde hengsten werd Bidder tv. Graalsnitter Old.) niet voor de tweede keer voor gebracht, dus niet gekeurd. Hij werd verkocht aan den heer Costermans van Eist, weiike hem later weer verkocht naar Bare/idxecht. Een goede, breede, diepe hengst met beste bewegingen. Arend (Atleth Ostfr.) en Elan (Elan Ostfr.) werden bij extra keu ring in het Groninger Paarden stamboek op genomen en goedgekeurd. Het is nX zóó 'at alleen in het stamboek ingeschreven dieren gekeurd mogen worden en daar de stamboek keuring eerst dc volgende week, voorafgaande aan de Premiekeuring gehouden wordt is het niet mogelijk de imports voor then goed te keuren, tenzij als voor. genoemde hengsten een extra keuring voor opname wordt aange vraagd. Arend is een buitengewoon zware hengst met sterke lijnen. De sitaartinplanting bon even mooier. Overigens een beste hengst van prima afstamming. Gang best. Hij werd verkocht aan den heer Muildens van Sta.ii- daardtouiiten (N.-Brab.)Elan is een zeer breede, diepe, gewelfde hengst, die even ster ker kon in rug en achterbeen. Heeft een ex tra foiotype met fraaie voskleur. Kooper de hieer D. van Wieringen van de Haarlemmer meer. De andere 5 imparts werden alleen voor de stamboekkeuring van die volgende week teruggeroepen, nX Grustoeim (v. Grusbert Old.) eig. D. E. Meltema, een beste, gestopte, breede, diepe hengst met beste beenen en voeten. Elchwald (Bicbhorst Old.), eig. de zelfde, een hengst van heel beste klasse, die bi de achterband iets breeder kon zijn. Alius (v. Airius Ostfr.), eig. dezelfde, beste, zware breede, chepe hengst met best fokmodel, Edelknaap (v. Edgar OidJ, eig. Hengstenver. Grijpskerk, fraai gelijnde hengst met beste boffer en Admiraal (v. Admiral Astfr.), eig. H Bolt, een goedgelijnde, plaftte, gestopte hengst met veel gang. Wait de edgeneefokte hengsten betreft het volgende: Godehard kreeg 7 van de 12 voorgebrachte zoons goedgekeurd. Als beste hengsten no teerden we Raldlno, hengst van hooge klasse en prima afstamming, kon in t fundament nog even anders; Ro fried, eveneens een hengst van extra afstamming, daarbij een best zwaar vaderpaard, kon m rug even ster ker, en Sasko, zware, breede, diepe hengst met extra gang. Deze laatste werd ook bij extra keuring In *t Gromingsch Paarden Stamboek opgenomen en verkocht aan een Commissie uit Utrecht. Verder nog een vier- drukking in de beenen hebben. Zijn afstam ming is extra. Hij is een volle broer van Hendrik. Ridderslag kreeg 3 van de 6 gepresenteerde zoons goedgekeurd, nX Steven, Romano en Ridderikus. De laatste noteerden we als van zeer goede klasse. Een hepgst met mooi voor komen, beste diepte, sterke bouw en zwaar beenwerk. Daarbij extra gang. De croupe is nog even rond. Steven is een goede, zware hengst met veel gang. Romano, middenzware hengst, beste gang. Beiden konden in 't kruis wat edeler, hebben echter beste beenen en voeten. Hendrik kreeg van de 4 gepresenteerde zoons 2 goedgekeurd en 1 uitgesteld, n.l. Rïano a tai goede Gtodetoardzoans en wel Rephyr, goede kleine hengst met mood type, Sinus, breede, diepe, gewelfde hengst met ruime maat, Rufoico, magere, rauwe hengst, die nog lang niet rijp is en Radono, goede, gestopte middenzware hengst, welke verkocht werd aan de beeren Snoek van Almkerk. Waidherr kreeg 3 van de 4 gepresenteerde zoons goedgekeurd en kwam beter voor den dag als opit te voren. Blücher is een hengst van extra klasse, zeer breed en diep, daartnj sterk gebouwd en met best type. Raiwaldus, ook heel best. Breed, diep en gestopt met beste bewegingen. Sjabo behoort eveneens tot de betere hengsten. Zware hengst met best type, breedte, diepte en welving. Gamba kreeg 3 van de 5 aanwezige zoons goedgekeurd Hiervan vonden we Simko de beste. Een zeer zware hengst, uitgesproken vaderpaard met fraai foktype. Kon in rug even sterker. Titus is een fraai gebouwde klei ne hengst, het evenbeeld van zijn vader. Heeft na zijn tweede jaar weinig meer gedaan en Is matig in den gang, maar voorspellen we ate een zeker fokkende hengst. Rizellino heeft een best model. Moest wat mee- uit- De installatie van den i^anastana in Noord-Bra bant. De Heer P. J. Jansen werd benoemd tot Provinciaal boerenleider, (Foto: L.S.P.D. I. P. en R. S./Koper) goede hengst met mooi foktype. die m e stap achter een afwijking vertoond. De beide goedgekeurden Rodolfonus en Rinko zijn van. extra kleur en zullen op de Premiekeuring wel nader van zich doen spreken. Twee bree de, diepe, gewelfde hengsten met mod fok type, zwaar beenwerk en extra gang. Grasus kreeg 2 van de 7 gepresenteerde zoons goedgekeurd. Sterwald, breede, diepe, gewelf de hengst met zwaar beenwerk. Kon in cm rug even sterker. Behoort tot de betere heng sten. Stamt uit de beroemde Oldenburger Waldstam. Hfessondo is ook een beste zware hengst met goed gesteld beenwerk. Kon in de achterhand even breeder Jacques kreeg van de 2 gepresenteerde zoons er één goedgekeurd nX Sidorus een typische zoon van hem met het zelfde type, veel voor hand en extra gang. Leek in 't achterbeen nog iets lang. Idzard kreeg zijn eenige in de catalogus ver melde zoon goedgekeurd, nX Simmy een mooie, kleine, breede, diepe gewelfde hengst met best fokmodel. Werd verkocht aan den heer Van der Grift van Houten. Van de oudere hengsten werd Balder afge keurd, terwijl Mouton uitgesteld werd. Model I werd goedgekeurd voor 3 jaaj. Gambo, Gru- sus en Mussolini, die reeds meerdere jaren goedgekeurd waren, werden getoomd. De rest werd wederom goedgekeurd. Afwezig bleven Gerolstein, Michiel, Idzard. Hendrik, Bart Noblesse, Adolf, Dingo en Baldo. Enkelen van wege transportmoeilijkheden, anderen als ge volg van het verschijnen op andere keurings plaatsen. De Groningers kunnen tevreden zijn met deze hengstenkeuring. Veel en best materiaal, le vendige handel en zeer hooge prijzen, variee- rende van f 8500 tot f 18000. De publieke be langstelling was enorm groot, niettegen staande het hondenweer was en terwijl ge durig een Zuidwester storm wolken sneeuw oVer de baan deed jagen. In drommen ston den de toeschouwers echter rond de baan en heit wordt zoo langzamerhand tijd dat de fcljkgelegenhedd wordt verbeterd door stella ges langs weerszijden der baan te plaatsen. Zooals de siutatie nu ligt is het voor een groot gedeelte van 't publiek onmogelijk de hengsten goed te zien. Vooral wanneer de hengstenkeuringe'n in 't Noorden des lands In Groningen gecentraliseerd zulten worden Is verbetering in dezen een dringende nood zaak. De Groninger hengstenkeuringen zijn reeds uitgegroeid tot gebeurtenissen van groote beteekenis.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13