wm enWoJk bréngt. Nederland moei gevoed worden! Het Dep. van Landbouw en Visscherlj meldt: Met den roep: „Nederland moet gevoed wor den", vraagt de film de aandacht voor de voedselvoorziening van 9 millioen Nederlan ders; een taak, waarvan de uitvoering berust bij het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd. Het is dit bureau, dat de opdracht gaf tot het vervaardigen van deze film, welke bedoelt meer bekendheid te ge ven aan de zorg, welke de Overheid zigh in dezen tijd voor de levensmiddelenvoorziening geeft. Vooropgesteld wordt de waarheid van alle tijden, dat degenen, die het voedsel op eeni- gerlei wijze aan de natuur ontworstelen, door hun kwaliteiten "Van geest en inzicht door hun ijver en arbeid bepalen in hoever aan de behoeften van den memsch kan -worden vol daan. De film herinnert er aan, dat de voedsel voorziening van Nederland in, normale tijden In belangrijke mate afhankelijk was van in voer van overzee. Deze import in tijden van Internationale spanningen ondervindt moei lijkheden en loopt ernstige gevaren bij het uitbreken van een oorlog. De ervaring van 19141918 heeft dat geleerd en daarom werd reeds in September 1938, toen wel gevaren dreigden, maar de oorlog in Europa nog niet was uitgebroken, de wettelijke grondslag gelegd voor een aantal economische voorzie ningen ten behoeve vap de volkshuishouding ln geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstadigheden. Deze voorzorg omvatte aanleg van voorra den, verkrijging en opvoering van de produc tie van eigen bodem, verwerking van de grondstoffen door de industrie, voorkoming van prijsopdrijving en tenslotte een recht vaardige verdeeling van de beschikbare voe dingsmiddelen over het geheele volk. tn October 1939 werd aan Ir. S. L. Louwes opgedragen die levensmiddelenvoorziening in goede banen te leiden. Een organisatie werd opgebouwd, waardoor de bodemproucten ten voile onder controle kwamen. De opvoering van de bodemproductie behoorde meer spe ciaal tot den zorg van den Directeur-Gene raal van den Landbouw, vanzelfsprekend in na^jw overleg met den Dienst voor de Voed selvoorziening. Daarna brengt de film kort, maar op pak kende wijze, in beeld welke bijzondere moei lijkheden na de oorlogsperiode van 1 Mei 1940 ontstonden. Ten behoeve van het tran sport moesten bruggen en wegen te water en te land worden hersteld en geïnundeerde ge bieden drooggelegd. Boerderijen werden her steld of op de meest doelmatige wijze her bouwd. Ruilverkaveling en afwatering wor den eveneens krachtig ter hand genomen en de verkrijging van meststoffen en voedsel voor den ingekrompen veestapel op allerlei wijzen bevorderd. Hierbij sluit logisch aan hetgeen geschiedt om ten gevolge van de inperking van den veestapel vrijkomend grasland dioor scheu ren ter beschikking van den verbouw van producten voor de voedselvoorziening, in het bijzonder aardappelen, te doen komen. Naast de aardappelen is, met het oog op de behoefte aan vetten, aan den verbouw van koolzaad gedacht. Met de uit koolzaad ge wonnen olie is de margarinefabricage gebaat, wordt een vervangingsmiddel voor slaolie ver kregen, terwijl het uitgeperste koolzaad we der dienst doet om veevoeder te maken. De film richt voorts nog de aandacht op het grasdrogen, dat in den laatsten tijd steeds ruimer toepassing vindt en op het verzame len vair mest. Een deel dier bodemprcducten komt met voor directe distributie in aanmerking, maar moet dienen als grondstoffen voor de indu strie. Deze samenhang is in de film tot uit drukking gebracht ais men de granen' naar die meelfabrieken riet gaan en aardappelen, beetwortelen, oliehcfüdende zaden en zuivel producten naar de voor de verwerking ervan aangewezen industrieën. Het dan volgend beeld van de film is gewijd aan hetgeen wel niet iedereen aangenaam is, maar daarom niet minder noodzakelijk moet worden geacht in het belang van de verdee ling der beschikbare levensmiddelen op een rechtvaardige wijze: het distributiesysteem. Zonder bonnen gaat dat niet en boe het gaat daarvan geeft de film allerlei beelden. Voor on; voortreffelijk distributiestelsel mogen wij d akbaar zijn. Dit onderdeel zou niet volledig zijn., indien niet be uitgeoefende strenge conibróle daarbij aansloot. Over alle geledingen strekt het toezicht rich uit. De C.C.C.D., die met behulp van plaatselijke en rijkspolitie het geheel omspant en de Rijks- accountantsdienst werken voor dit doel voor treffelijk samen, daarin gesteund door een prijsregeling, welke excessen beoogt te voor komen. De visscherij, zoowel zee- als zoetwatervis- scherij, vormt een volgend onderwerp. Van de gelegenheid om door levendige beelden daar van een en ander te doen zien, is in ruime mate partij getrokken. Niet nagelaten wordt duidelijk te maken op welke wijze het meeste profijt van de voedingsmiddelen kan worden getrokken door een voeding, die wetenschappelijk verant woord is en met de behoeften van het men- schelijk lichaam volkomen rekening houdt Ter wille van de groote menschen worden echter de kleinen niet vergeten. Dat ziet men waar het werk van consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters is opgenomen. De jeugd slikt de uitgereikte vitaminetablet ten met graagte. Niet mindier actueel en van belang zijn kook cursussen en de tentoonstellingen „Voeding ln dezen tijd", welke het geheele land door reizen. Toepasselijke beelden omtrent cijfers, welke betrekking hebben op hetgeen per dag voor de voeding der bevolking noodig is, versterken den indruk van al wat vooraf is gegaan. Duidelijk spreekt daaruit het werk dat de organisatie, die Rijksbureau voor dje Voedselvoorziening in Oorlogstijd heet, ver richt ten bate van het Nederlandsche volk, dat van klein tot groot gevoed moet worden, De dag van de omroep Zondag 1 Maart wordt gevierd als de dag van den omroep met een bijzonder programma. Des middags van kwart over vier na de reden van Pro. Goe- dewaagen vindt in dit programma over Hilversum n een bijzondere uit zending plaats van de afdeeling „Land en Volk" onder den titel; Hier is de stem van het land, een raadselspel van bekende klanken of de weg terug met open ooren door D. v. d. Bospoort. Hierin zal een overzicht worden ge geven var: hetgeen de Ned. Omroep ln de laatste maanden door haar afdee ling Land en Volk voor het platteland heet); gedaan. zoo goed als maar mogelijk is. Vooral de zorg ■voor de jeugd, waarin onze nationale toe komst schuilt, heeft daarbij de bijzondere aandacht der overheid. Dit doel behoort een leder er toe te brengen can niet door over tredingen of sabotage de Nederlandsche volkshuishouding in gevaar te brengen. Wie zegt: .Nederland moet gevoed worden", bedoelt, eivenals deze gelijknamige film, voor alle dingen: voor onze kinderen, dat is voor de toekomst van het Nederlandsche volk, zullen wij al onze krachten inzetten. We bou wen ook nu aan die toekomst en bestrijden daarom al wat daarvoor gevaren oproept en aan die rechtvaardigheid, welke voor alle Ne derlanders behoort te gelden, tekort doet. voor de week var» 1-7 Maart 1942 ZONDAG 1 MAART hoort U van 8.15 880 uur over Hilversum I in de Serie ,De zin van het boer-zijn" een en ander over het onderwerp: ...Milde zon en ruwe vlagen". Tekst van D. v. d. Bospoort. In het avond programma van dezen „Dag van den Om roep" komt een nummer voor. waarop wij extra de aandacht vestigen. Het is een raadselspel van bekende klanken var. Dirk van den Bospoort, getiteld „Hier spreekt de stem van het land!" MAANDAG 2 MAART brengt van 13.00—13.15 uur over Hilversum I: Praclische wenken voor boer en tuinder. In Landmanslrst kunt U van 18.00 18.30 uur over Hilversum I een spel uit het Noord-Hollandsch boeren leven beluisteren, getiteld: „Zen dag was kommen". Schrijver is Fred. Groot te Scha- gen. DINSDAG 3 MAART houdt Mevrouw J. Holm- Speelman van 13.00 13.15 uur over Hil versum I in de serie „Voor de rijpere jeugd van het Platteland", een lezing over het onderwerp: „Eenige kennis van de Erfeüjk- heidswetten voor de rijpere jeugd, inzake voorlichting voor de gezinsvorming". Dit is een onderwerp, dat niet alleen onze platte landsjongeren belang zal inboezemen, maar dat evenzeer bestemd is voor de stadsjon geren, terwijl we ook de ouders van stad en land ten sterkste kunnen aanraden naar de woorden van deze boerin te luisteren, om haar wijze woorden tot richtlijn van hun doen en laten in dezen te kunnen maken. WOENSDAG 4 MAART hooren we van 13.00 —13.15 uur op Hilversum I een tweegesprek met Dr. J. H. Picardt over: ,De erfvijand van onzen veestapel: Mond en klauwzeer". Het Mond- en Klauwzeer is niet alleen de erfvijand van onzen veestapel, maar, en dat volgt hieruit eigenlijk reeds, van ons geheele volk. Want er is geen kwaad, dat onzen veestapel zoo kan teisteren als het Mond en Klauwzeer. Een groot gedeelte var: het vee kan uitsterven, terwijl de productie tot nul terugloopt, met als gevolg, dat het ge zondste voedsel voor ons volk niet meer te verkrijgen is. Het is dan ook zeer verheu gend. dat de Overheid de bestrijding van dit euvel ter hand neemt. Hoe, dat zal U uit dit tweegesprek duidelijk kunnen wor den. Van 14.15 14.30 uur hoort U daarna over Hilversum II een luisterspel van J. Tolner over de ontrechting van den boeren stand, getiteld: „Gewogen en te licht be- vonden". Het beschrijft, hoe in de afgeloo- pen tijd het land van onze Ijverige boeren overging in handen van menschen, die over geld beschikten: waarbij niet werd gevraagd of zij ook verstand hadden van het boeren bedrijf. Daarna werd dan weer een boer voor het geldwagentje van „meneer" ge spannen. DONDERDAG 5 MAART kunt U van 13.00 13.15 uur op Hilversum I een tweegesprek met Ir. Gerritsen, Rijkstuinbouwconsulent te Geldermalsen, beluisteren over: „Het onderwijs aan een fruitteeltschool". Deze scholen trachten onze toekomstige fruit telers de nieuwe methoden op dit gebied bij te brengen, volgens welke men vlugger en beter fruit kan oogsten. Zij hebben er reeds het hunne toe bijgedragen, dat ons fruit in de wereld een vooraanstaande plaats in neemt. zoowel wat betreft de vrucht zelf als de sorteering daarvan. - VRIJDAG 6 MAART hoort U van 13.00—13.15 over Hilversum I een uitzending, in het kader van den Productieslag 1942. 's Mor gens kunt U van 10.4011.00 u.ur over Hil versum H in de serie Streekcultuur" een programma beluisteren, onder den titel: „Het oude land spreekt". Er wordt een be zoek gebracht aan Purmerend, middelpunt van de rijke Zeevangststreek, gelegen aan den rand van de Wleringermeer. het „nieu we" land. ZATERDAG 7 MAART hoort van 13.00 13.15 uur op Hilversum I een en ander over: „De kust-visschers him werken en hun stre ven". Onze kustvisschers vormen een van de waardevolste deelen van ons volk. die ook in deze zware tijden nog zorgen, dat er zeevisch aan de markt komt. Stoer en sterk vormen zij een stevige pijler, waarop ons volk vol vertrouwen kan steunen. A. J. Herwig spreekt van 14.45 15.00 uur op Hilversum II voor de bezitters van den kleinen tuin over: „Het kweeken van e—-- ten, peulen en tuinboonen". Dirk van aen Hul', spreekt van 18.45 19.00 uur op Hil versum H in zijn bekende serie „Als ik het voor het zeggen had" over het onderwerp: „Wie werkt zal eten." Zoo is het inderdaad, wie werkt heeft recht op een behoorlijk stuk brood, een recht, dat in den voorbiien tijd maar al te vaak werd verkracht. Het is echter een recht, dat eigenlijk vanzelf spreekt, maar dat ook den grondslag vormt voor een gezonde volkscultuur. Zonder een menschwaardigen levensstandaard "an ons volk in rijn geheel, zal onze cultuur ta gronde gaan. Luistert daarom naar de rake woorden, die Dirk van den Hul hierover te" zeggen zal hebben. 15

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 15