Veemarktnieuws „TECHNISCHE VOORLICHTING YLASARBEID" OPENBARE VERGADERING VAN LANDBOUWERS Vleeschvoorziening Ir. J. de Jonge, Rijkslondbouwconsulent NIEUWS UIT HET GEWEST en nog wat Advertenties „JEUGDHULP IN DEN LANDBOUW" [3 E vorige week is de gebruiksveehandel maar zeer flauw ingezet, vooral het verloop Dinsdags te Rotterdam was zeer matig. Het nog steeds koude weer beinvloedde de vraag in ongunstigen zin hetgeen in sterke mate te zien was bij het versche mêlkvee. Dit soort vee netwelk zich vrij geregeld nog het best deed plaatsen was nu te Rotterdam ook moeilijk aan den man te brengen. Een prima melkkoe ging nog zoo tamelijk maar het gros moest voor lager afgegeven worden. Ook te Groningen viel het verloop tegen, het aanbod was er nog vrij gering maar nochtans was het plaatsen moeilijk. Ook daar kon de prijs moeilijk of niet geheel behouden blijven. Het aanbod was over het geheel even ruimer. Er komt momenteel heel wat vee aan de markt hetgeen eigenlijk normaal eerst tegen het voor jaar los komt. Duidelijk valt dan ook op dat er vee geruimd wordt vanwege een te korte hooi- voorraad. Een gedeelte hiervan wordt opgekocht om aan de Bedrijfsorganisatie vooi vee en vleesch geleverd te worden terwijl èen ander deel veelal in de circulatie blijft; voor de weiderij wordt nog niets gekocht. De Woensdags gehouden iossche veemarkt had nu ook weer een tamelijk aanbod, het verloop was er beter dan te Rotterdam, de vraag van vee houderszijde viel er niet cegen. "Sen goede meik of kalfkoe is er dan ook behoorlijk goed geplaatst geworden, besteed werd van 425 tot 550 gld. Ook in het vare-vee was de vraag wat beter, althans een koe met vleesch was er in trek en hiervoor werden hooge prijzen besteed; het wil ons dan ook voorkomen oat er van dit soort vee heel wat in de handen van den zwarten handel komt. Het veraere verlooj in de week was wat wissel- vallend, zoo had Zwolle Vrijdags een betrekkelijk vlot en wat duurder verloop terwijl vooral Leeu warden flauw verliep maar ook Zaterdag te Utrecht bleef het geheel maar langzaam en nau welijks prijshoudend. Dat Zwolle een tamelijk vlotte markt had zat hem wel voor het grootste deel m het korte aanbod zoowel van versch melk- en kalfvee als ook van vare-vee. Aan den anderen kant was er een tikje meer vraag van veehouderszijde naar Het Nederlandsche Trekpaard Onder voorzitterschap van den heer Alph. Aer- noudts vergaderde de afdeeling „Zeeland" van „Het Nederlandsche Trekpaard" te Goes. De algemeene voorzitter, Jhr. J. v. Vredenburgh, woonde deze vergadering bij. De heer A. Lako bracht over 1941 een gunstig verslag uit. Bij de mededeelingen was bericht ingekomen, dat de merriekeuring op 8 Juni a.s. vastgesteld is. Als juryleden zijn aangewezen de heeren H. J. Aernoudts en A. J. Stallaert en als plaatsver vangende leden de heeren Joh. de Feyter, A. van Hootegem en A. J. E. Temmerman. Goedgekeurd werd vervolgens de rekening 1941, die sluit met 15.580.87, w.o. een voordeelig saldo van 616.32. Ook de begrooting voor 1942, sluitende met 7600, wordt als voorgesteld goed gekeurd. Bij de verkiezingen worden de aftredende com missarissen, de heeren J. J. Geluk, Schuddebeurs en A. van Hootegem, Kruiningen, herkozen. Eveneens werden herkozen als afgevaardigden naar de algem. vergadering, de heeren S. J. Gast, Duivendijke en G. J. de Wilde, St. Maartensdijk en als plaatsvervanger dè heer J. F. Brooymans, St. Annalanu. Voorts worden herkozen als be stuurslid, de heeren C. Steendijk, Nieuwerkerk, A. van Hootegem, Iz. van Maldegem, Kortgene, P. A. Stallaert, Kloosterzande en Iz. Luteyn- Leenhouts, Zuidzande. Als plaatsvervangend jurylid voor de merriekeuringen werd gekozen de heer G. J. de Wilde, St. Maartensdijk, zulks in de plaats van den heer Iz. de Wilde, die niet herkiesbaar was. Boerenleenbank Haamstede Naar wij vernemen heeft de heer A. Blom Pzn. wegens gezondheidsredenen zijn ontslag genomen als kassier van de Boerenleenbank, waar hij ge durende 20 jaar zijn dienst trouw heeft vervuld. In zijn plaats is thans benoemd de heer H. J. A. Blom te Haamstede. versch melkvee, ook van handelaarszijde was de vraag voor dit aanbod ruim voldoende hetgeen direct aanleiding gaf tot het ietwat vlottere ver loop. Een goede kalfkoe is er dan ook duur ge plaatst ten opzichte van andere markten, besteed is er van 425 tot 550 gld., de vleest voorkomende prijs ligt zoo tusscLen 450 en 500 gld. Het aanbod was over het geheel de vorige week toegenomen, uitgezonderd dan Zwolle; Utrecht hao weer een ruim aanbod hetgeen zooals we reeds opmerkten over het geheel maar moeilijk te plaatsen was. Evenals op *e andere markten meer in het laatst der week gehouden, werd er vooral Cf Utrecht een strenge contrók uitgeoefend van den Crisis-Controledienst. Er is ook wel heel wat vee aangehouden, naar men ons verzekerde ongeveer een 20 stuks, met zekerheid kunnen we hier echter zeggen dat deze contróle zeer matig vakkundig is. Heel wat vee dat met abso lute zekerheid voor den zwarten handel aange boden wordt ontkomt nog aan de contróle, pro- centsgewijze wordt er dan ook nog maar zeer weinig bereikt. Toch had deze controle op het verloop der markt al eenige invloed, het vare-vee hetgeen nog al wat bevleeschd was kon er slechter door geplaatst worden* het risico van inbeslagname drukte in deze den prijs. Aan drijfsorganisatie is de vorige week weer tamelijk ruim vee aangeboden. De leveringsplicht van tot Dec. '41 rèakt nu op zijn eind, er wordt dan ook al heel wat vee geleverd voor rekening der leveringsplicht van Dec. '41 tot Dec. '42. De hoeveelhéld te leveren kg. vleesch zal nu eer daags den veehouders bekend gemaakt worden. Te beginnen met Maandag 23 dezer kon weer te Utrecht zoowel 's Maandags als 's Woensdags groot- en kleinvee aangeboden worden, eveneens een teeken dat het weer'drukker wordt. Voor wat de levering van kalfvee voor export naar Duitschland betreft is tot heden toe nog niets naders bekend gemaakt. Zoo men weet wordt er in Februari nog geen vee afgenomen vanwege de zeer slechte vervoersgelegenheid, ook momenteel is dit nog zeer slecht, zoodat het vrij vlug veranderen moet wil /sr met Maart aan deze export begonnen kunnen worden. H. Houdt konijnen. Maar hoe? II We zouden het nog eens hebben over het houden van konijnen als welkome aanvulling van de vleeschvoorziening, niet waar? Ja Piet, dat was de afspraak. Daarom kom ik eens even bij je aanloopen Jan om te praten. We hadden het er den laatsten keer over, dat de familie konijn zulke hooge eischen aan het leven stelt. Het begint al met een hok, Jan; ik heb me daarom maar vast een duimstok aangeschaft voor hetT" nemen van de juiste maat. Maar zoo vreeseiijk erg is dat met, hoor; dat luistert heelemaal niet nauw, Piet. Als je er maar voor zorgt, dat het konijn zich goed be wegen kan, ie, alles in orde. Een konijn moet springen kunnen; daar houdt het van; vooral als het goed gezond is en pas lekker gegeten heeft. Dan maakt het vaak de dolste sprongen. Dat springen is dan een teeken, dat het diertje zich in blakenden welstand bevindt en dat het vet het niet in den weg zit. Waar het met een hok vooral op aankomt is, dat het solide is, zoodat er geen ongedierte in kan komen. Want dan is de schade niet te over zien. Daar kan ik je een staaltje van vertellen, Piet: Het was in den tijd, dat mijn vader nog leefde. Die is ook altijd een dierenvriend geweest. Mis schien wel om het vleesch, maar dat doet er niet toe. De goede man hield veeltijds konijnen en zoo had hij eens in 't voorjaar konijnen buiten staan op een Dinnenplaats. Een ervan had jongen! Wij, kinderen, wisten dat. We kregen daarom de pen goed op den neus gezet, dat we er vooral niet te dicht bij mochten komen. Als ze 9 dagen oud waren, de jongen, mochten wij ze zien. Wat duurden die 9 dagen lang! Eindelijk was het zoo ver. Wat een feest! We mochten de jonge konijntjes zien. Hoera! Alle maal op 'n rijtje togen we naar 't hok..Ik. als oudste, voorop. Heel voorzichtig maakte mijn t vader het vachthoopje open en daai lag het gevalletje knus onder de wol vóór ons. Mijn vader schoof de wol wat opzij en als haring in een tonnetje, lag alles op en over elkaar. Ver schillende kleintjes hadden de oogjes al open. „Och, wat is dat toch mooi!", riep mijn jongste zusje, dat opgetild wilde worden om alles goed te kunnen zien. Tenslotte lag ze. een en al be wondering, zoowat met den neus in het nest. „Nu vooruit, nu niets meer aan doen" sprak mijn vader toen en maakte gauw het deurtje weer dicht, want de oude begor onrustig te worden. Den volgenden dag wilden we hetzelfde spelletje herhalen, maar wie schetst onze ver bazing, toen we het nest totaa.» leeg vonden. Niet één kleine was er meer in.' Een gat in het hok gevreten, wees ons aen weg waarheen de arme kleinen waren gegaan. Dat moest een rat gedaan hebben. Groot was de teleurstelling; groot ook was ons medelijden en ons verdriet.. Als ik er dus op aandring het hok voor alles solide te maken, Piet, dan heeft dat zijn reden. Ondervinding is de beste leermeesteres! Kijk dus niet op een paar centen, maar koop sterk hout, Piet. Ik zal nieuw hout zien te krijgen. Jan en fijn gaas gebruiken, want de muizen zijn soms ook brutaal. Je moet eens komen kijken, als ik klaar ben, Jan. 'Nu, het beste. Tot ziens dan, Saluut! Veetelling De L. C. O. voor Zeeland maakt bekend, dat in het tijdvak van 25 Februari tot 7 Maart 1942 een telling zal worden gehouden van de aan wezige aantallen stuks rundvee, varkens en schapen op de bedrijven. Daaraan zal worden vastgekoppeld een onderzoek naar de voorradige motoren en rosmolens geschikt voor het aan drijven van dorschmachines en naar de voor radige dorschmachines zelf. Men wordt verzocht tevoren een opgave klaar te maken en het veeboekje beschikbaar te houden. Onjuiste opgaven kunnen voor U zeer nadeelige gevolgen hebben. T>r lil TI CT. op MAANDAG 2 MAART 1942, des namid- 1 L rlULol dags 2 uur, in het Bioscoopgebouw; TC flflQTRÏTPr. op WOENSDAG 4 MAART 1942, des 1L UUu 1 DüiVu! voorm. 10 uur in het Beursgebouw; TC TÏTONI7IT7I7N. op woensdag 4 maart 1942, des 1 Li lCilvllLiUuIjn. namiddags 3 uur in Hotel „Rotterdam". SPREKER: HOOFD VAN DEN RIJKS VDASDIENST, OVER: Tevens wordt een film over: vertoond, waarna een uiteenzetting over; „Arbeidsbemiddeling in den Landbouw" volgt. De Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Temeuzen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5