Het Teeltplan J Officieele berichten 13 i Het is haast Maart en overal in de velden nog" sneeuw en ijs. Er zal weer een tgd komen van overdrukken arbeid, dat de boer eigenlijk drie dingen tegelijk moest kunnen doen. Dan zal het dubbel noodig zijn, dat vooraf in alle onderdeden nauwkeurig het werkplan is opgesteld. Van ieder veld is bepaald, hoe de bewerking, de bemesting, de teelt zullen geschieden. Ook is overlegd hoe op allen arbeid dan bezuinigd en tgd kan bespaard worden. Want zoo ooit, dan zal in 1942 het Voortbestaan, het levensonderhoud afhangen van de kunde en de toewgding der bewerkers van den vaderlandschen bodem. Nadenken, aanpakken, volhouden. Iedere ervaren boer weet van hoe groot belang de juiste keuze is van het te telen gewas. Oppervlakkig geoor deeld zijn er voor iederen akker meerdere ge wassen, die er een gc^de kans maken. Maar by nadere beschouwing van alle omstandigheden: de grondgesteldheid, de vruchtwisseling, den bemes tingstoestand, blijkt de keus moeilijk. En toch zal ze de juiste moeten zijn, er mag geen oogst volgen die voor den bewerker en voor de ge meenschap een teleurstelling is. Het is tientallen jaren geleden, dat een zorg zame, ontwikkelde boer deze opmerking maakte: „Herhaaldelijk heb ik na aardappelen bieten ge teeld en dat lukte best, maar aardappelen na bieten is mij télkens tegengevallen, ^tot kan daar de oorzaak van zijn." Beide gewassen beh^oren tot de zoogenaamde „kalivreters'. Met een middelmatigen oogst gaat 'er veel kali den grond uit. Voederbieten onttrek ken volgens het prachtwerk van Prof. Eckstein, Ir. Bruns en Dir. Furrentine per H.A. 250 kg zuivere kali, aardappelen 190 kg zuivere kali. Wie de hoeveelheid kali van een bepaalden oogst wil berekenen, maakt gebruik van de lijsten (tabellen) in den kalender van Mentzel en van Lengerke. Daarin staat, dat tienduizend kg. bie ten gemiddeld 42 kg kali bevatten en tienduizend kg aardappelen gemiddeld 60 kg zuivere kali. Ook voor de vorming van loof, stengels en bla deren is veel kali noodig. Daarom is voor een goed gewas zeer bevorderlijk dat 'n ruime kali bemesting gegeven wordt en dat er ook in den grond een ruime kalivoorraaad aanwezig is. In vroegere tijden, toen de kalizouten nog niet ter bemesting dienden, was het de boerenonder- vinding, dat men dan vooral een goeden aard appelenoogst verwachten mocht, wanneer in den grond nog oude kracht zat van vroegere bemes tingen. Hierbij dan nog een flinke stalbemeafing, dat gaf een goede kans. Bieten durfde men maar op weinige perceélen te wagen, of men moest veel gierbemesting tusschen de rijen kunnen toepassen. Doordat men nu een ruime bemesting met kalizouten bij den bodem- vooraad kan geven, ziet men overal bieten en aardappelén en de oogsten zijn meer dan ver- dublfeld. Toch is in de opname van de kali bg beide ge wassen een groot verschil. De aardappelen hebben maar gering vermogen om den bodemkali te benutten voor den groei, ze moeten zich vooral ontwikkelen uit de bemestingen. Maar de bieten hebben een sterk wortelvermogen en nemen veel bodemkali op. Komen de bieten na de aard appelen, dan vindt hét sterke wortelgestel nog veel bodemkall en, bij flinke bemesting met kali zouten, wordt de bietenoogst goed. Volgen na bieten aardappelen, dan is er voor deze geen ge makkelijk opneembare bodemkali meer aanwezig en de oogst valt licht tegen. Vooral vroeger was dat gewoonlijk het geval. Ook andere oorzaken kunnen nog bevorderen, dat bieten na aardappelen goed gewas leveren. Maar aardappelen na bieten is niet raadzaam. DE ZEEUWSCHE LANDARBEIDERS BEN TROUW MEDEWERKER AAN DEN PRODUCTIESLAG (Foto: archief ,,De Landstand") genomen, behoeven geen overuren betaald te worden. m. De C.A.O. resp. arbitrale uitspraak geldt voor Schouwen en Duiveland van 1 April 1941 af. IV. Op de bonnen der knechts mag geen korting worden toegepast, indien deze met goedvinden van den werkgever gedurende enkele maanden des morgens later met het werk beginnen dan voor hen regel is. V. Het snijden van bietenzaad (zaakbieten) be hoort tot de oogstwerkzaamheden. VI. Indien als emolument voor de knechts een bepaalde hoeveelheid kolen gebruikelijk was, zal, -indien deze kolen niet of niet alle kunnen worden verstrekt, het verschil in geld moeten worden betaald; de kolen tegen de normale, in den win ter 1941-'42 geldende prijzen berekend. VII. Aan de knechts moet de gebruikelijke hoe veelheid aardappelland worden verstrekt. Is deze oppervlakte grooter dan 10 are, dan mag deswege niet op het loon gekort worden. KAMPERLAND Boerenleenbank Op de vergadering van de Coöp. Boerenleenbank werden d< balans en rekening over 1941 goed gekeurd. De aftredende leden van den Raad van Toezicht en het Bestuur, resp. de heeren A. M. van Nieu- wenhuize en L. J. Hoveyn werden herkozen, ter wijl als plaatsvervangend lid va de i Raad van Toezicht werd benoemd de heer P. A. Priester te Kortgene, en als plaatsvervangende bestuurs leden werden aangewezen de heeren P. D. Re- meynse en C. H. P. Maris, beiden leder van den Raad van Toezicht. Nadere voorzieningen in het arbeidscontract Voor 1941-'42 kwam, zooals bekend, voor het ge- heele landbouwbedrijf in Zeeland een provinciale collectieve arbeidsovereenkomst tot stand. Dat collectief contract werd later verbindend opge legd aan alle niet bg de landbouworganisaties aangesloten landbouwers. In de practrjk bleek echter, dat niet alle artike len van het collectief contract voldoende duidelijk waren geformuleerd en tevens, dat de overeen komst onvolkomenheden bevatten. Aangezien het in de collectieve arbeidsovereen komst voorziene scheidsgerecht tengevolge van organisatorische moeilijkheden niet tot stand kon komen, werd een nieuwe verplichte arbitrage noodig geoordeeld. Prof. dr. G. 'Minderhoud te Wageningen werd bij besluit van het departement van Landbouw en Visscherij van 26 Januari 1942 tot arbiter benoemd. De heer Minderhoud, uit spraak doende, heeft nu o.m. de volgende beslis sing genomen: I. Als grondslag voor het berekenen der knechts- loonen, dienen de in het contract (resp. de arbi trale uitspraak van 31 Juli 1941) opgenomen werkuren, ook indien des morgens door de ge wone arbeiders later mocht worden begonnen, n. Aan de knechts, die op een weekloon z^n aan OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDF VOOR DE PRIJZEN Maximumprijzen voor Italiaansche bloemkool De volgende prijs mag ten tocgste aan het pu bliek in rekening worden gebracht: Italiaansche bloemkool 0.50 per stuk. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Be waar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Toewijzing teeltvergunning zaaiuien 1942 Namens de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale wordt door den Prov. Voedselcommis- saris voor Zeeland medegedeeld, dat de geheele aangevraagde oppervlakte teeltvergunning voor zaaiuien wordt toegewezen. De teeltvergunning, waarop de oppervlakte is vermeld die in 1942 met zaaiuien mag worden beteeld, zal binnenkort aan hen- die een aan vraagformulier hebben ingevuld, wonder toege zonden. Zonder een voor het jaar 1942 geldige teeitver- gunnlng mogen geen zaai- of pootuien wordeh geteeld. De zuurkoolprijs De winkelprijs voor zuurkool is met 2 cent ver hoogd tot een rond bedrag van 10 cent per y2 kg. De Gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat deze verhooging noodzakelijk is gebleken in ver band met het stijgen der koolprrjzen ten gevolge van de bewaarkosten. Zoowel voor fabrikant, als grossier als voor den winkelier zijn de prijzen herzien, doch de nieuwe regeling is in belangrijke mate gunstiger voor den kleinhandelaar uitge vallen. Het ingekuilde voer van den silo komt nu goed te pas (Foto- archief „De Landstand") Aankoopvergunning Landbouw werktuigen Het afleveringsverbod geldt ook voor alle bestel- lingen, die op 17 dezer open stonden. Ook voor deze openstaande bestellingen moet dus een koop- vergunning worden aangevraagd. Tot het ver krijgen van zulk een koopvergunning moet de landbouwer zich wenden tot den Rijksland- bouwconsulent, in wiens gebied hij woont (door middel van een ingevuld en onderteekend A-for mulier), met het verzoek een urgentieverklarin? af te geven. Deze verklaring moet dan, tezamen met het A-formulier, door den Rijkslandbouwcon- sulent worden ingezonden aan het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Bureau Grondstoffen, Lange Voorhout 10, 's Gravenhage. Formulieren-A zijn bij de Kamer van Koophandel en bij onzen Technischen Dienst verkrijgbaar 0.05 per stuk. Wij adviseeren onze vereenigingen die min of meer regelmatig aanvragen naar land bouwwerktuigen ontvangen, om zelf een kleinen voorraad van deze formulieren te nemen. Wat de invulling van het aanvraagformulier betreft, deelen wij U nog het volgende mede. Indien de omzet in 1939 nihil of uiterst gering is, kan hier als verklaring aan worden toegevoegd, dat 1939 het eerste jaar was, waarin landbouwwerktuigen langs coöperatieven weg konden worden aange kocht.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13