DE TABAK KALI is in de gratie! D, HANDELMIJ. „UHIPHAR" N.V. Advertenties f Een late voorjaarsoogst in den tuinbouw 14 D EZE ervaring heeft de a.s. tabakstelers al veel leer zame dingen opgeleverd en hier komen we tot de tech niek van de cultuur, zooals die in ons land de beste resultaten geeft. Vereischt is op de eerste plaats een ta melijk dichte planting; daar door krijgt men bladen die dun. soepel en sterk zijn. Ditzelfde resultaat wordt ook OP ALLE GRONDEN- BIJ ELK GEWAS Adve rtee r t in De Landstand KLEINE ADVERTENTIES, z.g. „KORRELS" „KORRELS'-ADVERTENTIES „KORRELS'-ADVERTENTIES E tabaksteelt geniet momenteel in ons land wel veel belangstelling zoowel van den kant van den rookei als van de zijde dei landbouwers. Te dezer plaatse Kunnen we de wenscüen der ver woede rookers met betrekking tot de tabaksteelt gevoegelijk passeeren, temeer daar dit toen wel vroii.' wensen ei iunei n. tmaat ran een inheemsche productie van tabak van eenigerlei^ beteekenis vooreerst niet gesproken kan worden. We komen dus maai meteen tot de teelt van tabak als landbouwkundig probleem. Van overheidswege worden thans de noodige zor gen gewijd, aan de cultuur, die eertijds m het land van Maas en Waal en m de omstreken van Rhenen en Amerongen furore maakte en vooral in den vongen oorlog een periode van opbloei be-' leefde Een korte periode! Want na den oorlog, toen ie invoer van oitneemsche tabaksoorten weei mogelijk was, nrokkelde de teelt in eigen land steeds meer af tot er zoo goed als nieman- dai meer van overbleef. Tegen dt prijzen waarvoor de besté tropisch» tabakken nier naai de mark werden gebracht was vooi de m heemsche telers toen niet te con curreeren. Dok bij. een zeei scneij opgezette calculatie kwam men ge makkelijk tot n veelvoud van de prijzen van net buitenlandsche product. Daarbij kon ook de kwaliteit nauwelijks vergeleken worden. En nad- den de vaderlandsche tabakstelers m de jaren vóór 1914 nog een levenskans, doordat zij een product maakten dat als pruimtabak neel goed voiaeed, die kans verliep meteen omdat de prui mende gemeente aliéngs kleiner werd en de „sappige-pruim-achter-de-kiezen" allengs het veld moest ruimen voor net geuriger vermaak van pijp, sigaar of sigaret. Er was dn- voor enkeie jaren vah de vader landsche tabaksteelt hoegenaamd mets meer over. Waarom de overheid dan toch een poging neeft gewaagd om weer een smeulend vuurtje in de tabak te Diazen? .Niet zoozeei om de tabaks- positie van ons land in oorlogstijd wat op te fleuren ei zijn ,ooais at ano lanc weet, op den nuidigen dag zorgen van noogei orde én men kan onzen kostbaren bodem beter vooi an dere dingen gebruikeni maar om daarmee een middei te hebben om kleine boerenbedrijfjes een rendabeien opzet geven. Tabak biedt namelijk een zeer arbeidsintensieve teelt. Zij vraagt meer zorg en werk dan neetaren en geld. De kieine ooei die met een beperkt lapje grona moet woekeren, kan van een zeer beperkte op pervlakte reeds een term kwantum plukken. De arbeidskracht neeft mj m zijn gezin meesta* in overvloed en juist daarom is er toch een kans dat nij voor zijn oednjfje m de tabaksteelt een dankbare en loonende aanvulling kan vinden. De proeven, die nu enkeie jaren zijn genomen op het proefveld .e Druten, nebben aangetoond dat er een zeei bruikbare tabak kan worden geteeld, die zich leent vooi de vérwerking in de sigaren- industrie. Zou men er in slagen op den duur een cultuur te vestigen, die rond een millioen kilo gram per jaar zou opbrengen, dan zouden daar mee -en groot aantal kleine bedrijfjes geholpen kunnen worden. Die kans is er inderdaad. Maar dan is natuurlijk een eerste eisch, aat een hoogwaardig product wordt geteeld, dat ook in normalen tijd de be langstelling van ue industrie voor zich mag op- eiscnen. Daarom heeft men de tabaksteelt uilgezonoerd die voor eigen gebruik. stevig aan banden gelegd en krijgt momenteel alleen hij een ver gunning naar te beoefenen, die net doet volgens de door deskundigen gestelde richt lijnen. Op het proefveld be gon men met 25 variëteiten en in enkeie jaren breidden de proeven zich uit tot meer dan 50 soorten, waarvan er tenslotte slechts enkele goed bruikbaar bleken. Men nam voorts proeven met bemes ting en bewerking en de re sultaten daarvan zijn zooda nig, dat men kwam tot een kwaliteit, die men vroeger nooit heeft kunnen bereiken- ■Jieuws van het proet veld te Druten bevorderd door 'n juiste wijze van snoeien „top pen" dat niet te vroeg mag gebeuren en niet zoo radicaal als men net voorheen gewoon was. Door te sterk snoeien krijgt men immers te zwaar en te dik blad, dat als omblad voor de sigaren-industrie niet in aanmerking kan komen. De grond dient los en vochtig te zijn en op de juiste wijze bemest. Oude kracht in den bodem verdient voorkeur men -ele nooit op met versche mest bewerkten grond, doch liever op grond, die een jaar tevoren goed stalmest neeft gehad. Matige stikstof en chloorvrije kali maken het blad sterk en geven een goeden brand. Veel hangt ook af van Üet oogsten bij den juisten rijpingstoestand der bladeren. Wat het uitzaaien betreft houde men er reke ning mee, dat tabakszaad uiterst fijn is. Een gram bevat niet minder dan 15.000 korrels en men zaait dan ook uit na vermenging met een tienvoudige" hoeveelheid grof zand. Voor 1 H.A. is vijf gram zaad meer dan voldoende, en wie een hoekje voor eigen gebruik wil telen neeft voldoende aan wat zaad cusschen vinger en duim. Men zaait in de tweede helft van Maart in,warme bakken en neeft dan naif Mei krachtige planten. Als de tijd der nachtvorsten voorbij is, dus rond half Mei, worden de planten buiten gezet. Men doet dit zoo vlug mogelijk om den zomer ten volle te kunnen benutten. De oogst Degrnt rond half Juli. De bladeren zijn rijp wanneer de donker-groene kleur voor een lichtere plaats maakt. Men plukt om de 10 dagen 3 of '5 bladeren, en begint daarbij onderaan. Een heel apart chapiter vormt daarna de bew'erking der bladeren en het drogen, dat heel regelmatig en niet te snel moet gebeuren omdat het blad anders groen blijft. Anderzijds mag het drogings proces ook weer niet"te langzaam gaan daar men dan de kans loopt op rotten en schimmel. Voor het fermenteeren van de tabak, de bewer king waardoor het blad zijn geur en goeden brand verkrijgt, is een inrichting" in gebruik te Druten. Is het aantal landbouwers, dat zich momenteel op de teelt toelegt nog maar beperkt, des te groo- ter ia het aantal dergenen die een hoekje tabak kweeken voor eigen gebruik. Ten behoeve van hen is 'de bepaling gemaakt dat men één are mag betelen zonder vergunning en daarvan kan men al 50 pond tabak halen. Geen wonder dus dat er in ons land duizenden boeren zijn, die op deze wijze trachten den rook in de pijp te houden. Vermoedelijk zal hun aantal in het bo mende seizoen nog sterk toenemen. Ten behoeve van hen worden dan ook in brochure-vorm richt lijnen uitgegeven voor de teelt. De Rrjkslandbouw- consulent^ ir. Slits, te Vught, die met de zorgen voor de tabaksteelt is belast, geeft hierin prac- tische wenken, die voor den tabaksbewerker on misbaar zijn. Wie waarlijk dankbaar is, meent niet, dat hij weder-vergelden moet, wat hem te be.urt is gevallen! HIER EN DAAR ERNSTIGE VORSTSCHADE AAN DE JONGE GEWASSEN V OOR de vierde achtereenvolgènde maal heeft de winter weinig medewerking verleend. Vooral in dit jaar, nu alles gezet was op een overvloedige en vooral vroege oogst van jonge gewassen, is de teleurstelling dubbel groot. Want, hoewel het nog wat vroeg is om al definitief afscheid van den winter te nemen, thans kunnen wij reeds zeggen, dat de komende voorjaarsoogst als gevolg van het koude weer, de sneeuw en de steeds wisselende vorst en dooi in de afgeloopen dagen, met enkele weken is verlaat. In de glasdistricten was al heel wat aan jong goed in de kassen en warenhuizen uitgeplant en afgaande op de berichten,- die ons uit verschillen de gebieden bereiken, kan men vaststellen, dat hieronder een ware ravage is aangericht. Op de eene plaats zal de schade een wat grooteren omvang hebben aangenomen dan elders, doch ge middeld moet men met «en verlies van 50 pCt. van het reeds uitgezaide en uitgeplante materiaal rekenen. De bepaling, dat niet vóór 1 Maart voor verschillende gewassen mocht worden gestookt, heeft natuurlijk ook zijn invloed gehad, doch ver schillende tuinders hebben, om althans den oogst te redden, enkele warenhuizen ten koste van heel wat moeite en brandstof op temperatuur gehou den. De rijpe veldsla is er in de meeste gebieden slecht afgekomen; het meeste staat bevroren in de warenhuizen; voorzoover de jonge veldsla niet bevroren is, zal deze zeer laat aan bod komen, wat vooral voor jfe Z.-Hollandsche eilanden, die dit artikel in groote hoeveelheden plegen te le veren, van belang is. Het plaatmateriaal van sla en bloemkool heeft eveneens veel geleden. Een be kend verschijnsel is na een vorstperiode, dat heel wat slaplantjes, die oogenschijnlijk in leven zijn gebleven, bij den voet weggerot zijn en kort na het invallen van den dooi het af laten weten. De aardbeienplanten op de Eilanden en in de Z.-Hol landsche veenstreek schijnen wat beter tegen het weer bestand te zijn geweest. De uitgezaaide erw ten zijn voor een groot deel bevroren; bij ande ren, die nog niet gezaaid hadden, doch die het zaad al hadden nat gemaakt, is dit tot een stijve klomp bevroren. In hoeverre deze zaadklompen hun kiemkracht nog hebben behouden, dient te worden afgewacht. Op sommige plaatsen in de glasgebieden is de sneeuwval in het begin van Februari zoo groot geweest, dat de ruiten van warenhuizen onder den druk van de gevallen sneeuw bezweken zijn, wat de koude in de kassen vrij spel gaf. De oogst van vroege aardappelen in N.-Holland zal eveneens aan den laten kant zijn. Bij de po-* ters zijn er maar weinig partijen, die geheel be vroren zijn, doch anderzijds zijn er ook maar wei nig kweekers te vinden, die in hev geheel geen schade te boeken hebben. Op den vollen grond ia natuurlijk geducht opruiming gehouden onder de te velde staande gewassen. Kan men in normale jaren nog tpt in Maart op eenigen aanvoer van spruiten, boerenkool e.d. rekenen, dit jaar zal men het vrijwel zonder moeten doen. Het winter graan heeft veel geleden .van het wisselvallige weer van de laatste dagen, evenals het koolzaad. De handel zit te „springen"^, op producten, de voedselvoorziening van ons volk staat op het spel en het is reeds in de voorgaande jaren gebleken, dat de tuinders zich niet door tegenslag uit het veld laten slaan. Zoodra de vorst uit den grond is en als het een beetje wil, kan dit binnen twee weken het geval zijn zul len zonder twijfel alle krachten worden ingespan- nen om de schade te herstellen en den ontstanen achterstand zooveel mogelijk in te halen. Met dat al zal het wel midden April worden, voor op aan voeren van eenige beteekenis kan worden ge rekend en dan moet alles nog meeloopen. Al doende leert men. HEERENGRACHT 342 AMSTERDAM (C.) TELERS GEVRAAGD tegen goede betaüngscondi- tles voor zaden van Erwten, Boonen, Wortelen en Spi nazie. Voor besprekingen wende men zich tot den verteg.w. W. G. Lommerse, Wipperplein 5, Heemstede. betreffende Vergaderingen, Vraag en Aanbod e.d., alleen betrekking hebbende op dit gewest, worden uiterlijk iederen Dinsdag ingewacht aan het Redactie-adres, vermeld in den kop van dit blad. voor het geheels land bestemd, inzenden aan Uitgeverij „Volk en Bodem", Kortenaerkade 10, Den Haag. worden alleen tegen vooruitbetaling aangenomen. De betaling kan geschieden in postzegels. Voor brieven onder NUMMER moet voor door zending der brieven 15 cent aan postzegels -bijgevoegd worden:

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 14